Charakterní miliardář

V kauze Čapáku došlo k mírnému pokroku v mezích zákona. Firma Imoba, patřící pod koncern Agrofert, v tichosti vrátila oněch proklatých 50 milionů zpátky ROPu. V tichosti proto, že akt neupoutal tolik pozornosti, který mu náleží.

"Pane, vy jste mi ukradl auto."

"Ne ne, to je můj vůz."

"Ale mě se zdá, jakoby bylo moje."

"Helejte, mám tady kupní smlouvu, složenku od zaplacení, potvrzení převodu, malý i velký techničák."

"No ale z dálky vypadá úplně jako to moje."

"Tak víte co, tady máte klíčky a vemte si ho. Je sice moje, ale já chci mít klid."

Takhle nějak by se dal popsat počin firmy Imoba v kauze podivného schlamstnutí dotací na Stračí hnízdo. Dotaci 50 míčů vrátí zpět do operačního programu, ale vymiňuje si, že v ujednání o navrácení bude jasně prohlášeno, že nikdo se ničeho špatného nedopustil, nikdo nic neukradl, nikdo za nic nemůže, na nikoho nebudou v budoucnu uvalovány v této kauze žádné sankce, pokuty a penále a že se v podstatě jedná o samaritánský dar všemu lidu od A.Babiše, který s tím nemá naprosto nic společného a ani vlastně o tom nic neví. Sám A.Babiš, slunce naše nejjasnější, k Čapímu hnízdu učinil a řekl toto:

2006 - Imoba, firma Agrofertu, se stává vlastníkem areálu bývalého lihovaru známého dnes jako Čapí hnízdo

2007 - Agrofert si zaregistroval tehdy naprosto nelogickou a neznámou doménu capihnizdo.cz

2008 - na základě převodu akcií na anonymní vlastníky vzniká firma Čapí hnízdo. Sídlo firmy je oficiálně v budově Agrofertu. Ke svému provozu yužívá právníky, jednatele, poradce a prakticky celé vedení firmy Agrofert.

2008 - Čapák si žádá o dotace pro malé a střední podniky na které se sám pasuje. Dostává 50 mio a hned nato žádá Agrofert pro Čapí hnízdo půjčku od banky HSBC ve výši 350 mio. V žádosti uvádí, že za firmu ručí, protože ji sám vlastní.

2009 - Agrofert začíná na čapím staveništi, které se nachází uprostřed luk a polí kde na dva kilometry daleko není žádné stavení ani větší silnice umisťovat svou reklamu. Za čtyři roky tak přelije do Čapáku 300 mio za reklamní plochu, které si odepíše z daní.

2010 - Babiš osobně otevírá Stračí hnízdo přičemž zdůrazní, že je to jeho práce.

2010 - časopis Ekonomika označí dotace za typický dotační podvod.

2012 - Babiš na sílící kritiku odpovídá prohlášením, že je ve firmě ČH pouze strategickým partnerem.

2013 - twítuje lidem, že JEHO farma je nejlepším místem na světě kde nejraději přebývá, protože zvířata nelžou a nekradou. Jindy zas, že na MOJI farmu přiletěl čáp. Jeho žena Monika v budoucnu pro OK magazín prozradí, že totiž v Čapáku mají s manželem luxusní vilu.

2013 - v říjnu, po tvrdé kritice rozkrádání dotací se A.Babiš nechá slyšet, že s ČH nemá naprosto nic společného, neví komu ona firma patří, vůbec nemá tušení, ale že asi nějakým advokátům, které on vůbec nezná.

2013 - přesně po pěti letech a skončení dozoru nad využitím dotací si Agrofert přebírá loupežnické doupě zpět pod svá křídla.

2014 - ho Babiš nazve na kamery před celým národem jako svůj nejlepší životní projekt.

2015 - je podáno trestní oznámení pro českou rozkrádačku na slovenský způsob a podnět k evropskému OLAFU.

2016 - březen - Babiš stále neví komu Čapák patří. Sice si už vzpomíná kde se nachází a co je to asi za stavbu, ale domnívá se, že patří nějaké cizí firmě. Připouští, že možná i firmě z jeho vlastního holdingu.

březen - za týden - Babiš ví, že je to firma z jeho vlastního holdingu, to nikdy ani nepopíral, ale on s ní nemá nic společného, ani ji nevlastní, natož pak její akcie. Prozradí, že za Čapoušem stojí cizí tajemní investoři úplně odněkud zdaleka, kterým je on zavázán přísným mlčením.

březen - o týden později - ti majitelé jsou totiž moje vlastní děti.

květen - ale dokumenty o tom, že jsou majitelé zrovna oni, ty se nám někde ztratily.

2016 - policie žádá o prodloužení vyšetřovací doby do března 2017

2017 - březen - policie žádá o prodloužení vyšetřovací doby do moc na potom.

2017 - červen - Státní zástupkyně Lenka Bradáčová označí dobu vyšetřování za neúnosnou.

2017- konec roku - žádost o vydání Babiše a Faltýnka, zpráva OLAF o tom, že dotace byly vylákány podvodně.

Pokud by šlo všechno tak jak má, následoval by ve firmě Imoba (Agrofert) finanční audit, správní řízení o podvodném vylákání dotací a příkaz k navrácení dotací se 100% penále. Imoba si stále stojí na svém, že se ničeho špatňáckého nedopustila, co si vlastníma rukama nevydělala, to že nechce ani omylem a že by zadarmo nevzala ani kůrku chleba. Ale když už jinak nedáte, tak teda jo, my vám těch 50 míčů vrátíme, ale vy nám za to podepíšete směroplatný prohlášení, že jsme čistí a spravedliví a že jsme nikdy neukradli ani pěťák, natož pak celou korunu. Jo a taky, že už o tom nebudeme nikdy mluvit.

Nevím, na kolik tento akt čirého milosrdenství ovlivní vyšetřování dotačního podvodu těch dvou vejlupků Babiše a Faltýnka, ale v právním státě by neměl. Takže asi ovlivní dost.

A na závěr perlička ze stanoviska firmy Imoba k závěrečné zprávě vyšetřovací komise OLAF:

Firma nebyla vůbec o vyšetřování informována, nebyla k vyšetřování přizvána a vůbec o něm až do závěrečné zprávy nevěděla. Proto proti němu podala hned po zahájení vyšetřování stížnost k evropskému ombudsmanovi.

Zpráva říká, že ani Babiš, ani Faltýnek nebyli vyšetřováni a OLAF je z ničeho nepodezřívá. Že ani Čapí hnízdo se ničeho špatného nedopustilo a že bylo tím malým podnikem oprávněným si o dotaci žádat. A závěr: Vzhledem k těmto skutečnostem ztratila firma Imoba k úřadu OLAF veškerou důvěru.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Burian | pátek 22.6.2018 15:32 | karma článku: 25,92 | přečteno: 866x
  • Další články autora

Petr Burian

Země opaků

15.7.2020 v 12:36 | Karma: 39,90

Petr Burian

Zlepšení situace Romů

8.7.2020 v 17:00 | Karma: 39,93

Petr Burian

Neberte nám černou, nepatří vám

6.7.2020 v 20:35 | Karma: 38,45

Petr Burian

Příběh o rasismu

28.6.2020 v 12:58 | Karma: 42,72