Křeček prý štěká

V bitvě o Křečka na postu ombudsmana jsem se stále nedozvěděl, co mu jeho kritici vyčítají. A vzhledem k tomu, že to nevědí ani oni sami, vydal jsem se dle hesla "když nejde Křeček k blogerovi, musí bloger ke Křečkovi" to zjistit.

Čerpal jsem z živého rozhovoru vysílaného na vlnách Českého rozhlasu Plus, kterého se zúčastnila Džamila Stehlíková, členka Rady vlády pro lidská práva odbor sexuální menšiny a zakladatelka Liberálně ekologické strany a Stanislav Křeček, bývalý zástupce a nynější ombudsman ČR.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ombudsman-stanislav-krecek-potreby-nejslabsich-rozhovor_2002190936_vtk

Dovolil jsem si pro vás připravit průřez onoho duelu. Předem upozorňuji, že vzhledem k tomu že se v onom názorovém střetu stavím jednoznačně za Stanislava Křečka, bude můj pohled subjektivní. A garantuji vám, že až uslyšíte ty herdy, které Džamila vypouští do prostoru, nezůstanete vlažní ani vy. To by rozbilo i slona.

Hned v úvodu na dotaz proč by Stanislav Křeček neměl být dobrým ombudsmanem udeřila Džamila Stehlíková argumentem, že se jmenovaný před 28 lety nedostavil k jakémusi soudu a tudíž mu vůbec nejde o lidi a nechce chránit lidská práva. Křeček oponoval tím co je a není posláním ombudsmana. Že mimo otázky rovných příležitostí veřejný ochránce ani nemá možnosti řešit lidská práva a že se má podle Pařížských principů zřídil lidskoprávní arbitr, pokud po tom někdo touží, dále že už máme vládní výbor pro lidská práva a mnoho jiných podobných institucí. Na to Stehlíková reagovala tím, že tyto instituce už byly rozprášeny a že se Křeček před 28 lety nedostavil k soudu.

Dále Křeček připomenul, že on sám založil největší lidskoprávní neziskovku SON (Sdružení nájemníků), napsal o lidských právech stovky článků a obhajoval stovky soudních sporů. Vyvrátil tvrzení, že ombudsman řeší 10% případů týkajících se diskriminace. Uvedl, že těch případů je nanejvýš 5% ze všech kauz a přesto na tento odbor Šabatová přesunula 17 právníků např. z odboru omezování osobní svobody, které je tímto ochromeno. Lidskoprávní advokáti teď z nedostatku práce nevedou žádné složky, provádějí si své privátní průzkumy a prakticky se jedná o plýtvání penězi z rozpočtu úřadu.

Na to Stehlíková reagovala tím, že Šabatová je její kamarádka, vzácná a morálně statečná žena a kritizovat ji za cokoliv je pod úroveň lidského jednání. Připomněla, že se Křeček nedostavil tehdy k obhajobě u soudu, což zmiňovala v úvodu. Na opakovaný dotaz reportérky, zda se tedy opravdu nejedná o přebujelou administrativu odpověděla Džamila Stehlíková tím, že Křeček ve funkci zástupce ombudsmana nechodil do práce, zatímco Šabatová tam dřepěla furt. Křeček k tomu vysvětlil, že jako ústavní činitel nemá v práci píchačky, pracuje v terénu, zúčastňuje se různých jednání rad, agentur a na soudech. Stehlíková k tomu připomněla, že se Křeček kdysi nedostavil bez omluvy k soudu.

Měli by zaměstnanci ombudsmana sami aktivně vyhledávat kauzy diskriminace, nebo jen pracovat s podněty od občanů? Stehlíková zmínila, že šetřením se Šabatová intenzivně věnovala, zatímco Křeček nechodil do práce. Dále že ombudsman je člověk s velkou důvěrou a je jen na jeho rozhodnutí jak a komu bude pomáhat. Naproti tomu Křeček prý chce kádrovat lidi i to jak a komu bude pomáhat a že nechce pomáhat romům.

Křeček zmínil, že Stehlíková je původně psychiatrička a o věcech, o kterých tu mluví, nemá nejmenší ponětí. Je představitelkou těch, kteří si myslí, že když dostali funkci, dostali i rozum. Ona si myslí, že když se stala ministryní (pro lidská práva, 2007, pozn.), že od té doby tomu rozumí. Je to stejné, jako bych já mluvil o psychiatrii, řekl. Já už třicet let pro lidská práva dělám. Nedělejme z nich nějakou Kabalu, uzavřené učení, ke kterému jsou povoláni jen někteří vyvolení. Lidská práva se realizují v tom právním řádu, který právě máme k dispozici a nikdy nesmí být nad ním. Já jsem romy zastupoval po celé republice. Já jsem viděl víc romů, než mnozí členové Rady vlády pro romské záležitosti. Kde jsou ti členové Rady vlády pro romskou komunitu, když se vyhazují odpadky z okna, když jsou devastovány sídliště? Ptejme se proč se to vůbec děje, a ne že všichni jsou rasisti a xenofobové.

