Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Covid, bratr Paleček a špitál u svatého Haštala

O bratru Palečkovi, šašku krále Jiřího z Poděbrad, o starším poťouchlém chlapíkovi, oplývajícím mrštným jazykem a velkou moudrostí vypráví lid četné pověsti. A jedna, pokud si jí dobře pamatuji, je na COVID časy jako ulitá.

Pokusím se Vám ji převyprávět.
Jednou pozdního léta jel král Jiří na obhlídku své země kolem prahy, a vzal bratra palečka ssebou.
Jedou tak krajinou a míjí krásné obdělané pole. Na něm zlátnou velké klasy a je znát, že úroda bude bohatá.
- "Bratře králi, čí je toto pole?" táže se bratr Paleček.

- "Inu, bratře šašku," dí král. "Tohleto pole jsem věnoval těm mrzákům, starým a nemocným ve   ve špitáleb u svatého Haštala".

Bratr paleček pokývá hlavou a kouká dál, jak jedou kolem zelené pastviny. Stádo krav se pokojně popásá na šťavnaté trávě, vypadá spokojeně a tučně.

- "Bratře králi, čí je tato  zelená pastvina a čí je ten dobytek na ní?" táže se bratr Paleček.
- "Inu, bratře šašku," dí král. "Tuhletu pastvinu i ten dobytek na ní patří těm mrzákům, starým a nemocným ve   ve špitále u svatého Haštala".

Bratr paleček pokývá hlavou, něco si zahuhlá pod nos  a kouká dál, jak jedou kolem šírého rybníka. I z královského povozu je vidět blýskání rybích hřbetů pod hladinou.

- "Bratře králi, čí je tento  nádherný rybník? Komu patří ryby v něm? " táže se krále opět  bratr Paleček.
- "Inu, bratře šašku," dí král. "Tenhleten ryvbík, stejně jako to pole se zlatavým obilím, stejně jak pastvina s tučnými kravami, to vše patří těm mrzákům, starým a nemocným ve   ve špitále u svatého Haštala".
Jedou tedy dál a  bratr Paleček se naposledy ptá: "Bratře králi, a kterak ta nádherná pole, ty zelené pastviny a ten rybník mohou obhospodařovat ti staří, mrzáci a nemocní ze špitálu u Svatého Haštala?  "

- "Inu, bratře šašku, oni sami nemohou. Vždyď jsou staří, slabí, nemocní a nemohoucí. Proto jest správa těchto polí rybníků a pastvin  svěřena mnichům v klášteře  na Františku, kteří nemocným, starým a chromým ve špitálu u sv. Haštala oddaně slouží a  ti zboží v jejich jménu spravují " dí král.
Po zbytek cesty se bratr Paleček už na nic neptal, jen si něco broukal pod nos. Za nějaký čas pořádal král Jiří velkou hostinu. Král seděl v čele velkého stolu a kolem něj velmožové, šlechtici  poslové a vyslanci jiných království. A jak bylo tehdy zvykem, u menšího, nižšího stolu  seděla chasa. Kuchaři, sloužící a další. A jakmile začali sloužící krmi na stoly nosit, vyskočil bratr Paleček ze židle a začal je dirigovat. Na stůl sloužících přišly hory masa, sýrů, bílý chleba a tučné ryby, na stůl krále a velmožů  kaše,  slabá polévka, černý chlea jak podešev tuhý a víc skoro nic.
I vyskočil král Jiří od stolu , čuje v tom nějakou šaškovinu. " Bratře Palečku, co to děláš ? Copak se to sluší, aby sloužící lépe než jejich páni jídávali ? "
- "Bratře králi." odvětil Paleček: "Když spolu jsme jeli po zemích tvých, kolem velkého pole s plnými klasy jsme jeli, kolem zelených pastvin kolem tučných krav jsme jeli, kol rybníků plných velkých ryb. Vše to mělo patřit mrzákům, starým a nemocným ve špitále u svatého Haštala. I řekl jsem si, že to  musí být náramní páni, když tolika statků mají, a jsa zvědav, jak tak velcí páni jídávají, navštívil jsem špitál u svatého Haštala v nedělní poledne. A hle, na stolech jejich  slabá polévka, kde jen pár vláken masa plave, ryby čudly kostnaté malinké, spálená kaše s otrubami a chleba jako podešev.. Zhrozil jsem se, když takhle zle je u tak bohatých pánů, zda vůbec jejich  sloužící při neděli vůbec co jísti mají, spěchal jsem ke klášteru na Františku, kde mniši oddaně starým, nemocným a mrzákům ze špitálu u svtého haštala slouží a pro ně ony statky spravují. A tam ? Stoly se prohýbaly pod masem. Pečínky, sýry a ryby veliké a zajídali bochníky z mouky bílé. Tak se tedy nezloob bratře králi, neb jsem naznal, že slouhové se v tvé zemi všude lépe než páni jejich najísti musí ! "
Pověst  dále povídá,  že král se dožral, na koně vskočil a udělal pěkný vítr a nemocní staří a chromí ve špitálu u sv Haštala se konečně, ze  statků, které král k jejich obživě věnoval, konečně najedli. Tedy jrestli si ji přesně pamatuji. Ale asi ano.
A co má tato pověst společné s covidovými časy ? Překvapivě mnoho.Dalo by se to shrnout do hesla:

Když nežerou  živnostníci, ať nežerou úředníci!

