Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potáhne světovou ekonomiku tentokrát dolů Peking?

Světové hospodářství po Armagedonu odstartovaném pádem Lehman Brothers začala na jaře 2009 projevovat změny, které dávaly naději, že z toho nebude Velká deprese. Za jednu z hlavních příčin krize, jež začala v létě 2007, se všeobecně uvádí to, že centrální banky v čele s FEDem chrlily do ekonomiky spoustu financí za existence mimořádně nízké úrokové míry. A Joe Stiglitz také proto tvrdí, že se připravuje nový malér, zřejmě ještě horší, a to vinou finanční, jak oligarchie, tak byrokracie v čele s centrálními bankéři. Někteří jsou z toho značně nervózní, např. šéfové Bank of England a Bank of Canada. Nicméně je pravda, že masivní rozpočtové injekce a mimořádná opatření centrálních bank začala zabírat a akciové trhy ožily, jenomže jak dlouho to vydrží?

Co bude motorem nového růstu ve chvíli, kdy odezní mimořádná opatření centrálních bank a vlád po celém světě? Uprostřed roku 2010 přestane ve většině světových ekonomik působit fiskální injekce a budou postupně odbourávány mimořádné programy, které zalévají finanční systém přebytečnou likviditou. Tou dobou také pravděpodobně většina firem doplní vyčerpané zásoby, takže budou pryč dva faktory, které oživí současné dění ovšem nezaměstnanost dále poroste, což bude důkazem toho, že z tohoto hlediska recese pokračuje, a to i v Číně. Svět bude muset hledat náhradu za velké nákupy amerických spotřebitelů, které stimulovaly globální růst před krizí. Americká spotřeba totiž stále převažuje nad zbytkem světa. Je stále více jak desetkrát větší než útraty Němců nebo Číňanů, kteří se jeví jako logická náhrada. Novináři píší od dubna o čerstvých výhoncích, ale většinu domácností tyto dobré zprávy minuly. Miliony pracovních míst zanikly, neschopnost splácet hypotéky rostly a toto pokračuje. Přinese nepatrné oživení patrné koncem roku 2009 širší úlevu v roce 2010?

 

Je jen malá šance, že prodeje porostou, dokud spotřebitelé nesníží své dluhy. Vlády nemohou financovat růst věčně. Zvyšování veřejných výdajů nemůže neustále růst. Návrat z krize bude dlouhý a bolestný, zvláště na Západě. Přeorientování výrobců na nové trhy, řekněme v Asii, může být velmi obtížné. Pokles prodeje automobilů v Americe sice mohou zalepit prodeje v rozvíjejícím se světě, avšak auta pro trh v těchto teritoriích jako je Čína a Indie, budou pravděpodobně vyrobena přímo na místě. To pocítí i produkce aut v SRN a v ČR. Předpokládejme tedy, že asi dojde k určitému růstu HDP (jakkoli je tento ukazatel pofiderní), ale pouze dočasně a na programu bude křivka růstu v podobě "W", nanejvýš "L". Otázka stojí: Kdo pojede vpředu, a kdo bude zaostávat. Zdá se, že čelo peletonu je už vidět. Jsou na něm některé rozvíjející se asijské ekonomiky, Brazílie a komoditní producenti včetně Austrálie. Oči nejen ekonomů na celém světě se stáčí hlavně směrem k Číně, ovšem narůstají i obavy, zda tamější národní hospodářství není "papírový tygr", pokud jde o delší perspektivu. Šéfredaktorka týdeníku EKONOM, a právě od ní jsem to nečekal, napsala: "Na Západě klíčí obava, že si Čína svou specifickou ekonomickou politikou postupně nafukuje vlastní bublinu, která by mohla brzy splasknout. A to by teprve byl pořádný průšvih". Eva Hanáková, na rozdíl od některých našich "expertů" a též ideologů KSČM, nemůže dovolit ze svého postu střílet od boku. The Economist má přímo v Pekingu velkého znalce tamějších poměrů. Je to James Miles - píše: "Světová výstava Expo 2010, která začíná v květnu v Šanghaji, pomůže předvést futurologickou tvář země, ovšem čínská ekonomika má dál potíže. Ukazuje se též, že nejhorší etnické nepokoje za mnoho let se jen obtížně zvládají. Masivní stimulační výdaje není možné udržovat donekonečna. President Hu bude mít obavy o svůj odkaz. Jsou oblasti Tibetu a Sintiangu plné nepokojů". Le Monde k tomu dodává: "Čína je jedinečná v tom, že zestárla dříve, než zbohatla. Vláda není schopna poskytovat důchody, dávky zdravotní péče a další sociální příspěvky. Zato roste počet milionářů a miliardářů, primitivní luxus v horních vrstvách, podobně jako v Indii i jinde a Asii". Die Welt: "Někteří analytici tvrdí, že Čína dnes vypadá zlověstně, jako Japonsko v 80. letech. Chronické přeinvestování vede k nadbytečným kapacitám a klesajícím výnosům. Hrozí, že přílivová vlna bankovních půjček vede k prudkému nárůstu špatných úvěrů. Nebezpečně nafouknuté jsou akciové a realitní trhy". Le Figaro: "Růst v Číně bude slábnout. Předtím než předstihne Ameriku, pokud jde o HDP, ukazatel, který zvláště pokud jde o Čínu, vyvolává velké pochyby, je pravděpodobné, že Čína zažije velmi nepříjemný propad – ale nebude to už v roce 2010". Je to tvrzení přehnané? Nepřející?

