Film Švédská teorie lásky

Ve Švédsku byla nejvyšší životní úroveň na světě. Zřejmě i díky tomu lidé věřili svým politikům, když v roce 1972 přišli s novou sociální teorií „Rodina budoucnosti". Podstatou této teorie je nezávislost. 

Nezávislosti žen na mužích, seniorů na jejích dospělých dětech, dospívajících na rodičích. Tvůrci teorie však nepočítali s tím, že s jejich novou koncepcí se ze života vytratí smysl života a s ním radost.

Švédský film z roku 2015 režiséra Erika Gandiniho ukazuje, kam tato teorie Švédsko po 40 letech přivedla. Ve Švédsku dnes téměř polovina lidí žije osamoceně. To je nejvyšší průměr na světě.

Není neobvyklé, že se žena rozhodne mít dítě sama. A to nejen že ho bude vychovávat sama, ale sama si také zajistí své oplodnění. Jak? Pro tento účel vznikla ve Švédsku největší spermabanka na světě. Mladí muži tam přispívají svou troškou… samozřejmě i se svým popisem, a ženy si na příslušných webových stránkách mohou vybrat „kým“ se nechají oplodnit. Druhý den jim kurýr doručí balík se zmraženým spermatem s návodem jak je použít.

Ve filmu mě zaujala hodnotová mapa porovnávající země na dvou osách. Na vodorovné ose jsou hodnoty pro přežití a seberealizaci, na svislé pak víra a sekulárně racionální hodnoty. Zde jsou vidět rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi. Nebo mezi zeměmi postkomunistickými a křesťanskými. Vlevo dole vidíme Afriku, vpravo nahoře jednu osamělou zemi, a tou je Švédsko. Sem všechny země směřují.

Hodnotová mapa

Ve Švédsku žije polovina lidí sama a každý čtvrtý i sám umírá. Jedna organizace se zabývá lidmi, kteří zemřeli bez toho, aby je někdo postrádal. Přicházejí do bytu po oznámení sousedů, že se z bytu line hrozný zápach.

Existuje zde hnutí zvané Pohřešovaní, které každý víkend organizuje skupiny dobrovolníků, kteří svůj volný čas tráví tak, že se zapojují do hledání pohřešovaných osob. Účastní se ho více než 25 000 lidí.

Přesuňme se nyní na hodnotové mapě z pravého horního rohu úplně vlevo dolů, do Afriky, do Etiopie. Zde žije Dr. Srichsen. Odstěhoval se ze Švédska, kde pracoval třicet let jako chirurg. Nyní pracuje v polní nemocnici v neuvěřitelně primitivních podmínkách, kde trpí nedostatkem téměř všeho. Ale našel to nejcennější, smysl života, a je šťastný.

Závěr dokumentu se věnuje úvahám devadesátiletého polského sociologa Zikmunda Baumana, který hovoří na téma šťastný život.

Podle filmu Švédsko předznamenává vývoj celého západního světa. Ale kam bude směřovat Švédsko?

Poznámka:
Děkuji Slobodnému vysielači, díky kterému jsem se o dokumentu dozvěděl. Pokud vás článek zaujal, zde naleznete pořad Ariadnina niť 61, který mě inspiroval. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Řeha | pátek 11.11.2016 10:10 | karma článku: 26,41 | přečteno: 757x
  • Další články autora

Petr Řeha

Solaris

5.12.2017 v 10:10 | Karma: 9,79

Petr Řeha

Poslední naděje civilizace

7.11.2017 v 10:10 | Karma: 32,99

Petr Řeha

Jak zabít civilizaci

17.10.2017 v 10:10 | Karma: 24,82

Petr Řeha

Fatwa. Život pod hrozbou smrti

5.10.2017 v 10:10 | Karma: 23,07

Petr Řeha

Krvavé jahody

13.9.2017 v 10:10 | Karma: 19,89