Nezodpovědný krok samozvaného profesionála

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým premiérem Jiřího Rusnoka. Budoucí vláda je bez šance na získání důvěry, přesto má sestavovat rozpočet a podle Zemana "hasit požár" po Nečasově vládě. Je však dnešní akt ukázkou politické profesionality?

Za profesionální ho mohou označit pouze prezidentovi epigoni. Rusnokova vláda nemá v situaci - kdy vládní koalice disponuje většinou - šanci na získání důvěry a prosazení státního rozpočtu. Zeman jmenováním Rusnoka faktické bezvládí jen prodloužil.

Zeman jmenování Rusnoka označil za pokus. Dělá politický profesionál ve vládní krizi takovéto pokusy? Nedělá. Prezident a Rusnok (dle Zemana "nejlepší ministr financí") se v minulosti kriticky vyjadřovali k vládní politice a volali po oživení ekonomiky. Jejich rozehraná hra však může mít na ČR negativní ekonomické dopady (znejistění finančních trhů,...)

Zeman jde i proti podstatě politického systému. Česká republika je parlamentní republikou, nikoli prezidentskou. Ignorovat rozložení sil v Poslanecké sněmovně a vnucovat "svoji vládu" může být do budoucna nebezpečným precedentem.

Největší hrozbou je však rozpočtové provizorium, které na podzim může nastat. Jeho dopady v době stagnace by byly nedozírné.

Politický profesionál se v době vládní krize takto nechová. Zeman nehledě na následky rozjel vlastní hru. Vláda úředníků (odborníků) by měla na řadu přijít až v momentě, kdy v Poslanecké  sněmovně strany nejsou schopné sestavit koalici disponující většinou. Ne naopak, což je současný případ.

 

 

 

 

 

Autor: Petr Tvrz mladší | úterý 25.6.2013 17:44 | karma článku: 22,20 | přečteno: 625x

Další články autora

Petr Tvrz mladší

Budeme adorovat i nacistické zločince?

Vědecká rada ÚSTR vydala zprávu o činnosti Ústavu. Zpráva se dá považovat za dovršení "revoluce", kterou započala jarní personální rošáda. Během ní došlo k výrazné obměně Rady ÚSTR i dohlížející Vědecké rady ÚSTR.

8.11.2013 v 9:01 | Karma: 26,42 | Přečteno: 1200x | Společnost

Petr Tvrz mladší

Kauza "Agent Bureš" média nezajímá?

Podle slovenského ÚPN je Andrej Babiš oprávněně evidován jako agent StB. Část medií tuto skutečnost však ostentativně ignoruje a zabývá se malichernostmi, jakými je například detailní rozbor Zemanových "bonmotů".

21.10.2013 v 17:34 | Karma: 21,12 | Přečteno: 815x | Politika

Petr Tvrz mladší

Klaus a Zeman: Analogická situace, odlišná řešení

Mezi stavy po konci Nečasova a Špidlova kabinetu je zjevná analogie. Jaká? Jak se v obdobné politické krizi zachoval Václav Klaus?

28.6.2013 v 11:30 | Karma: 17,21 | Přečteno: 471x | Politika

Petr Tvrz mladší

Petr Nečas by už neměl být v čele vlády a ODS

Za rok nás čekají sněmovní volby. Levice v průzkumech veřejného mínění poráží strany vládní koalice. Má Petr Nečas po čtvrteční vlně zatýkání pokračovat ve funkci premiéra? Má vést ODS do příštích voleb?

14.6.2013 v 9:07 | Karma: 11,22 | Přečteno: 417x | Diskuse | Politika

Petr Tvrz mladší

Za bránění majetku deset let, za brutální napadení podmínka

Nad některými rozsudky českých soudů zůstává rozum stát. Krajský soud v Ostravě poslal na deset let do vězení člověka, který bránil svůj majetek. Okresní soud v Jeseníku za brutální napadení udělil podmínku.

31.5.2013 v 15:55 | Karma: 40,55 | Přečteno: 2531x | Společnost

Nejčtenější

Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028

Smíchovská lávka. Nebo taky radlická...
6. dubna 2026  4:51

Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
10. dubna 2026  7:34

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
10. dubna 2026  20:09

Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...

Nová kampaň NUDZ upozorňuje na sexuálně motivované násilí i vliv technologií

ilustrační snímek
13. dubna 2026  5:45,  aktualizováno  5:45

Na sexuálně motivované násilí i rostoucí vliv technologií na lidskou sexualitu upozorňuje nová...

O návratnosti koncertního sálu nemám pochyb, říká šéf Janáčkova festivalu

Ředitel Janáčkovy filharmonie a šéf stejnojmenného festivalu Jan Žemla je také...
13. dubna 2026  6:52,  aktualizováno  6:52

Nový vizuální styl blížícího se 67. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka hýřící...

V děčínské zoologické zahradě se narodila jelení dvojčata

Děčínská zoologická zahrada se raduje z trojnásobného přírůstku ohroženého...
13. dubna 2026  5:59

Děčínská zoologická zahrada se raduje z trojnásobného přírůstku ohroženého asijského jelena sambara...

S vozidlem skončil senior v korytě řeky Chomutovky

Hrozivě vypadající nehoda v Chomutově se naštěstí obešla bez zranění.
13. dubna 2026  5:59

Hrozivě vypadající nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1585x
Vášnivý sportovec, odpůrce nacistického a komunistického režimu v jakékoliv podobě, student

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.