Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Automobilový průmysl po Americku ...

Demokraté chtějí využít další finanční injekce do restrukturalizace detroitských automobilek. Mají však spousty sociálních a environmentálních podmínek. Zkusme si představit fúzi této silné Trojky do nějaké The Environmental Motor Company. Šlo by o produkci založenou na názorech Al Gora, M. Gorbačova apod., ale i Obamy samotného, který během kampaně zdůrazňoval, že je např. třeba radikálně zmenšovat propast mezi nejbohatšími Američany a zbytkem národa. Jde např. o taková kritéria, jako je mj. snižování platů vedoucích manažerů, činnost odborů založenou na prohlubování komplexní demokratizace, včetně role odborů, aj.. Obama již dnes též hovoří o kvótách na hybridní a elektrické automobily, které by zachráněné automobilky musely vyrábět.

Mnozí liberální ekonomové ale mají za to, že jakkoliv jsou platy některých manažerů v USA (jinde také, i když méně) nepřiměřeně vysoké, není jasné, proč by zrovna politici měli stanovovat mzdy v soukromých firmách. Politicky motivované plánování produkce by dle jejich názoru konkurenceschopnost amerických automobilek spíše dále oslabovalo. Le Figaro varuje podobně: "Američtí daňoví poplatníci by neměli být žádáni, aby nepromyšleně financovali zelenou průmyslovou politiku prosazovanou pozoruhodnými hnutími jako je The Sierra Club, lidmi s nejlepšími vizemi, kteří nic neví o tom, jak se vyrábí auta a ještě méně jsou experty na vytváření zisku". Jiní, spíše levicoví intelektuálové, na samotné myšlence spojit oživení výroby s jejím "zezelenáním" a s její jistou promyšlenou demokratizací a současném zefektivnění, nevidí nic špatného. Nad konkrétními postupy je třeba jistě hodně přemýšlet, ale v zásadě tento přístup nevylučují.

Americký kongres dal Detroitu lhůtu k tomu, aby přišly s plánem na restrukturalizaci, který by byl přijatelný i pro veřejnost. Existují i jiné až opačné názory, které doporučují např. tu či onu formu tvořivé destrukce, nemají-li se vytvářet podmínky pro destrukci netvořivou, nemá-li se podporovat tzv. morální hazard i mimo finanční sféru. A nejde jen o výrobu aut v Americe. Rozpory jsou též uvnitř Komise EU, kde G. Verheugen chce zachraňovat, zatímco N. Kroesová má názor opačný.

Je to velká šance pro ČSSD, abychom přišli s vizí pro automobilový průmysl - nejen český a donutili vládu ČR postupovat konsenzuálně. Místopředseda Sobotka a poslanec Bóhnisch mají společně předložit  návrh zákona o ekologizaci dopravy, který počítá především s výraznou podporou zavádění elektromobilů výměnou za ojetiny, s osvobozením z DPH jízdného hromadné dopravy a vozů pro podnikatele, pokud splňují emisní limit 120 g CO2/km, a s uvolněním prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury na budování logistických center pro kombinovanou nákladní přepravu. Bude na českých automobilkách, zda  čas, kdy má zákon nabýt účinnosti 1.1.2010, dokážou využít k žádoucí restrukturalizaci požadované výroby.

Ve světě žádají automobilky o pomoc již v řadě zemí a jejich počet bude narůstat, patří k nim i Rusko, Čína, Austrálie, Francie, Británie apod. Amerika má historickou šanci, změnit svoji globální hegemonii do podoby, kterou by veškerý svět přivítal. První etapa revolučních změn v Americe by mohla začít exportním artiklem Washingtonu s využitím zkušeností s řešením situace právě i z Detroitu. Nejde samozřejmě jen o průmysl, zachraňovat a přetvářet se bude každý sektor národního hospodářství, lidská společnost ve své komplexnosti. V sázce je příliš mnoho, vlastně všechno. Nepostačí pouze plně překonat filosofii laissez-faire, laissez-passer a pochopit nové role státu i občanské společnosti. Je nutno začít alespoň v teorii připravovat další etapy a tu současnou rozpracovávat. Globalizace vyvolala situaci, že revoluční změny v USA se musí stát, i kdyby nechtěla, světovými změnami.

Proti poskytnutí záchrany Detroitu se staví ve Spojených státech silná politická opozice, a neříká jen nesmysly. Radikální záchrana Detroitu je sporná, jde skutečně o dinosaury. Nakonec ani manažeři v Detroitu neříkají jenom nepravdy, i když jejich příjmy jsou neudržitelně vysoké a nemravné. Paradoxem je, že i GE bude žádat o jistou státní podporu vzhledem k stále existující úvěrové zácpě, jež je projevem sebevražedné – objektivně antikapitalistické mafie některých bankéřů, makléřů a podobných finančníků, kteří podle Business Week se znovu pokouší o tzv. sekuritizaci, počítajíce s tím, že je stát bude nadále zachraňovat. Správní rady výrobců aut v Detroitu by měly vyhlásit bankrot svých firem, které by měly fúzovat do jednoho podniku, minimálně alespoň GM a Chrysler. Americké zákony umožňují, že by se výroba znovu obnovila, což je třeba zajistit na vyšší, nejen technické úrovni. Pokud se americké automobilky rozhodnou pro tato a další radikální opatření, Američanům zůstane jejich pýcha: Slavné firmy v Detroitu". Jak u toho nemyslet na firmy v Česku?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Petržílek | pondělí 15.12.2008 14:22 | karma článku: 7,94 | přečteno: 1174x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Fiasko na Národohospodářské fakultě VŠE. Nového děkana po Ševčíkovi nezvolili

7. května 2024  16:05,  aktualizováno  19:56

Akademický senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) nového děkana v...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  19:47

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Káhiře se jedná o příměří

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  19:29

Izraelská armáda v úterý zahájila operace ve východních částech Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Obsadila...

Pornoherečka soudu popsala sex s Trumpem, exprezident se tvářil znechuceně

7. května 2024  19:23

V procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem v úterý vypovídá bývalá pornoherečka Stephanie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik