Expedice Norsko

Nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků. Rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů.

Besseggen je horský hřeben v oblasti Vaga v norském kraji Oppland. Nachází se na východě Jotunheimenu, mezi jezery Gjende a Bessvatnet. Cesta po hřebeni Besseggen je jedním z nejoblíbenějších treků v Norsku.

Cesta po Besseggenu začíná v Gjendesheimu, vede stezkou nahoru na nejvyšší bod, Veslfjellet (1743 m), pokračuje klesáním, dále relativní rovinou Bandet (na úpatí Bessho), a končí v Memurubu, kde je jedna z variant cesty nastoupit na trajekt zpátky do Gjendesheimu.   

Z Besseggenu je nádherný výhled na jezero Gjende a jezero Bessvatnet. Jedinečným aspektem tohoto výhledu je skutečnost, že jezero Gjende leží téměř 400 m níž, než jezero Bessvatnet, a zatímco jezero Bessvatnet má modrou barvu, typickou pro ostatní jezera, jezero Gjende má barvu zelenou. Zelená barva je způsobena hlínou, která je do jezera zanášena spolu s vodou tajícího ledovce (rock flour). 

Kjerag, též Kiragg, je norská hora rozkládající se při východním konci Lysefjordu v katastru obce Forsand v kraji Rogaland. Její nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 1110 m. 

Nejvíce návštěvníků přitahuje její severní výběžek do fjordu Lysefjorden. Nachází se ve výšce 984 m a proslavil se balvanem „Kjeragbolten“ o objemu přibližně 5 m3, který uvízl mezi dvěma skalami.  

Dnes je z něj známá turistická atrakce, protože fotky kdy stojíte nad kilometr hlubokou propastí a bez jištění své kouzlo jistě mají. Samozřejmě ne každý si na to troufne, protože na kámen je třeba vlézt po úzké římse a neradno se dívat pod sebe.

Skalní plošina Preikestolen je v češtině známá jako Kazatelna. Nachází se přibližně 30 km na východ od Stavangeru, původně rybářské a dřevařské obce, z níž je dnes čtvrté největší město Norska a stěžejní centrum ropného průmyslu. Preikestolen je skalní blok monumentálních rozměrů, tyčící se do výšky 604 m. n. m. 

Tento skalní útvar je jedinečný tím, že je výrazně vybočený ze svislé skalní stěny do strany, a na jeho vrcholu se nachází rozlehlá plošina o úctyhodných rozměrech zhruba 25 x 25 metrů. Na vzniku Preikestolenu se podílel před desítkou tisíc let mohutný ledovec, jenž svou vahou způsobil odtrhnutí části skalního bloku.  

Přímo pod "Kazatelnou" se rozkládá cca 40 km dlouhý Lysefjord, který je stejně jako Preikestolen ledovcového původu. Název fjordu byl odvozen pravděpodobně od zabarvení skal, jež ho obklopují, a lze ho přeložit jako Světlý fjord. 

Národní park Rondane je nejstarší norský národní park rozkládající se na pomezí krajů Oppland a Hedmark. Park pokrývá oblast horského masivu Rondane s jeho deseti vrcholy přesahujícími výšku 2000 metrů. Nejvyšší horou je Rondeslottet (2178 m n. m.) 

V nejhlubším údolí parku se rozkládá jezero Rondvatnet, které od sebe odděluje části Storronden-Rondeslottet a Smiubelgen. Kvůli nízké vlhkosti klimatu neexistují v Rondane žádné trvalé ledovce. V některých údolích se však drží sníh i přes léto. 

Nejnižší oblasti jsou pokryty břízovými porosty, s rostoucí výškou vegetace ubývá. Nad hranicí 1500 m n. m. lze nalézt již jen nejodolnější lišejníky.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lucie Plicová | neděle 26.2.2017 20:17 | karma článku: 20,74 | přečteno: 736x