 

Kodaň ukázala, že Peking se propadu velice bojí a proto není ochoten přistoupit na radikální kroky, pokud jde o záchranu přírody, jakož i městského životního prostředí. Není tato psychologie vlastní i některým politikům v ČR? Lidé zakotvení v kapitalismu neradi slyší, že ani v Asii tento systém nemá vyhráno, nehledě na to, že je pochopitelně vzrušuje především situace na Západě. Rozdíly v oživení, měřeném pomocí HDP, nejsou mezi Evropou a Amerikou významné. V celém atlantickém prostoru pak roste nezaměstnanost a propast mezi vrstvami horními a zbytkem společnosti, což lidé také začnou jednou řešit, a může to být záležitost dost drastická. Ameriku bude výrazně brzdit předlužený spotřebitel a slabá domácí poptávka. Podniky však mohou těžit z flexibilnějšího trhu práce, kdy není problém zaměstnance rychle přijmout i propustit. Hospodářství Ameriky se může tedy rychleji přizpůsobit velkým strukturálním změnám ve světě. Evropa jako celek sice nemá zásadní problémy s předlužeností, avšak některé státy, jako je Španělsko, Irsko, Řecko aj. zažívají kruté procitnutí z realitní bubliny, financované pomocí úvěrů. Velmi bolavým místem je ovšem trh práce.

 

V Evropě posledních 15 let se nezaměstnanost dokonce snižovala v zemích, kde se zdála nezdolnou, jako je Francie, Španělsko či Německo. V roce 2010 se tento blahodárný trend dále obrátí k horšímu. Mnohé vlády budou zřejmě podporovat práci na nižší úvazky, zkracování pracovní doby a předčasné odchody do důchodů. Některé nezaměstnané je možno vyjmout ze systému podpor v nezaměstnanosti a nabídnou jim pomoc v jiné podobě. Vyzkoušeli to v Británii, Nizozemí, Švédsku apod., aby snížily statistiky o lidech bez práce.

 

Velká recese vyvolává explozi masového vzteku nejen na nezaměstnanost, ale též na hamižnost finančníků, na rostoucí majetkové propasti atd. Ruku v ruce s tím, jde i kritika na růstománii, usilování o hospodářský růst nebo hromadění bohatství za každou cenu. Neúspěch summitu v Kodani by neměl odpoutávat pozornost od toho, že degradace životního prostředí je pro lidstvo fatálnější věcí než případná Velká deprese.     

