Fotovoltaika, to se nám to objednává a utrácí za cizí peníze.

Připadá mně to už strašně dávno, když jsem se po škole zapojil do takzvaného pracovního procesu  a nastoupil do jednoho velkého podniku vyrábějícího automobily na severní Moravě. To jsem ještě dlouho netušil, že i když je ve firmě přepychová budova, kde nahoře na čestném místě v bohatě vybavené kanceláři sedí generální ředitel, že ten ve skutečnosti firmu neřídí.

Mf Dnes

Firmu ve skutečnosti řídil nebo řídili anonymní vysocí funkcionáři sedící někde v kancelářích v Ostravě na krajském výboru KSČ. (Pro nepamětníky komunistické strany Československa) A jejich "řízení" jsem brzy na vlastní kůži poznal i já.
Krajský výbor komunistů totiž zjistil, že se málo zkoumá a vynalézá a tak přikázal firmě vytvořit z cca 500 lidí takzvaný Výzkumný technologický ústav. Ve firmě, kde na vývoji aut pracovalo v té době nějak ku stovce, dvoustovce konstruktérů a k nim zhruba desetinásobek dalších zaměstnanců ve všelijakých zkušebnách, laboratořích, vývojových dílnách a kancelářích. Mě se to dotklo docela výrazně, nastupoval jsem s kolegyní na místo projektanta, v oddělení jsme potom byli celkem 4. Když jsem se po půl roce trochu rozkoukal, ostatní odešli pryč do toho ústavu, já a práce zůstala.  Takže následující roky byly pro mně docela hm... zajímavé. Ale o to nejde.
Uměle vytvořený výzkumný ústav totiž neměl, dle dnešní terminologie, zakázky. Ve firmě ho nikdo v podstatě nepotřeboval, protože tu práci, různé průběžné zdokonalování výrobní technologie, se dělalo na výrobních a vývojových odděleních firmy vedle vlastní práce nebo se zadávalo ven. Byl prostě navíc. A inzerovat, aby získal zákazníky mimo fabriku v tehdejším socialistickém prostředí výzkumný ústav nemohl. Štěstí měly ty oddělení a ti lidi, kteří si z předchozí práce do ústavu přinesli rozdělané všelijaké menší projekty, na kterých mohli dále pracovat. Menší proto, protože menší peníze se schvalovaly uvnitř firmy a tak šly přes kontakty vedení ústavu protlačit a příslušná oddělení se tak mohla i pochlubit skutečně realizovanými projekty. Třeba dvě nezávislá oddělení tam vyvíjela robotizovaná pracoviště a skutečně se jim povedlo i s tehdejší socialistickou součástkovou základnou několik takových robotizovaných pracovištu udělat. Ale hodně lidí ve výzkumném technologickém ústavu takové štěstí nemělo, přitom nějakou práci vykazovat museli, nešlo nic nedělat a lidi tehdy nešlo prostě propustit. Sháněli tedy zakázky ve firmě, brali všechno možné včetně evidentně nereálných projektů, případně se práce rovnou vymýšlela. Jezdilo se po veletrzích, výstavách, konzultovalo s firmami, braly se od nich prospekty a z toho všeho se vytvářely vzdušné zámky, nereálné projekty. Ale Výzkumný technologický ústav byl už jednou vytvořen a jak byl vytvořen, předkládal vedení firmy ty vzdušné zámky jako reálné výstupy své práce. A ve firmě jsme je museli zkoumat, hodnotit a oponentovat, aby byly nakonec obvykle odmítnuty nebo vráceny k úpravám.
Moc se toho v Ústavu nevyzkoumalo a neobjevilo , ale to tehdy nebylo podstatné. Vlk se nažral a koza zůstala celá. "Vlk či vlci" v krajském výboru KSČ v Ostravě, co to "spískali", měli čárku za aktivitu a za podporu nových věcí. A tak možná díky tomu zůstali na svých místech až do roku 1989. A "koza" firma zůstala celá, nijak zvlášť ji to neovlivnilo. Jen asi 500 lidí bylo několik let placeno za výzkum, z velké části zbytečný a žádné hodnoty nepřinášející......
A na jejich platy dělali ostatní.
