Covid-19: Stále nosíte záclonky?

Pokud někdo ještě pochybuje o významu nošení roušek pro snížení rizika přenosu nemoci covid-19, mám pro něj připravený jednoduchý pokus, který přesvědčí snad každého.

Pro začátek se snad shodneme, že virus se přenáší mezi lidmi zejména pomocí kapének, které lidé na sebe prskají až do vzdálenosti několika metrů. Čím více kapének ulpí na sliznici příjemce, tím je riziko nákazy větší.
A teď k tomu pokusu: zapalte obyčejnou svíčku, nasaďte si chirurgickou roušku a zkuste její plamínek sfouknout ze vzdálenosti natažené paže. Nedaří se? Použijte roušku plátěnou. Stále nic? Vzdálenost můžete zkrátit na polovinu, ale plamínek se sotva zachvěje. Už je to trochu jasné? Efekt roušky nespočívá v tom, že by se infikované kapénky přes materiál nedostaly, ale protože ty kapénky mají mnohem kratší dosah —  a o tom to je.

Ilustrační obrázek

Dodejme, že infekci šíří také lidé bez příznaků nemoci, i když třeba v menší míře. V poměru počtu nakažených jsme se zřejmé dostali včera na nejhorší místo na světě. Přiznejme si, že náš aktuální problém nespočívá ani tak ve špatně navržených opatřeních, jako v našich vlastních rezervách při dodržování vyhlášených opatření. Je samozřejmě obtížné zabránit komukoli, aby používal jednu roušku po dobu věčnosti podobně, jako je těžké zabránit, aby ten člověk nosil stále stejné spodní prádlo, ale to si musí každý zvážit sám.

Narážíme na to, že opatření nejsou celoplošně uplatňována, máme tu velký segment populace, která se k nim staví negativně. Jde zejména o to, že tu máme vysoce a prudce narůstající počet osob, které vyžadují intenzivní péči. -- Roman Prymyla

Pro jistotu ještě upozornění: manipulaci s otevřeným ohněm provádějte ve větraných místnostech za přítomnosti dospělé osoby, zachovejte obezřetnost a odstraňte z okolí hořlaviny, jinak hrozí riziko vzniku požáru. Vyvarujte se roušek z hořlavých materiálů.

Licence pro šíření článku: Creative Commons BY-SA 4.0

Autor: Pavel Ponec | pátek 9.10.2020 18:09 | karma článku: 25,34 | přečteno: 1420x