Stehlíková, existuje Rada vlády pro záležitosti romské komunity, která byla proti jeho jmenování a Křeček ty lidi tam ani nezná. Takže v podstatě názor romů ho nezajímá. Na opakovanou otázku, zda se romové mají o svá práva zasazovat sami odpověděla, že nikdo nechce být chudý a proto vznikla Agentura pro sociální začleňování. Ale Válková ji odsunula pod ministerstvo pro místní rozvoj, takže ta agentura teď nemůže mluvit (kafrat) do školství, do ministerstva vnitra ani práce a sociálních věcí. A tím stát sám odmítl snahu založenou na vědeckých poznatcích jakým způsobem zamezit vzniku vyloučených lokalit. Já jsem v takové lokalitě žila sama dvacet let.

Křeček, za existence té vaší agentury se ty lokality rozšířily třikrát. Ta neudělala vůbec nic.

Stehlíková, to není pravda. Přivedla miliardy korun (z EU, Křeček, ale ne pro ty lidi, Stehlíková, ano, pro ty lidi).

Jak berete protesty veřejnosti proti své osobě?

Křeček, to není veřejnost, to jsou aktivisti typu Stehlíkové. To není proti mně. Mně píše tisíce lidí, že ten úřad bude sloužit konečně k tomu, k čemu má. Tedy k ochraně všech lidí. A ne k ochraně aktivních menšin, ale práv obyčejných lidí. A na to v politice často zapomínáme. A takový úřad bych chtěl.

Stehlíková, ten člověk prohlašuje, že lidská práva chránit nebude. Pohrdá aktivisty a říká, že jejich práva chránit nebude, stejně jako romů. Dělí společnost na menšiny a přidává k tomu ještě pravdoláskaře a je jen otázka času, kdy mi budeme nosit Havlovo srdíčko, nebo sluníčko na místě, kde Židé nosili žlutou hvězdu. Tak takovou nenávist, jakou přináší pan Křeček, tak takovou jsme tady ještě neměli. Ombudsman nesmí být zlý člověk, který staví jednu půlku společnosti proti druhé. 

Neobáváte se ochromení úřadu hromadnými výpověďmi po vašem nástupu?

Křeček, paní redaktorko, já jsem tam šest let pracoval a lidé mi tam vyjadřovali sympatie, když se tam pořádaly avatarské a námořnické večírky. Ti zaměstnanci sami věděli, že tam něco není v pořádku. Šabatová mě ke všemu nepřipouštěla a dokonce mi zakazovala se účastnit některých akcí...volala i šéfredaktorům novin, aby neotiskovali moje články...

Stehlíková, paní Šabatová tu není a nemůže se bránit!

Křeček, jenom abyste věděla, že ty poměry na tom úřadě jsou trošku jiné, než vy tady líčíte. 

Nejlepší výroky: 

Stanislav Křeček: To co tady říká paní Stehlíková jsou jen fráze a bláboly, které svědčí o tom, kam se dostala demokracie v téhle republice, že ten tenký nátěr demokratického institutu se rychle setře jakmile se ke slovu dostane někdo, s kým tato paketa nesouhlasí.

Džamila Stehlíková:  A tím stát sám odmítl snahu založenou na vědeckých poznatcích jakým způsobem učinit to, aby nevznikala nová vyloučená lokalita. 

...a je jen otázka času, kdy mi budeme nosit Havlovo srdíčko, nebo sluníčko na místě, kde Židé nosili žlutou hvězdu. 

Autor: Petr Burian | středa 26.2.2020 16:46 | karma článku: 41,96 | přečteno: 2837x
  • Další články autora

Petr Burian

Země opaků

15.7.2020 v 12:36 | Karma: 39,90

Petr Burian

Zlepšení situace Romů

8.7.2020 v 17:00 | Karma: 39,93

Petr Burian

Neberte nám černou, nepatří vám

6.7.2020 v 20:35 | Karma: 38,45

Petr Burian

Příběh o rasismu

28.6.2020 v 12:58 | Karma: 42,72