Příklady táhnou

Jak mi sdělil internet, byla na konci května na Krajském úřadě Libereckého kraje uskutečněna přednáška s názvem Jak na dluhy. I když vlastně nešlo ani tak o to, jak na dluhy, ale o to, jak se těmto raději vyhýbat.

Účastníkům se dostalo rad, jak se neúměrně nezadlužit a jak případně své závazky včas řešit. Byli varováni hrozivou bilancí exekucí a osobních bankrotů v naší zemi, byli seznámeni s tím, jak se někteří konkrétní lidé do oné svízelné situace dostali. Moudří rádci tu kladli účastníkům na srdce, aby si vytvářeli finanční rezervy na horší časy, pro případ ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci, kdy příjmy klesají, aby se pojišťovali a hlavně aby si pokud možno nepůjčovali. Ale také radili, jak z takových dluhů v rámci možností vybřednout, kde hledat odbornou pomoc.

Podle organizátorů je totiž téma dluhů více než ožehavé. Vždyť podle dluhové poradny nařídily soudy v letech 2001 až 2016 celkem přes 2,6 milionů exekucí a dnes má nějaký úvěr přes tři miliony našinců, každý třetí z nás. A bývá běžné, že na jednoho dlužníka připadá dvacet až třicet exekucí. Což je často důsledek toho, že se lidé neubrání reklamám, pořizují si věci, na které nemají a které vesměs ani nepotřebují k životu.

Protože jsme na tom my Češi, co se finanční gramotnosti týká, vcelku nevalně. A proto byla tato přednáška (http://www.libereckenovinky.cz/sid%3D8us8v5qjdt10pvvf4ht91bmtp5/zpravy/regiony/prednaska-na-kraji-cilila-na-ozehave-tema-dneska-na-dluhy/) podpořena i Libereckým krajem.

 

A jsme na tom coby národ vážně nedobře. Jak vyplývá z jiného průzkumu (http://www.denik.cz/ekonomika/pruzkum-mesicni-vypadek-prijmu-by-nepokrylo-15-domacnosti-20160531.html), toho provedeného ministerstvem financí a OECD v loňském roce, nemělo by celých patnáct procent našich domácností v případě výpadku příjmů prostředky ani na přečkání jednoho jediného měsíce. Protože nadpoloviční většina našinců oplývá jen nízkou finanční gramotností a lépe jsou na tom s úsporami hlavně vysokoškoláci, důchodci a bohatí lidé. Zatímco mladí a chudí lidé…

Skoro dvě třetiny Čechů prý nejsou ekonomicky zodpovědné, celá pětina z nás nespoří, jenom 58 % dotázaných by dokázalo správně spočítat úrokovou sazbu u tak triviální záležitosti, jako je dvouprocentní úrok ze stokoruny.

Na základě tohoto průzkumu tak má být provedena plánovaná revize Národní strategie finančního vzdělávání. Abychom se zlepšili. U čehož nevím, zda mám plakat nebo se smát.

Protože tento výzkum a onu národní strategii má, jak zaznělo, na svědomí ministerstvo financí. To, které už po léta rozhazuje peníze jako zběsilé, žije na dluh a dokonce se ještě  chválí, jsou-li jeho dluhy náhodou menší, než s jakými počítalo.

A proč by si našinci neměli bezhlavě půjčovat, proč by měli nad dluhy přemýšlet, že? Když ministerské příklady táhnou…

… do horoucích pekel.

Autor: Viktor Pondělík | neděle 12.6.2016 11:00 | karma článku: 20,52 | přečteno: 1024x
  • Další články autora

Viktor Pondělík

Nebohá země česká

10.7.2022 v 23:13 | Karma: 0

Viktor Pondělík

Sliby u nás neberou konce

14.5.2022 v 15:31 | Karma: 0

Viktor Pondělík

Nejsme zrůdy, bruselata

18.4.2022 v 16:09 | Karma: 0

Viktor Pondělík

Jací my Češi jsme?

21.3.2022 v 16:26 | Karma: 0