Dnešní získávání elektřiny z alternativních zdrojů, třeba té fotovoltaiky, jsou dneska taky v podstatě stále výzkumné projekty. Na zkoumání je tady obrovské množství dosud nezodpovězených otázek. Jedny jsou třeba výrobní, v účinnosti, ceně, snadnosti výroby fotovoltaických panelů a dalších technických parametrů nejsou dosud dosaženy hranice, s každým měsícem a rokem se tyto technické parametry stále zhruba stejným tempem zlepšují a kdy se zastaví,není jasné. Jiné otázky jsou třeba kolem použití FV panelů, jak je nejlépe použít na budovách, na jakých střecháhc a jak, jak je nejlépe použít na volných plochách, půdě, jak nejlépe třeba obhospodařovat tu půdu pod FV panely, aby to nebyla mrtvá poušť, ale aby to byl aspoň jakýsi biotop s nějakým životem, ale aby to neomezovalo ty FV panely. Další otázky jsou třeba ty kolem připojení do sítě, jak nejlépe ty zdroje s kolísající dodávkou proudu kompenzovat, jak moc se uplatní původní koncepce bodových velkých zdrojů elektřiny s velkou účinností výroby elektřiny, jak moc se uplatní novější koncepce plošných malých zdrojů elektřiny a jak moc a optimálně tu fotovoltaiku či větrníky kompenzovat třeba dálkovým řízením menších zdrojů elektřiny, třeba kogeneračních nebo dálkovým řízením spotřebičů, v budoucnu třeba dálkovým řízením nabíjení elektromobilů.....
Tyhlety věci je třeba aspoň zhruba vyzkoumat, jinak se riskuje, že co pár let se obor radikálně změní, že co je dneska technicky a ekonomicky nejlepší a špičkové řešení bude za pár let zastaralé, nevhodné a ekonomicky a energeticky kdesi vzadu.
Zvýhodnění výkupů alternativních energií, ať už spravedlivé nebo nafouknuté, se dá chápat vlastně taky jako jakási objednávka výzkumu alternativních energí. Vyrábět alternativní energie se zvýhodněním stane ekonomicky možné, půjde se tím uživit a tak místo pár nadšenců a vědců pracujících a bádajících za nevýdělečné granty nastoupí "široká veřejnost", všelijací investoři postaví spoustu zdrojů různých velikostí a verzí,vyzkoušejí v praxi všelijaká řešení a zodpoví spoustu otázek. Vývoj oboru se tím podstatně urychlí. I když tito investoři chtějí v první řadě vydělávat, ne zkoušet a nějaké metody vědeckého zkoumání jsou jim obvykle cizí..
Objednávku výzkumu alternativních energií připravili zelení obecně a realizovali ji zelení a nazelenalí úředníci a politici příslušnými zákony. Problém je v tom, že jakožto zelení a nazelenalí se zapomněli zabývat cenou té "objednávky". Za prvé předem vůbec neřekli lidem, že je to bude něco stát a že to bude stát dost. Za druhé nestanovili nějakou horní hranici, jaký počet investorů "výzkumníků" je vůbec maximálně možný, jako kdyby měli k dispozici neomezený počet peněz. A možná si to i mysleli, protože ten "výzkum" alternativních zdrojů je financován skrz cenu elektřiny z peněz všech lidí a možná u nich převládlo zelené myšlení a sice že všichni lidi ochotně zaplatí neomezeně velkou částku navíc, pokud to bude na svatý zelený účel. Toho zkoumání alternativních energií.
Jenomže tomu tak není. Většina lidí by určitě ochotně přispěla na dobrou věc, na životní prostředí, na zkoumání, jak získat čistou alternativní energiii. Jenomže ne v neomezené výši, jen ve výši toho, co jsou schopni ušetřit a ochotni sami na tyto účely dát. Kvůli fotovoltaice avizované navýšení cen elektřiny o 22 % plus kvůli tomu obecné zvýšení cen už pravděpodobně u většiny lidí tuto hranici ochoty překračuje.
Je tady podobná situace jako kdysi s tím výzkumným ústavem. "Vrchnost" zařídila zbytečnou práci a zbytečný produkt, který nikdo nechce a nepotřebuje. Který ale všichni zaplatíme.....

Autor: Radim Polášek | pondělí 30.8.2010 14:10 | karma článku: 17,71 | přečteno: 1247x