Zákoník práce pro prezidenta

Ne, není to hloupost, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale spíše nutnost, jak nám sám vzkazuje Miloš Zeman. Protože on ač s obrovským přehledem, vlastním úsudkem a sloní pamětí, sám neví, nechápe a tápe ve svých povinnostech.

Opět se zde rozhořel kompetenční spor o to, co má a nemá, lépe řečeno co by měl a co musí udělat prezident republiky proto, aby nám to tu šlapalo jako švýcarské hodinky. Protože zatím to vázne jako ruský parní PC s dvojitým roštem.

Ta část ústavy, ve které jsou hlavní úkony prezidenta zakotveny, je totiž napsána ve stylu popisu sledu událostí, tak jak jdou za sebou, a nepředpokládá se nějaká nejasnost. Bohužel její tvůrci nepočítali s Milošem Zemanem, který je jedna velká nejasnost sám o sobě. Popis: máma sbalí dětem tašku, táta zkontroluje auto, všichni si nasednou, táta nastartuje a jede se k babičce na víkend, je vcelku detailní rozdělení úkonů jednoho pátečního odpoledne. Ovšem jen do té doby, než máma sbalí tašku kosmetiky, Adélka chce sedět na místě řidiče a táta tvrdí, že auto nastartuje až večer po návratu z hospody. Kašpařina? Zvykejte si. Miloš Zeman tvoří nové ústavní zvyklosti. A zároveň tím dává občanům další obří netušený rozměr lidské morálky. Napříště už bude běžné že zboží se sice pořád platí u poklady, ale už se neříká u které a ve kterém obchodě, že zaměstnanec je sice povinen řádně si plnit své povinnosti, ale možná se tím myslí ty manželské a že novomanželé si slibují věrnost, ale nevíme kde, kdy a s kým.

Článek 74. ústavy říká: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.

Normální člověk v tom vidí, že to prezident musí udělat. M.Zeman se s ním nehádá, jen tvrdí, že není předepsáno kdy, a tedy třeba i na svatého Dyndy. Tůdle nůdle a oplatky se nepečou, páč já jsem prezident a ty jsi prd. Prakticky si tak uzurpuje pravomoci premiéra a sám za něj rozhoduje podle své libovůle. A ani to nepopírá, když v obhajobě svého kroku rovnou předkládá své vlastní důvody, které mu vůbec nenáleží v této věci prezentovat. Jedním z nich je to, že neodvolaný ministr pochází z obecní politiky Olomouce, což je kulturní město a tedy musí mít kulturu v krvi. Děsím se toho, až se ministrem obrany stane rodák ze Vsetína, jenom proto, že tam bývala zbrojovka a má tedy bojovou techniku v malíčku.

Trochu paradoxně proti tomuto potom vyznívá druhý Zemanův argument, že současný ministr kultury odvolal z místa ředitele Národní galerie Fajta, což byl lump. Asi proto, že pořádal tématické výstavy k výročí 50 let okupace Československa spřátelenou sovětskou armádou, anebo čínského disidenta Aj Wej-weje ve Veletržním paláci. Buď jak buď jeho místo obsadil ihned prozatimní ředitel Ivan Morávek, bývalý  ředitelem pekárenské pobočky Penam Slovakia, která patřila do holdingu Agrofert . Tedy ANO, tady je ta profesní kvalifikace opravdu jasná.

A ještě jednu podivnost jsem v povinnostech a pravomocích prezidenta objevil. A to v článku 63, ve stručnosti:

(1) Prezident republiky dále

a) zastupuje stát navenek,

b) sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy,

c) je vrchním velitelem ozbrojených sil,

d) přijímá vedoucí zastupitelských misí,

e) pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí,

f) vyhlašuje volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu,

g) jmenuje a povyšuje generály,

h) propůjčuje a uděluje státní vyznamenání, nezmocní-li k tomu jiný orgán,

i) jmenuje soudce,

j) nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo,

k) má právo udělovat amnestii.

(2) Prezidentovi republiky přísluší vykonávat i pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon.

Potud v pořádku, ale pokračuje to:

(3) Rozhodnutí prezidenta republiky vydané podle odstavců 1 a 2 vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

Bomba, že? Podle toho si prezident ani neškrtne bez souhlasu premiéra! Takže kdo je ve skutečnosti nejvyšším velitelem naší armády? Prezident? Ale jděte. Zákon přeci neříká, že mu to premiér musí podepsat. Když na to přijde, tak v místních kasárnách nedostane prezident ani guláš do ešusu. 

Takže jak dál? Rozepsat detailní mnoha set stránkový pracovní manuál práv a povinností prezidenta, premiéra, ministra, ředitele...anebo doufat, že tyto případy se nám stávají jednou, maximálně dvakrát za deset let?

http://zakony.centrum.cz/ustava-ceske-republiky/hlava-3-clanek-61?full=1

https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/odvolani-jiriho-fajta-je-zdrcujici-reaguji-odbornici/r~14ec7d6861e511e9a305ac1f6b220ee8/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/milos-zeman-rozhovor-ministr-kultury-antonin-stanek-michal-smarda-csssd-jan-hamacek.A190628_213252_domaci_jn

 

 

Autor: Petr Burian | sobota 29.6.2019 11:36 | karma článku: 40,73 | přečteno: 3816x
  • Další články autora

Petr Burian

Země opaků

15.7.2020 v 12:36 | Karma: 39,90

Petr Burian

Zlepšení situace Romů

8.7.2020 v 17:00 | Karma: 39,93

Petr Burian

Neberte nám černou, nepatří vám

6.7.2020 v 20:35 | Karma: 38,45

Petr Burian

Příběh o rasismu

28.6.2020 v 12:58 | Karma: 42,72