Přestaňme porovnávat hospodářské úspěchy států pomocí HDP!

Usilujme o upuštění měření hospodářského úspěchu ukazatelem HDP či HNP. Tento ukazatel měří aktivitu, činnost a nikoliv užitek, prospěch a přínos. Mnohem větší vypovídací hodnotu mají jiné agregované ukazatelé. Například měření NEW - tedy čistého ekonomického blahobytu zahrnuje krom tvorby produktu i stav životního prostředí a hodnotu netržní práce. Na tom bychom se mohli shodnout i s liberáli, vždyť tento ukazatel prosazuje i jejich novodobý guru Samuelson.

Z iniciativy Josepha Stiglitze celou otázku kolem HDP podpořil Sarkozy již před časem. Nyní se jí chopil anglosaský tisk, ze kterého se dá udělat závěr, že v budoucnu by mohl používat HDP či HNP, v tom současném pojetí jen člověk slabomyslný, nebo podvodník. Pro širší vzdělanou veřejnost bude mít zřejmě největší dopad téměř celostránkový článek v Int. Herald Tribune a v NY Times, jehož název je nahoře, plný text pak v příloze, autorem je prof. Eric Zencey z Empire State College. Navázal na slavného německy píšícího, v Česku narozeného myslitele Josepha Shumpetera, který přišel s termínem "tvořivá destrukce". Ten je nyní třeba aplikovat i na teorii politické ekonomie, tj. zničit mj. existující pojetí HDP a HNP, má-li se věda vyvíjet žádoucím směrem. Zvlášť zákeřný a matoucí je termín HDP per capita, běžně na Západě zesměšňovaný v rámci černého humoru. The Economist nyní podtrhuje, že už v roce 1992 vydali publikaci "Guide to Economic Indicators Making Sense of Economics". Richard Stutely v ní píše: "HDP by mělo ve skutečnosti znamenat hrubý dvojsmyslný produkt". Jeho postřehy jsou rozváděny a doplňovány řadou autorů po něm. Stutelyho kniha měla několik vydání, tu z roku 2000 vydalo české nakladatelství Scientia, za překlad odpovídal člen vedení ČNB Oldřich Dědek, nyní na Ministerstvu financí.

 

Nový vítr již zachytili někteří publicisté, samozřejmě vždy pohotový Pavel Kohout, který nazval v Lidových novinách 13. srpna svůj článek "Vše se mohlo odbýt mikrokrizí, stačilo, kdyby důležití lidé četli víc, než jen statistiky". Podobně Ladislav Tajovský v komentáři, který si dělá legraci z tzv. oživení ekonomiky v některých zemích na Západě, které může klidně znamenat pouze statistickou chybu. V komentáři to nazval "Trochu příliš optimismu". Podobně Miroslav Svoboda v MFDnes 14. srpna v článku "Tak jsme na konci krize, nebo ne"? Politici, pokud vím, jak se dá předpokládat, mlčí. Je to těžké, zatím se minulé "úspěchy" ČSSD spojovaly také s využívaním ukazatele HDP, tj. jeho současného pojetí. Největší absurdita měření úspěchu ukazatelem HDP spočívá v tom, že jeho růst znamená tragédii pro přírodu. Upozorňuje na to i zmíněný Svoboda v MFDnes. Zmíněný Kohout doporučuje, aby se šéfové odtrhli od internetu a nejméně hodinu denně studovat – číst nestačí - denní tisk. Internet je v některých situacích výborný akční nástroj, pro skutečné tvořivé myšlení je to zabiják. Údaje HDP neberou v úvahu změny kvality, ať již k lepšímu či horšímu, vůbec technické změny. Také vytěžování zdrojů, jako je ropa, které snižuje zásoby neobnovitelných přírodních zdrojů HDP, nebere v úvahu škody, nebo náklady na nápravu škod na přírodě, naturální netržní transakce atd. Čarování s HDP se pěstovalo i v době Velké deprese, pesimisticky i optimisticky, jak se to hodilo politikům. Optimismus, i když falešný, může usnadnit přípravu, i když ne průběh summitu v Kodani, ekologie dostane prioritu před ekonomikou. Pomůže CDU vyhrát volby a ODS rovněž? Podpoří Obamovu pozici: Jeho politika je úspěšná, Republikání se mýlí. Politici musí někdy lhát?

Autor: Petr Petržílek | pondělí 31.8.2009 7:55 | karma článku: 9,96 | přečteno: 2240x