Zugspitze 2 962 m, nejvýš v Německu

Na nejvyšší horu Německa se dá vyjít několika cestami se zajištěnými úseky, vyjet dvěma lanovkami, jednou železnicí, anebo vylézt mnoha horolezeckými směry.

Nejoblíbenější ferátovou variantou je výstup z údolí Höllental nad rekreačním střediskem Garmich-Partenkirchen.

Po krátké snídani vycházíme od auta po silnici k začátku údolí Höllental. Cesta vede vozovou štěrkovkou podél potoka. Posléze se mění v pěšinu a zavádí nás ke vstupu do soutěsky Höllentalklamm.

Normálně se tu platí vstupné, ale nikdo tu ještě není a tak procházíme bez placení. Cesta soutěskou je úžasná, pod námi se valí voda, občas ze skály padá vodopád. 

Stoupáme podél potoka k chatě Höllentalanger Hütte (1379 m.n.m.). Dál pokračujeme podél potoka až k uzávěru údolí, kde začíná zajištěná cesta. Oblékáme se do jištění. 

Na skalkách v kosodřevině jsou legendární místa - 20 m vysoký "Leiter" - Žebřík, traverz "Brett" - Prkno kde se jde po ocelových kolících. Efektní a přitom nijak technicky obtížné. Následuje výstup přes suťoviska ledovce. Zde odbočujeme pro doplnění vody a šupajdíme na ledovec.

Dle průvodce začíná fixní jištění dost vysoko nad ledovcem (ne každý dosáhne) a na pomoc bývá navázáno např. lano s uzlíky. Dle informací se jedná o jedno z problematických míst, jak zajištění dosáhnout.

Vzhledem k množství sněhu v tomto ročním období je místo nástupu daleko výše než bývá obvyklé bez sněhové nadílky a tak nalézáme naprosto v pohodě.

V téhle nadmořské výšce je již většina železa a jištění pod sněhem a tak natahujeme svá fixní lana, což celý postup maximálně ztěžuje a zpomaluje. Honí se mraky, spouští se přeháňka a začíná se stmívat. Špatná viditelnost, pomalý postup a velká expozice všude kolem nás nutí zvážit přece jen myšlenku bivaku na skále. Původně rozhodně nebyla v plánu!

Naštěstí jsme pro tento případ vybaveni stany i spacáky, ale je těžké najít bezpečné místo pro stan, natož stany dva...Klukům se daří identifikovat rozumný "plácek" a tak z posledních sil rozbíjíme tábor. Fouká extrémní vítr a  celta nám několikrát málem uletí než se daří ji zafixovat. 

Přesto se i v extrémních podmínkách oba stany podařilo postavit, zajistit lanem a skobama ke skále a doufat, že do rána vydrží! V každém stanu pro dva spíme tři, což se ve spojení s vichřicí a počasím ukazuje jako spolehlivá metoda, jak nezamhouřit celou noc oko. 

Každopádně na ranní výhled při rozevření celty stanu nezapomeneme do konce života. Naše příbytky se tyčí v totálně exponovaném terénu, ze všech stran uzavřené kolmým srázem dolů.

Z našeho tábořiště je už vidět i vrcholový kříž Zugspitze. Slunce nám vhání do žil spoustu nové energie a tak balíme stany, vaříme čaj a posléze zdoláváme poslední výškové metry naší velikonoční Zugspitze. Jsme šťastní nejvýš v Německu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lucie Plicová | úterý 2.5.2017 16:24 | karma článku: 18,75 | přečteno: 530x