Na jaře vláda zmrazila ekonomiku. Další de facto zmražení nastane v příštích hodinách. Statisíe lidí se třepou ze  strachu z existenčních důvodů. A co na to stát ? NIC.  
Stát si žere, jako by se nic nedělo. A naši SLOUHOVÉ, rozuměj ÚŘEDNÍCI, ti dál sedí ve svých bezpečných kanclech s jistotou státního platu, který je daleko vyšší a hlavně "jistější".
Ano, STÁT a jeho úředníci, o politicích nemluvě, jsou naši SLOUHOVÉ. Mají SLOUŽIT OBČANŮM. Být "public services" , nikoliv "authorities"   A slovy krále Jiřího: NEHODÍ SE ABY SLOUŽÍCÍ LÉPE PÁNŮ JÍDÁVALI !

Co myslíte, sebere stát platy svým úředníkům , alespoň o propad HDP?  Vrátí ministři a vrcholní ouřadové do rozpočtu své tři měsíční platy za tříměsíční lockdown na jaře? Přestanou teď, při lockdownu 2.0 brát peníze?  Učiní tak i Miloš Zeman, aby ukázal, jak je schopen bez peněz vyžít on ? O 215 míčů na nevýšení rozpočtu prezidentské kanceláře nemluvě. Ano, následující otázky jsou pouze řečnické.

Bohužel, v naší zemi už dlouho, předlouho, není  žádný moudrý král,  který by sjednal pořádek.A v tomhletom už vůbec ne.

Tak to bude muset jít zase zdola, skrze kosy, sudlice a okokvané cepy.
 

 

Autor: Martin Prášek | pondělí 12.10.2020 9:03 | karma článku: 27,19 | přečteno: 687x
  • Další články autora

Martin Prášek

Datová zpráva byla z datové schránky ministerstva stornována...

Od 1.1. 2023 byla všem spolkům a všem podnikajícím fyzickým osobám povinně a bez diskuzí zřízena DATOVÁ SCHRÁNKA. Kromě úsporou času argumentovali zastánci povinných DS takéSPOLEHLIVOSTÍ a nepopiratelností doručení státnímu úřadu.

1.3.2023 v 8:30 | Karma: 21,93 | Přečteno: 530x | Diskuse| Společnost

Martin Prášek

Jak nám Babiš uplatil voliče vpodstatě v přímém přenosu.

Ještě nad úmrtním oznámením Generála Pavla jsem se domníval, že více svinstva už ve volební kampani být nemůže. Ale že úderem sobotní 14:00 s uzavřením volebních místností shtstorm opadne a bude klid. Jenže nebude.Bude průšvih.

26.1.2023 v 21:51 | Karma: 26,93 | Přečteno: 1366x | Diskuse| Společnost

Martin Prášek

Tak nám otrávili prezidentského kandidáta?

Prezidentské volby u nás finišují. A zatímco nemocný prozápadní kandiát generál Pavel ruší pro nemoc program,zatímco jeho konkurent Andrej Babiš šlape na plyn.A mě nezbývá, než si vzpomenout na rok 2004 na otravu Viktora Juščenka

24.1.2023 v 12:21 | Karma: 11,71 | Přečteno: 531x | Diskuse| Společnost

Martin Prášek

Pokuta 100 litrů za to, že HASIL požár NP České Švýcarsko...

Pamatujete na lihovarníka, který začátkem covidu navařil místo chlastu dezinfekci ? A kterého za to zaklekl celní úřad? Tak tady máme ještě něco daleko absurdnějšího.Muže, který vrtulníkem "nedbalostně hasil" požár.

31.10.2022 v 14:56 | Karma: 36,14 | Přečteno: 1271x | Diskuse| Společnost

Martin Prášek

Fialovo kouzlo nechtěného na první školní den

Bývá u nás letitou tradicí, že se prvního školního dne ve vybranýc třídách účastní vybraní hlavouni. Což je koneckonců dobře, občas díky kouzlu nechtěného vzniknou situace s neočekávanou konotací.

1.9.2022 v 11:29 | Karma: 36,53 | Přečteno: 1594x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

23. dubna 2024  18:58

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 330
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3056x
Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...