Narušil Vasil Biľak charakter Michala Haška?

Podtitul kampaně "Komunismus bolí dodnes" odkazuje na to, že mnoho problémů současnosti má kořeny právě v období „budování socialistické společnosti“. Tolik citace z medií.

Tato interpretace je značně pokřivená, i když existují zřejmé paralely. Neblaze proslulý vyučený krejčí Vasil Biľak se stal tajemníkem ÚV KSČ a posléze na vokovické „Sorbonně“, Vysoké škole ÚV KSČ, získal titul RSDr. Stanislav Gross, maturant ze SPŠ dopravní, to dotáhnul až na ministra vnitra a premiéra; i on se v průběhu politické kariéry přizdobil titulem obdobné hodnoty jako má RSDr., když tajuplně získal titul JUDr. na Právnické fakultě ZČU v Plzni. Pro mladší ročníky, titul RSDr. se v podhradí překládal jako „rozum stranou darovaný“ nebo „rozhodnutím strany doktor“.

Rozdíl? Zatímco tehdejší komunisté měli vlastní vysokou školu, českým politikům z ODS a ČSSD stačila infiltrace správných lidí na jednu vybranou fakultu. Diplom z plzeňských práv se stal symbolem systému politické arogance, korupce, podvodů a protekce obludných rozměrů, což je nespravedlivé, protože většina absolventů vystudovala poctivě. Slovenští sociální demokraté šli dál v Biľakových stopách, založili si vlastní vysokou školu ve vesnici Sládkovičovo, kde soudružsky umožnili získat titul JUDr. i českému sociálnímu demokratovi Michalu Haškovi.

Další paralela: tehdejší komunisté i současní politici z vládních stran rozdávali a rozdávají vlivné posty pouze lidem se správnou partajní legitimací, bez ohledu na vzdělání a zkušenosti. Tehdy byl důležitý i dělnický nebo rolnický původ, to dnes neplatí, ale správní i dozorčí rady a ředitelské pozice v státních či polostátních firmách a institucích jsou opět zapleveleny lidmi bez potřebné odborné erudice, prachsprostými trafikanty. Jak to dopadá lze uvést na příkladu ČSA, kterým brutálně přistřihnul křídla svými neodbornými zásahy sociálními demokraty dosazený trafikant Jaroslav Tvrdík.

Ale! Může za aktuální problémy ČSA a rozdávání trafik období „budování socialistické společnosti“, jak tvrdí citace z medií? Může za arogantní, komunisticky nadřazené chování politika ODS Marka Bendy, opět (ne)překvapivě s titulem Mgr. z plzeňských práv, komunismus, když jeho otec, muž s nezlomným charakterem, byl jedním ze zásadních disidentů v zemi? Poškodil charakter zrádného pučisty, sběratele funkcí a největšího flákače ve sněmovně Michala Haška komunismus? Blbost! Vždyť mu bylo v roce 1989, kdy padla vláda komunistů, pouhých 13 let. Že by Vasil Biľak jeho charakter zdeformoval a zlomil už v mateřské školce a ve školních lavicích? Tomu lze těžko uvěřit.

Samozřejmě, u starých politiků ve věku Václava Klause je deformace charakteru v době komunismu možná a pravděpodobná. Ale politická moc deformuje charaktery odjakživa, papalášské manýry nevznikly v éře „budování socialistické společnosti“. Už Caligula, římský císař v letech 37 – 41 našeho letopočtu, chtěl jmenovat arogantně svého koně Incitata senátorem. Nevzdělaní dělničtí ředitelé firem a institucí po roce 1948, stejně jako trafikanti od roku 1990 na pozicích, které jim z hlediska odbornosti nenáleží, byli a jsou koně partajních předáků, kteří si libují v papalášském Caligulově stylu.

Komunismus určitě bolí řadu lidí dodnes, prasáren má na svém kontě více než dost. Ale hledat kořeny současných problémů v době, která skončila před 25 lety, je hloupý a účelový alibismus, snaha odvádět pozornost od prasáren současných. Zastydlý antikomunismus. Starý režim nemůže za to, že se politika ani po roce 1989 nestala hřištěm, kde vládne fair play, že politické strany lákají většinou neschopné lidi, toužící po moci a penězích, a nikoliv inteligentní duševní elegány. Za současné problémy mohou konkrétní lidé, kteří zde po roce 1989 vládli, které si voliči naivně zvolili jako představitele nových hodnot. A už vůbec nemůže starý režim za problémy typu bezdomovectví, nezaměstnanosti, lichvářských půjček, gamblerství, drogových závislostí. Ty přinesla až nová doba, noví papaláši. To je realita. Připomínat si historii je nutné, ale stejně nezbytné je ctít pravdu. 

Autor: Jaroslav Pomp | pátek 12.9.2014 10:33 | karma článku: 24,12 | přečteno: 992x