Když ideologie vraždí sport

Aktuální fotbalové Euro rozdělilo týmy na poklekávací a stojící, Česko se naštěstí zařadilo mezi ty se zdravým rozumem. Nyní před startem olympiády ale je na scéně nový problém, transsexuální chlap chce soutěžit s holkami.

Je to velmi ožehavé téma, pokud se někdo necítí v chlapském těle dobře, v dnešní době vyspělé medicíny není problém z něj udělat ženu. Pokud má na to peníze. Problém nastává, když ten bývalý chlap chce soutěžit v jakémkoliv sportu, snad s výjimkou šachů, s holkami. Australská házenkářka Hannah Mouncey odehrála 22 zápasů za mužskou reprezentaci Austrálie, dnes hraje proti holkám. Že se jim to nelíbí, tomu se nelze divit; měří 190 cm a váží 100 kg, ve vysoce kontaktním sportu, jakým je házená, znamená střet s ní srážku se skalním masivem.  

Sportovní legenda Martina Navrátilová, kterou v žádném případě nelze podezřívat z averze k LGBTQI+ (ta písmenka se stále množí) komunitě, v této souvislosti prohlásila: „Je to šílené, podle mě je to podvádění. Jsem ráda, když mohu podpořit transsexuální ženu v jakékoliv podobě, kterou upřednostňuje, ale nebyla bych ráda, kdybych proti ní měla hrát. Nebylo by to fér.“ Navrátilová se stala terčem ostré kritiky, ale má pravdu. Chlapská genetická výbava, síla kostí, muskulatura, to vše zůstává i po změně identity a ve sportu je výhodou. 

Na nadcházející olympiádě v Tokiu má startovat v ženském vzpírání historicky první chlap, který se identifikuje jako žena. Laurel Hubbard, dříve vzpěrač v mužské kategorii. 

Novozélandská reprezentantka má být jednou z medailových nadějí. Nominace vyvolala nevoli mezi vzpěračkami z jiných zemí, opět se mluví o nefér rozhodnutí, ale olympijský výbor si stojí za svým. Startovat může. Fair play dostala na frak. 

Bude zajímavé sledovat, jak se sportovní svět vypořádá s novou módní vlnou nebinárních lidí, kteří nejsou ani on, ani ona, ale říkají si ono. Budou si moci sportovci z nebinárních řad svobodně vybrat ženskou či mužskou kategorii, nebo se pro ně zřídí speciální? 

Ideologie do sportu nepatří, soutěžit mají “kluci s klukama, holky s holkama”, to je férové. Divit se však nelze, svět se zbláznil, ovšem ve srovnáním s tím, že Amerika staví sochy zločinci Floydovi, je účast několika bývalých chlapů v ženském vrcholovém sportu prkotinou. Nefér prkotinou vůči ženám, které jsou ženami od narození.

Těším se, že si ve čtvrtek zahraji fotbal. S klukama. 

 

Autor: Jaroslav Pomp | úterý 22.6.2021 10:55 | karma článku: 34,59 | přečteno: 1001x