Je stínová vláda ČSSD opravdu "změnou a nadějí"?

Vláda Petra Nečase je pod permanentní palbou opozice. Kromě  výtek týkajících se zákonů jsou vládě vyčítány i jiné věci. Nulová komunikace s opozicí a občany, náchylnost ke korupčním skandálům a klientelismu a v neposlední řadě nejednotnost uvnitř koalice. Byla by vláda ČSSD v těchto věcech jiná, onou slibovanou "změnou a nadějí"? Jaké je složení stínové vlády? 

Před půl rokem došlo k posledním změnám v současné stínové vládě ČSSD. http://www.cssd.cz/nasi-lide/stinova-vlada/ 

Kromě kritiky vládních zákonů ČSSD vystupuje i proti jiným věcem. Nabízí však sama opravdu řešení na tři výše zmíněné problémy?

1. Nulová komunikace s opozicí a občany

Jiří Paroubek kdysi varoval, že republika "zmodrá". Paroubkova slova se mohou naplnit, ale v obráceném gardu. Sociální demokracii už zbývá ovládnout pouze Strakovu akademii. Byla by míra komunikace s opozicí větší? Nikoliv. Zákony by naopak procházely rychleji, jejich přijetí by Senát ovládaný levicí neblokoval. Diskuze s odbory by při velké shodě jejich požadavků s programem ČSSD byla minimální, resp. by nebyla nutná. Je naivní  domnívat se, že by sociálně demokratická vláda komunikovala se sdruženími nesouhlasících s jejich vládou.

2. Korupce a klientelismus

Je ukázkovým bojovníkem proti korupci Petr Hulínský, stínový ministr pro místní rozvoj? Sociální demokraté také kdysi pranýřovali Ivana Langera kvůli kontaktům s developerem Luďkem Sekyrou. http://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/ivan-icko-langer-je-neprijatelnym-politikem-ktery-pracoval-pro-organizovany-zlocin/  Bude Lubomír Zaorálek podobně bít na poplach, až do křesla ministra financí usedne Jan Mládek, na kterého měl Sekyra stejný vliv jako na Langera? Mluvčí stínové vlády pro boj s korupcí je Marie Benešová. Dodnes nostalgicky vzpomíná na vztahy, jaké měla jako nejvyšší státní zástupkyně s vládou Miloše Zemana. Zeman prý ani nechtěl, aby v kauze Svoboda-Snopková činila privilegia. Kdyby se Zeman nezmínil, činila by privilegia? A co stínový ministr vnitra Jeroným Tejc, který svými výroky de facto popřel  nezávislost ÚS?

3. Nejednost uvnitř vládní koalice

Sociální demokracie by s největší pravděpodobností byla jedinou vládní stranou, avšak názorovým střetům by se rozhodně nevyhnula. Stačí zmínit spory mezi tzv. sobotkovci a haškovci. Za zmínku stojí také výrok Jiřího Dienstbiera o Petru Hulínském, kterého označil za "ztělesnění klientelistické politiky". Vzpomeňme rovněž vztah Miloše Zemana k některým členům této stínové vlády.

 

Pokud se naplní volební prognózy a na březnovém sjezdu sociální demokracie nedojde k zemětřesení, usedne do Strakovy akademie vláda Bohuslava Sobotky. Tato vláda bude jiná. Rozhodně ne však v těchto třech bodech, na které  láká voliče. 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Tvrz mladší | pátek 22.2.2013 16:08 | karma článku: 21,79 | přečteno: 732x