Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Buď vraťme peníze Bruselu, nebo stavme rybníky ve velkém!

Do konce roku 2010 vyprší první období uplatnění tzv. pravidla N+3 pro čerpání prostředků z evropských operačních programů. V důsledku toho se nevyčerpané peníze určené pro rok 2007 budou muset vrátit Bruselu. Přitom nestačí pouze ukončit schvalovací proces jednotlivých projektů, ale přímo v tomto termínu proplatit faktury. Operační program Životní prostředí disponuje alokací na rok 2007 ve výši 18,3 miliardy Kč. Přitom k 3.9. 2009 bylo proplaceno pouhých 2,6 miliardy Kč, tj. 14% alokace roku 2007. V případě tohoto operačního programu reálně hrozí vracení prostředků za rok 2007 v rámci pravidla N+3. Částka vyčerpaných prostředků je velice nízká. SFŽP jako implementační agentura nemá dobře nastavenou administraci projektů a velice dlouho trvá proces od schválení projektu k podepsání smlouvy (často více než jeden rok).

Dovolte mi krátký exkurs do jiného problému, který Českou republiku aktuálně sužuje. Jedná se o sucho, které již nebude abnormalitou, na kterou se bude dlouho vzpomínat jako např. na neúrodu v r. 1949. Sucho společně s přívalovými dešti bude v důsledku globálního oteplování každoroční realitou. Ať chceme nebo nechceme, musíme naše hospodářství, zvláště lesnické a zemědělské, životní prostředí a krajinu tomuto trendu přizpůsobit, nebo se smířit s obrovskými hospodářskými škodami přesahujícími dopady ekonomické recese, kterou prožíváme právě nyní. Složitou situaci s vodou zažívají a ještě intenzivněji budou zažívat lidé ve většině satelitních městeček v okolí Prahy, specielně na jihu a jihozápadě a z části i v Praze kolem Uhřiněvsi, v obcích jihovýchodně a jihozápadně od Kladna, v berounské kotlině jihovýchodně od Berouna, na Žatecku, v obcích na svazích Českého Středohoří, v předhůří Šumavy kolem Strakonic, dále v oblasti mezi Táborem, Jindřichovým Hradcem a Jihlavou v horních povodích malých toků a nejhůře na tom budou lidé žijící na území terciéru jižně od Brna. Vedle úbytku podzemní vody vyvstanou i problémy s jejím znečištěním, které bude stále koncentrovanější. Velkým znečištěním podzemních vod dusičnany, železem a manganem trpí obce na Českomoravské vysočině. Obecně silnou kontaminaci dusičnany ovlivnilo i intenzivní hospodaření v bývalých JZD a Státních statcích ve všech bramborářských oblastech. Problémy se zásobováním pitnou vodou mohou mít i další lokality, především oblasti malých skupinových vodovodů a lokální obecní vodovody, protože se výrazně zvýší odběr vody pro domácnosti nejen ve městech, ale i v obcích na venkově.

 

A nyní zpět k operačním programům. Operační program životní prostředí a Program rozvoje venkova disponují dostatečnými prostředky k provedení toho nejúčinnějšího preventivního, resp. pro znalce terminologie klimatických změn adaptačního opatření, které lze v ČR realizovat. Koncem 80. let minulého století byl zpracován projekt, který mapuje vhodné lokality pro budování rybníků a malých vodních nádrží v rámci celé ČR. Domníváme se, že byť i částečná realizace tohoto projektu, by měla pozitivní vliv na zmírnění negativních důsledků globálního oteplování, ať již jde o dlouhotrvající sucho nebo přívalové deště. Realizace projektu řeší z velké míry potřeby zajištění ekologické a hydrologické stability krajiny i dostatečných zdrojů vody pro zavlažování zemědělských plodin. Projekt považujeme za nejefektivnější preventivní opatření z hlediska vynaložených finančních prostředků i negativních dopadů na životní prostředí. Budování rybníků a malých vodních nádrží chápeme také jako významné protikrizové opatření.

 Za nejvhodnější způsob jak motivovat vlastníky pozemků k budování rybníků a malých vodních nádrží je realizace několika pilotních projektů v každém kraji, nejlépe na pozemcích ve vlastnictví Pozemkového fondu České republiky, krajů nebo obcí. ČSSD je připravena poskytnout tomuto projektu jak politickou podporu, tak i odborné zázemí. Žádáme proto ministry Mika a Šebestu o vytvoření pracovní skupiny, ze zástupců MZe, MŽP, Asociace krajů ČR a koordinátora za ČSSD, která se touto problematikou bude zabývat. Čerpání prostředků na rybníky (např. oproti revitalizacím vodních toků) je administrativně rychle zvládnutelné, neboť každý projekt zasahuje jednoho či jen několik vlastníků, kteří jsou navíc motivováni rychlým zhodnocením vlastních pozemků. Pokud bude na ministerstvech vůle projekt z přelomu 80. a 90. let oživit, s téměř 100% jistotou nebudeme muset vracet peníze do Bruselu. Zamysleme se nad tím všichni a vyzvěme vládu k podpoře naší iniciativy, například jen odesláním mailu!  

  

Autor: Petr Petržílek | úterý 29.9.2009 9:37 | karma článku: 6,24 | přečteno: 2114x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik