Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Není nikterak obtížno postaviti si televizní přijímač po amatérsku za nepatrný peníz.

Před 90 lety, 26 ledna 1926 představil veřejnosti novátor a vynálezce John Baird v Londýně první funkční zařízení na dálkový přenos a zobrazování obrazu neboli televizi. 

Ani v tomto oboru nezůstávali naši předkové v tehdejším Československu pozadu a už záhy, během pár let po tomto uvedení televize československé odborné časopisy zveřejňovaly odborné články i všelijaké návody. Některý z mých předků v té době odebíral odborný radiotechnický časopis RADIOLABORATOŘ  KNN, kde v lednovém čísle roku 1931 byl uveřejněn taky návod na amatérskou domácí výrobu televizního přijímače.
Vzhledm k zvláštnímu kouzlu či duchu tehdejší doby, starých rádií a svítících elektronek,  kdy k stavbě televize dostačoval  motor a plech místo obrazovky či dnešních displejů jsem se rozhodl na počest tohoto výročí článek přepsat do blogu a tím i internetu. Článek je přepsán včetně historických detailů, tehdejšího 85 let starého pravopisu, je zachováno členění odstavců i řazení obrázků do textu.

Upozorňuji, že není nikterak obtížno postaviti si televisní přijímač po amatérsku za nepatrný peníz. Čeho je k tomu zapotřebí?  Dírkovaný kotouč si zhotovíte snadno, vydatný radiopřijímač máte, doutnavou lampu si koupíte za 15 - 20 Kč a upravíte ji na lampu televisní. Také malý motorek si snadno opatříte. Jediným kamenem úrazu je synchronisační zařízení. To se nedá jen tak snadno amatérsky sestaviti. Ale na štěstí pro amatérské pokusy se obejdeme i bez něj tak, že si budeme rychlost motorku regulovati ručně, což je poměrně snadné.

Televisi vysílá v Evropě pokusně zatím Londýn a  Berlín. V obou případech rozkládá se obraz na 30 linií. Londýnské obrazy jsiou stojaté a linie na nich probíhají svisle. Poměr stran je 1 : 2.3.  Berlín má obrazy ležaté o poměru stran 3 : 4. linie probíhají vodorovně.

Velikost obrazů může býti libovolná, je-li tento poměr zachován. Dle toho se řídí i velikost kotouče. Ovšem příliš veliké obrázky vyžadovaly by i veliké osvětlené plochy.  Pro nás plně postačí kotouč o poloměru 25 cm , počítáme li pouze s příjmem Berlína, jelikož je u nás normálně příjem Londýna příliš nejistý.

V tom případě počítáme na okraj 15 mm  a pak narýsujeme kružidlem 30 pásů 1 mm šířky. Pak rozdělíme celý kotouč třebas úhloměrem  na 30 úseků (po 12 stupních) a do každého vypilujeme pozorně otvor právě jeden čtverečný milimetr veliký.
nejvhodnějším materiálem je hliníkový plech asi půl milimetru silný, dobře se hodí plech zinkový.  Otvory pilujeme hodinářským pilníčkem.  Provedení otvorů musí býti co nejpřesnější.  Nesprávné rozdělení úhlů má za následek posunutí příslušného proužku   a tím zkreslení obrazu. Jestliže se kraje otvorů přesně nekryjí, tvoří se při otáčení na obrázku podélné pruhy a to černé, jsou li otvory příliš malé, bílé, jestliže jsou otvory příliš velké a přesahují se.

Vadu zjistíme snadno, otáčíme li kotoučem dosti rychle proti hladké matné žárovce. Odpočítáním pásu snadno zjistíme, který čtvereček je vadný. V prvém případě jej rozšíříme propilováním, ve druhém jej zalepíme papírem a přelakujeme. Jsou li některé pruhy tmavší nebo světlejší, aniž by se přesahovaly, ukazuje to na nesprávné rozměry otvorů ve směru obvodu.
Pro pohon kotouče si opatříme menší motorek buď z ventilátoru, nebo z vysavače. V kotouči vysekáme otvory, aby byl co nejlehčí, a pak jej upevníme na osu nejlépe pomocí vhodných dřevěných vložek, mezi nimiž je stáhneme třemi šrouby.  Obrátky motorku reguklujeme dvěma odpory.  První slouží k hrubšímu, druhý k jemnějšímu nastavení.  Velikost se řídí velikostí motoru. Odpor pro jemnou regulaci může být eventuelně i obyčejný žhavicí reostat. Při větších motorech, kde by snad pálil, dáme k němu ještě asi padesátiohmový odpor parallelní. Větší odpor výhodně provedeme z emailovaného odporového drátu na fíbrovém válečku, po kterém jezdíme běžcem jako při krystalové stanici. Lze jej však nahraditi vhodnou kombinací žárovek, aby měl motor přibližně 800 obrátek za minutu.
Lampu si pořídíme z obyčejné doutnavé lampy pro napětí 220 V. Abychom dosáhli větší svítivosti, odstraníme z ní pojistný odpor. Nehodí se tedy takové lampy, které mají odpor až v baňce, nebo zmačknutý ve skleněném držáku. Většina lamp jej má v soklu. Ten odpilujeme, a lampu pak bez odporu zatavíme šelakem do soklu staré radiolampy. Lampu bez odporu nezapojujeme již do sítě, protože by se mohla poškoditi.
Aby se intenzita světla ještě zvýšila odrazem, pokryjeme lampu stříbrným bronzem až na podélný otvor 4 x 3 cm, který polepíme jemným průsvitným papírem. Lampu umístíme za kotouč vodorovně tak, aby se kraje papíru kryly právě s krajními otvory.
Je ovšem možno koupiti za 250 Kč specielní televisní lampu (redakce ji opatří na požádání), a máme pak značně větší světelnou intensitu.

