Špinavý trik, podraz na Oscary, který vyšel

Jak udělat film, který Americká filmová akademie zaručeně ocení? Zdá se, že od letošního roku neexistuje nic snazšího. Natočte historické drama z mafiánského prostředí, nejlépe podle skutečné události, okořeňte jej skvělými výkony herců a jmenujte se David O. Russell.

David O. Russell je z pohledu Oscarů za poslední čtyři roky jednoznačně nejúspěšnější režisér. Před třemi lety byl nominován za nejlepší režii filmu „Fighter“. Sám Oscara sice nezískal, ale na zlaté sošky byli nominováni v podstatě všichni herci a Christian Bale („Batman začíná“) a Melissa Leo si je odnesli domů.

Rok na to si dal, zřejmě pod vlivem úspěchu, pauzu, aby Akademii před rokem uhranul snímkem „Terapie láskou“ („Silver Living Playbook“). Opět následovala smršť hereckých nominaci, jeho nominace na Oscara a opět zklamání všech, s výjimkou Jennifer Lawrence („Hunger Games“, „X-Men První třída“), která si Oscara „vytancovala“.

Letos si zřejmě řekl „do třetice všeho dobrého“ a jeho skvělá práce na filmu „Špinavý trik“ („American Hustle“) byla znovu filmovou akademií štědře odměněna. Celkem 10 nominací ve všech hlavní hereckých a téměř všech technických kategoriích, včetně nejlepší režie. Nabíledni je otázka: „Jak to ten chlápek, sakra, dělá?“

 Žádný z jeho filmů nebudí extrémní emoce. Neždímá z lidí slzy a nevynucuje si smích. Všechny jsou v nejlepším slova smyslu přehnaně „normální“. Jsou o lidech z masa a kostí. O lidech, které můžeme potkat za nejbližším rohem. O lidech, kteří jsou herci zahraní tak skvěle, že věříte každému jejich mimickému výrazu a ani na chvíli nevypadnou z role. To je bezpochyby vizitka, za kterou by se nemusel stydět žádný režisér a pokud by letos získal David O. Russell Oscara za režii, nemám s tím nejmenší problém.

Stejně skvěle jsou jeho filmy přijímány kritikou i diváky. Těsně pod osmdesát procent na americkém serveru imdb.com svědčí o velké divácké oblibě. Kritici si jistě všímají i jeho hrátek se svými oblíbenými herci, jelikož letos neudělal nic jiného, než že do rolí obsadil herce, kteří excelovali již v jeho předchozích filmech.

Ústřední čtveřici tak tvoří Christian Bale („Fighter“), Amy Adams („Fighter“), Bradley Cooper („Terapie láskou“) a Jennifer Lawrence („Terapie láskou“). Záměrně nebudu prozrazovat, v jakých vztazích jsou hlavní protagonisté mezi sebou, jelikož v pomalém poodhalování jejich vzájemných vztahů se skví jedno z kouzel tohoto filmu. Každopádně si všichni za svou roli zaslouží právem absolutorium. Christian Bale za svou proměnu, kdy se z vyzáblého boxera proměnil v pupkatého, plešatého, výřečného podvodníka. Amy Adams za světový rekord v počtu poloobnažený ňader v jednom filmu, Bradley Cooper za scénu s natáčkama na hlavě a Jennifer Lawrence snad za vše, čím je. Za nevšední krásu, báječné herectví a skvělé ztvárnění nic nedělající, leč vše ovlivňující manželky.

Když se k tomu přidá výborný výkon Jeremy Rennera („Mission Impossible – Ghost Protocol“) v roli „čistého“ a „nezkorumpovatelného“ starosty a Roberta De Niro v roli mafiána, který si za pět minut svým výkonem ukradl i přes dříve glorifikované výkony hlavních protagonistů, celý film pro sebe, není divu, že se „Špinavý trik“ uchází o Oscara i v kategorii nejlepší film.

Co tak trošku zamrzí je fakt, že za báječnou dobovou hudbu z konce sedmdesátých let nedostal nominaci na Oscara Danny Elfman („Muži v černém“, „Spider-Man“, „Alenka v říši divů“) stejně jako fakt, že na film, který předchází taková pověst a který je výbornou podívanou, přišlo v Ostravě pouze deset diváků. Zbytek zřejmě sežral „Vlk z Wall Street“.

Moje hodnocení: 90%

Autor: Roman Potoczný | čtvrtek 30.1.2014 0:30 | karma článku: 11,57 | přečteno: 715x
  • Další články autora

Roman Potoczný

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

4.8.2021 v 6:00 | Karma: 35,39

Roman Potoczný

Já jsem Prymula, kdo je víc?

27.10.2020 v 13:00 | Karma: 41,32

Roman Potoczný

Koronavirové paradoxy

1.9.2020 v 8:55 | Karma: 23,09

Roman Potoczný

Soumrak sociální demokracie?

6.7.2019 v 23:15 | Karma: 36,76