Bourneův "neBourneův" odkaz

Kdysi jsem napsal blog, který měl osobní obsah, ale, za účelem přilákání čtenářů a líbivého názvu, jsem jej spojil se jménem tehdy "populárního" Jiřího Paroubka. Jeden diskutér mě upozornil na zbytečnou podbízivost takového počínání a musím s ním na 100% souhlasit. Blog nebo film by se neměl "prodávat" pod názvem někoho, s nímž nemá, v podstatě, nic společného.

Kinematografie je průmysl jako každý jiný a jako například v automobilovém průmyslu, nemůžeme očekávat, že se každý rok zrodí něco originálního a převratného. Spíš se jde systémem postupných inovací. Poslední inovací v kinematografii je netočit filmy, ale věnovat se rozsáhlým sériím, ve snaze předchozí "díly" postupně vylepšovat a vydělat co nejvíc peněz. Ne vždy je ovšem inovace vítaná a ne vždy k lepšímu.

Když se na plátnech kin poprvé objevil agent Jason Bourne, dle předlohy fenomenálního spisovatele Roberta Ludluma a scénáře Tonyho Gilroye, byl přesně tím originálním a převratným agentem, který se v kině rodí maximálně jednou za deset let. Agentem ne tak napomádovaným, jakým je James Bond jejího Veličenstva, ani tak frajersky neohroženým, jakým je Ethan Hunt. Agentem z masa a kostí, smrtícím, ale i milujícím a toužícím v podstatě po úplně obyčejném životě. Film "Agent bez minulosti" ("The Bourne Identity") režiséra Douga Limana zaznamenal v roce 2002 obrovský úspěch a dalo se očekávat, že Matt Damon jako Jason Bourne se bude na svou minulost "dlouho" rozvzpomínat.

Režisérskou taktovku převzal na další "dva díly" Paul Greengrass a především jeho přičiněním se nejdříve celá trilogie mírně zadýchala v podobě "Bourneova mýtu" ("The Bourne Supremacy") z roku 2004, kde ovšem neváhal sympaticky chladnokrevně odstranit Bournovu milou Marii (Franka Potente), aby se posléze nadechla k velkému finále v podobě "Bourneova ultimáta" ("The Bourne Ultimatum") v roce 2007. Věřím, že jakkoliv byla osoba Jasona Bourna sympatická, každý divák se zdravým rozumem si v tu chvíli přál, aby vynikající a v podstatě uzavřená trilogie, plná skvělých akčních i bojových scén, takto na dlouhou dobu skončila.

Stejného názoru byl zřejmě hlavní protagonista Matt Damon a režisér Paul Greengrass, kteří bez dokonalého a promyšleného scénáře odmítli na dalším filmu pracovat. Bohužel, jiného názoru byl dosavadní scénárista celé trilogie Tony Gilroy, který se, podpořen producenty, směle chopil i jako režisér "výnosného" tématu a začal oprašovat Bourneův odkaz. "Bohužel" proto, že právě naprosto zbytečná spojitost s vynikající trilogií novému filmu "Bourneův odkaz" ("The Bourne Legacy") nejvíce ubližuje.

Jednak natočit Bournea bez Jasona Bournea je zákeřné. Je to past na diváky a přestože si tvůrci dali záležet, naby vše na začátku filmu vysvětlili, pouze se zaplétají do zbytečných a spletitých konspiračních teorií o "chovu" geneticky upravených agentů a úvodní dvacetiminutovka plná zasvěcených keců se dlouze vleče. Druhak protože kvality trilogie nedosahuje ani po obsahové, ani po filmové stránce, ačkoliv se o to dost snaží a agent Aaron Cross (Jeremy Renner) sympatickou i tvrdou polohu svého "kolegy" Bournea připomíná, jak se dá.

Je to škoda, protože "Bourneův odkaz" rozhodně není špatný, akční film. Tony Gilroy si byl vědom toho, že diváky, postrádající zcela proti typu obsazeného Matta Damona, musí nějak uchlácholit a tak do filmu obsadil hned celé hvězdné trio. Role agenta s průhlednou minulostí, akční přítomností a předpokládanou budoucností Aarona Crosse se bravurně zhostil drsňák Jeremy Renner ("Smrt číhá všude", "Avengers"). Jeho "nečekanou", věčně vylekanou a občas řvoucí, souputnici, Dr. Martu Shearingovou výborně zahrála Rachel Weisz ("Mumie", "Agora"), které to ve filmu tak sluší, že jsem ji skoro nepoznal. Padoucha a "honícího psa" na opačné straně barikády zahrál, adekvátně u něj obvyklému standardu,  Edward Norton, který se ovšem rohodl nepouštět do žádných větších akcí a vše řídí z bezpečného odstupu tepla své kanceláře.

Pro mě najzajímavější částí filmu byla přírodní, doslova enviromentální pasáž, která v divočině objevila nového, charismatického agenta Aarona Crosse. Kdyby měli tvůrci dostatek invence jeho osudy rozvinout, bez zbytečné vazby na Bourneovskou trilogii, do plnohodnotného, akčního filmu, věřím, že by se možná zrodil nový kult. Takto si sice nejen uchovali, ale v podstatě zmnohonásobili možný obchodní potenciál, jelikož do budoucna můžeme sledovat osudy Crosse, Bournea a kdo ví, možná i obou protagonistů najednou. Otázkou je, zda-li to ještě bude diváky bavit.

Autor: Roman Potoczný | úterý 14.8.2012 7:34 | karma článku: 9,84 | přečteno: 1394x
  • Další články autora

Roman Potoczný

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

4.8.2021 v 6:00 | Karma: 35,39

Roman Potoczný

Já jsem Prymula, kdo je víc?

27.10.2020 v 13:00 | Karma: 41,32

Roman Potoczný

Koronavirové paradoxy

1.9.2020 v 8:55 | Karma: 23,09

Roman Potoczný

Soumrak sociální demokracie?

6.7.2019 v 23:15 | Karma: 36,76