Autor: Petr Petržílek | úterý 16.2.2010 12:10 | karma článku: 12,28 | přečteno: 2177x
  • Další články autora

Petr Petržílek

Přestřelená zelená politika škodí klimatu

Špatně nastavená zelená politika někdy negativně ovlivňuje pokrok v boji proti změnám klimatu. Jsou to například příliš velké ústupky místním zemědělcům, které brání dovozu levnějších a efektivnějších biopaliv, nebo dotace zaměřené pouze na výchozí suroviny, nikoli na vyvíjení modernějších technologií. U nás markantním příkladem je přestřelená podpora fotovoltaické elektřiny.

16.12.2009 v 9:35 | Karma: 9,24 | Přečteno: 2134x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Překročme stín kapitalizmu – ukazatel HDP!

HDP je od 30. let minulého století standardní referenční hodnotou, podle níž se hodnotí celková vyspělost státu. Už několik let však odborníci upozorňují na fakt, že hodnocení založená pouze na hodnotách HDP jsou zavádějící a nejsou s to plně obsáhnout realitu v celém jejím rozměru.

1.12.2009 v 13:18 | Karma: 7,34 | Přečteno: 2260x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

V předvečer pražského kongresu PES a kodaňského summitu OSN

Příští týden proběhnou hned dvě významné akce, které se budou zabývat klimatickými změnami. V Praze zasedá kongres Evropských socialistů a hned nato v Kodani proběhne vrcholný summit OSN ke klimatickým změnám, který by měl říci, jak bude svět postupovat poté, co vyprší platnost Kjótského protokolu. Bohužel najdou se zpochybňovači klimatických změn, kteří odkazují na výsledky aktuálních měření, popřípadě na manipulaci s nimi. K tomu dodávám, nechť si tito lidé zajdou pro srovnání na některý z pevninských ledovců.

30.11.2009 v 14:10 | Karma: 6,48 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Lze počítat v dlouhodobých vizích s kapitalizmem?

Nebo ještě lépe řečeno, odstraní další finanční krize kapitalizmus? Nelze určitě s jistotou tvrdit, že zrovna ta příští krize bude doprovázena umíráčkem existujícího systému. Kay, který je zástupcem Martina Wolfa ve FT, se domnívá, na rozdíl od mnoha jiných názorů, že bankrot Lehman Brothers byl "triumph of capitalism, not a failure". Kolektivní prognóza CIA, DIA a dalších 14 zpravodajských služeb "Global Trends 2025" se zánikem kapitalismu nepočítá, počítá pouze s velkým oslabením globální hegemonie Ameriky. V reálu to znamená, že trh přežije, kapitalismus se ale může přeměnit natolik, že budou spory, zda to ještě je současný systém. Sám termín "kapitalismus" se může i nemusí do roku 2025 zcela zdiskreditovat. To bude věc vkusu lidstva za 15 let, které bude ovšem prožívat pokračující devastaci přírody.

27.11.2009 v 17:49 | Karma: 10,64 | Přečteno: 2118x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ústup globalizace?

Současná krize spočívá ve finančním propadu bank a domácností v důsledku zhroucení úvěrového a realitního trhu. V minulosti většina recesí následovala po rostoucích inflačních tlacích a po takto vyvolané politice drahých peněz. Domácnosti v Americe ztratily přes 20% čisté hodnoty za pouhých 20 měsíců od poloviny 2007 po začátek roku 2009. 1/3 tohoto poklesu se týkala hodnoty obydlí, cca 2/3 finančních aktiv. Dluhy domácností dosáhly 150% jejich příjmů. Pokud jde o finanční sektor, MMF odhadl, že globální finanční instituce budou mít ztráty přibližující se $3 bilionů. Tyto ztráty redukují základní kapitál bank a jejich úvěrovou kapacitu. Úvěrové objemy USA do září tr. klesaly a úrovně půjček, nezbytných k podpoře oživení se teprve musí dosáhnout.

18.11.2009 v 15:12 | Karma: 6,59 | Přečteno: 2004x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik