Pravda je, že jsem Iron Man! .. Ikdyž se to paní Spáčilové nelíbí.

... no schválně, který chlap by si tohle nepřál prohlásit? ... tím myslím, přirozeně, pouze první část nadpisu ...

... obzvláště poté, co Robert Downey, jr. v roli Iron Mana zazářil před dvěma lety jako briliant a letos si svou roli, neméně úspěšně, zopakoval ...

Tonyho Starka jsme poznali v roce 2008 nejprve jako sebevědomého, sarkastického, sexistického požitkáře a narcistu. Po otci zdědil zbrojařskou firmu a vzhledem k její prosperitě, vlastnímu podnikavému duchu a nadprůměrnému technickému nadání, právem těží ze všeho příjemného, co jej obklopuje, technickými "hračkami" počínaje a přízní krásných žen konče.

Ovšem každá pohádka jednou končí a Tony prohlédne v momentě, kdy jej zajmou teroristé. Zjistí, že mají "jeho" zbraně, které slouží stejně tak obraně svobody Ameriky, jako boji proti bezbranným vesničanům a rozhodne se sám bojovat proti zneužívání zbraní v kovovém obleku Iron Mana.

Přiznám se, že pro mě bylo zpracování Iron Mana z roku 2008 velmi příjemným překvapením a nikoliv jen proto, že zbožňuji filmové adaptace komixů. Robert Downey jr. zahrál sebevědomého Starka, který si postupně uvědomuje nesmyslnost svého dosavadního počínání, s takovou bravurou, že uhranul divačky i diváky a jako herec vstal, obrazně řečeno, "z mrtvých".

Režisér Jon Favreau ozdobil původní snímek technickými vychytávkami, jako je Starkův robot Jarvis, zajímavým motivem vzájemného jiskření mezi Tonym a jeho asistentkou Pepper Pottsovou a především notnou dávkou filmových hlášek. Výsledkem byla strhující a dnes již, troufnu si napsat, v žánru komixových adaptací, kultovní podívaná.

O to větší byly moje obavy z letošního pokračování, ještě přiživené zdrcující kritikou, kterou filmu uštědřil, abych parafrázoval Bolka Polívku, Cassius Clay české filmové kritiky, paní Mirka Spáčilová (více zde Zázrak se neopakuje, Iron Man 2 za jedničkou hodně pokulhává).

Ovšem nenechme se zmýlit!

Málokdy se podaří navázat na prvotinu tak úspěšně, jak se to podařilo letošnímu Iron Manovi s pořadovým číslem 2. Fakt je, že změna v osobě Starkova dabéra v česky mluvené verzi, poněkud ruší dobrý dojem z počátku filmu, ale na, poněkud nemužný, hlas Iron Mana si lze postupem času zvyknout. Robot Jarvis je namluvený podstatně mužnéji a tak nám ani nemusí vadit, že nám český dabing "uloupil" Paula Bettanyho, který jej namluvil v anglické, původní i letošní verzi.

Opět se setkáváme s Gwyneth Paltrow v roli Pepper Pottsové a opět dochází k sympatickému platonickému jiskření mezi ní a Tonym Starkem. Dokonce i přesto, že se v příběhu objeví svůdná Scarlett Johansson, jejíž záměry jsou od počátku podstatně více zahaleny tajemstvím, než její obdivuhodné schopnosti a neméně obdivuhodná figura.

Protivníci Iron Mana jsou obzvláště "vypečení". Bídou a "spravedlivým" hněvem čpícího ruského syna "spoluvynálezce" obloukového reaktoru Ivan Vanka si vychutnal, se sobě vlastní tvrdostí, Mickey Rourke, který s každou další rolí dává zapomenout na své začátky v rolích vynalézavého svůdce žen ve snímcím Smyslná orchidej nebo 9 a půl týdne.

A to ještě nic není proti ztělesnění slizského Starkova zbrojního konkurenta Justina Hammera, jehož mánii v napodobování Starkova počínání by snad nikdo jiný nezahrál lépe, než "vyšinutý" Sam Rockwell. Jeho postava je opravdovým esem, které tvůrci v upoutávkách ukryli před zraky diváků, aby jej pak ve filmu nechali naplno trumfovat.

Jon Favreau zamíchal skvělé herecké výkony s promyšleným dějem, Starkovým technickým umem a výsledkem je opět svižný příběh, ve kterém akce střídá akci a Robert Downey jr. se může po celou dobu filmu užívat v dobrém i zlém jak bujaré večírky, tak práci v laboratoři a především svou vyzrazenou identitu. Navíc, nezůstává ve svém boji osamocený.

Letošní Iron Man si své pořadové číslo ani nezaslouží. Dvojka si udržela podobnou podmanivou atmosféru sarkasmů a technických vychytávek jako prvotina a oba filmy představují tak kompaktní celek, že jsem od počátku do konce měl pocit, jakoby původní Iron Man nikdy neskončil.

Iron Man 2 jasně ukázal, že poutavou akční podívanou je možné vybudovat i bez 3D technologií, které se často stávají pouhým přívlastkem k názvu filmu a důvodem k vyšší ceně za lístek.

Žádná technologie nenahradí propracovaný příběh, soustředěný výkon herců a křehkou nadsázku, která je komixovým příběhům vlastní. Vše uvedené Iron Man 2 obsahuje mírou vrchovatou.

 

Autor: Roman Potoczný | pondělí 3.5.2010 16:10 | karma článku: 14,36 | přečteno: 2368x
  • Další články autora

Roman Potoczný

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

4.8.2021 v 6:00 | Karma: 35,39

Roman Potoczný

Já jsem Prymula, kdo je víc?

27.10.2020 v 13:00 | Karma: 41,32

Roman Potoczný

Koronavirové paradoxy

1.9.2020 v 8:55 | Karma: 23,09

Roman Potoczný

Soumrak sociální demokracie?

6.7.2019 v 23:15 | Karma: 36,76