Nejlépe je,  má li koncový stupeň alespoň 180 V napětí. Pak můžeme doutnavou lampu zapojiti přímo za koncovou lampu jako na př. reproduktor dle obr. 3. Správnou světlost obrázků pak regulujeme buď změnou mřížkového předpětí, nebo indukce prostým vysokohmovým měnitelným odporem v anodovém okruhu.

Je.li napětí nedostatečné, převádíme doutnavce zvláště stejnosměrný zápalný proud, a z přijímače se k němu pak přikládá jen střídavá složka proudu.  Ta se přivádí buď výstupním transformátorem dle obr. 4, nebo přes tlumivku dle obr. 5. Můžeme ji bráti ze samostatné baterie, nebo i z eliminátoru. Při eliminátoru může odpadnouti tlumivka,která je v eliminátoru již zapojena, ale musíme za to odpojiti kondensátor za tlumivkou, protože by jím střídabvý proud procházel místo lampy. Nejvhodnější zapojení, při kterém může býti užito téhož eliminátoru, jako u přijímače, ukazuje obr. 6. Eliminátor v tomto případě zůstane beze změny.
Ve všech případech musí býti zápalný proud regulovatelný vhodným odporem.
Sestaveni přístroje ukazuje obr. 7. Je ostatně jednoduché. Motor upevníme na vhodný podstavec, nad něj dáme za ko-

touč doutnavku a před kotouč vhodné okénko.  Aby se zabránilo úrazům, uzavřeme přístroj do vhodné bedničky, do které je právě okénko vsazeno.
Jak uvedeme přijímač v činnost?
Nejprve vyladíme Berlín  na silný příjem na reproduktoru. Vysílání televise se děje v pátek po půl hodiny počínaje od půlnoci a ve čtvrtek  hodinu od  1.45 do 2.45 středoevropského času na vlně 418 m. V reproduktoru slyšíme zvláštní cvrčivý tón.  Uživejme co nejmohutnější koncové lampy. Zvláštní selektivita není potřebná, ani žádoucí, proto  použijeme eventuelně zvláště veliké antény venkovské.
Po vyladění reproduktorem zapojíme doutnavku a spustíme motor. Vyregulujeme přibližně správnou světlost. Tu uvidíme v okénku pohybovati se šikmo tmavé pruhy.  Měníme rychlost odporem ,až se pruhy rozejdou na podélné a příčné pásy a postřehneme první stopy obrázku, který se však po zorném poli nejprve rychle a po další regulaci stále pomaleji posunuje. Jsme li blízko synchronismu, brzdíme osu motorku na druhém konci mírně prstem a tak docílíme konečně úplného uklidnění obrázku v okénku. Nyní ještě doregulujeme světlo podle potřeby  a  nezbývá nic, než stále opatrně brzděním udržovatí obraz na svém místě.

Nelze mluviti o přílišné dokonalosti obrazů, ale pro čiré amatéry bude snad návod pobídkou k následování.  Ostatně kromě práce nevyžaduje toto zařízení zvláštního nákladu a způsobí nám mnoho radosti.

 

Redakční poznámky: Vzhledem k tomu, že jsem zachoval i původní pravopis, článek obsahuje z hlediska dnešního pravopisu chyby. Ovšem čeština, kterou je tento článek napsán, je odhaduji na svou dobu docela moderní a předpokládám, že i dneska čtení tohoto pravopisu nebude nikomu dělat žádné problémy. Ostatně časopis Laboratoř KNN byl z dnešního hlediska něco jako startupový časopis, kde články o nejnovějších radiotechnických objevech  psali hlavně mladí nadšenci nebo rovnou mladí studenti a byl rovněž asi nejvíc čten studenty a mladými nadšenci rozjíždějícími své radiotechnické byznysy. To například knihy z edice Vikova knihovna, které jsou jen o 5 - 10 let starší a kterých jsem pár měl možnost taky vidět, jsou psány češtinou mnohem archaičtější. V porovnání s výše uvedeným článkem dalo by se říct "rakouskouherskou" češtinou.
Zachoval jsem taky  původní rozčlenění textu obrázky  i když ke konci článku je jasně vidět, že v tiskárně obrázky do textu vložili jinde než by logika textu článku vyžadovala.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radim Polášek | sobota 30.1.2016 9:19 | karma článku: 23,51 | přečteno: 964x
  • Další články autora

Radim Polášek

Drábkovy milióny ukradené nezaměstnaným.

Narazil jsem na internetu na seznam prací a odpracovaných hodin, které v rámci Drábkových nucených prací byli nezaměstnaní přinuceni odpracovat zadarmo za první letošní půlrok.

17.12.2012 v 10:23 | Karma: 42,32 | Přečteno: 8963x | Diskuse| Společnost

Radim Polášek

Nová hedvábná stezka aneb další globalizace pro Čínu a Evropu .

Zhruba tím směrem cestovali už před necelými 100 lety naši legionáři , z Ruska po železnici směrem na východ do Vladivostoku a z něho přes Ameriku domů. Za doby Sovětského Svazu byla tato Transsibiřská cesta přejmenována hrdě na BajkalskoAmurskou Magistrálu. Pamětníci jako já si určitě vzpomenou na články v tehdejším mládežnickém tisku. Ještě v 80 letech bylo vítané téma z reálií Sibiře, jak sovětští mládežníci místo studia na školách se nechávají jako barabové brigádníci zaměstnat na stavbě BAM. Ovšem tehdy to byla výhradně sovětská respektive ruská záležitost a účelem bylo získat lepší přístup k využití nerostného a jiného bohatství Sibiře.

22.11.2012 v 8:57 | Karma: 9,65 | Přečteno: 850x | Diskuse| Ekonomika

Radim Polášek

Potřebujeme vzdělání aneb anglický benzín vyrobený ze vzduchu.

Má to být převratný vynález, který umožní vyrábět ze vzduchu syntetický benzín, při jehož spalování se nebude do ovzduší uvolňovat další oxid uhličitý. Vyvinula ho podle novinových zpráv "jedna malá firma" ze severu Anglie a sklidila na nedávné konferenci v Londýně obdiv expertů. Využitím této metody se má bojovat proti klimatickým změnám a může se jí vyřešit světová energetická krize.

24.10.2012 v 9:23 | Karma: 30,08 | Přečteno: 5021x | Diskuse| Ekonomika

Radim Polášek

Jemná airsoft připomínka českým ochrankám a politikům.

Může člověk chodit a zároveň spát? Je to sice vzácné, ale stává se to. Video z prezidentovy návštěvy v severočeské Chrastavě ukázalo, že ano. V chůzi doslova spali členové prezidentstké ochranky a tak prakticky bez jakékoliv překážky umožnili útok na prezidenta z bezprostřední blízkosti i následný útěk pachatele.

29.9.2012 v 13:10 | Karma: 37,53 | Přečteno: 6746x | Diskuse| Politika

Radim Polášek

A jak alkoholový mejdan v Česku s velkou kocovinou ukončil metanol

Dalo by se parafrázovat známé přísloví: Tak dlouho se pije nelegální alkohol vyrobený z denaturáku , až někoho napadne použít místo denaturáku metanol......

23.9.2012 v 12:10 | Karma: 17,24 | Přečteno: 1213x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Pláničkova metoda v praxi. Turecký farmář pouští slepicím Mozarta, nesou víc vajec

15. května 2024  6:35

Po vzoru legendární české komedie Slunce, seno, jahody, v níž muzikou zvyšoval dojivost krav...

Bidenova administrativa má nový balík zbraní pro Izrael, vyjde na miliardu dolarů

15. května 2024  6:22

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena pokročila v přípravách balíku zbraní a munice pro...

Vláda má jednat o programu návratu části uprchlíků před válkou na Ukrajinu

15. května 2024  5:45

Program pomoci při návratu uprchlíků na Ukrajinu má na programu vláda. Platná podoba lex Ukrajina...

Ženě vybuchla ve vagině petarda, málem zemřela. Před soudem stane její manžel

15. května 2024  5:10

Před soud předstoupí Ukrajinec, který podle obžaloby loni v září v Kožlanech na Plzeňsku vážně...

  • Počet článků 84
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2305x
Člověk vyčnívající a jedinečný tak akorát, kterého občas něco zaujme tak, že o tom napíšu.

A jakožto dlouhodobě nezaměstnaný projektant, technolog a vůbec obecně "člověk technický" , schopný a ochotný okamžitě nastoupit do práce, se ve svém věku 50+ směji údajnému nedostatku technických odborníků.