Radnice v Německu chce vystěhovat nájemníky, aby měla ubytování pro uprchlíky!

Radnice v jihoněmeckém Lörrachu vypověděla smlouvy nájemníkům městských bytů kvůli ubytování ukrajinských uprchlíků. Počínání představitelů města vzbudilo velkou nevoli a mediální humbuk. Město si však i přesto stojí na svém.

Obyvatelé městských bytů v Wölblinstraße 21 až 29, převážně starší a důchodci, se dočkali nemilého překvapení. Radnice jim poslala dopis, ve kterém oznamuje, že je nucena vypovědět jejich platnou nájemní smlouvu. Jako důvod uvedla nutnost ubytovat uprchlíky, zejména z Ukrajiny.

V dopise nájemníkům dále sděluje, že město je povinno se o ubytování uprchlíků postarat a jako nejvhodnější lokalitu vybralo právě byty v Wölblinstraße. Nájemníkům přislíbilo pomoc při hledání "adekvátního" náhradního ubytování a finanční kompenzaci nákladů na stěhování až do výše 2000 Eur. Zároveň pozvalo nájemníky na veřejné shromáždění, kde jim měli zástupci města situaci podrobně vysvětlit.

Byty ve zmíněné ulici obývají zejména lidé, kteří zde bydlí řadu let a díky sociálně "citlivější" výši nájemného mají na stáří určitou jistotu střechy nad hlavou. To by se teď mělo změnit. Ačkoliv radnice přislíbila pomoc při hledání "adekvátního" náhradního bydlení, nemají nájemníci žádné záruky, že odpovídající a "adekvátní" nové ubytování bude stejně výhodné jako jejich současné. A zatím se jedná pouze o příslib pomoci. Nikoliv o jistotu.

Pro stávající nájemníky je výpověď nájemní smlouvy velkým zásahem do dosavadního života. Někteří z nich bydlí v bytech řadu let, vyrostly zde jejich děti, jsou tu zvyklí a blízkost centra i výše nájemného hrají velmi důležitou roli. To vše se rozhodnutím radnice má změnit. Místo klidného stáří tak přišly obavy z budoucnosti.

Nutno podotknout, že byty ve zmíněné lokalitě byly postaveny před mnoha lety a spousta z nich potřebuje rekonstrukci. Ta by tak zřejmě musela proběhnout i se stávajícími nájemníky. Město tedy výpovědí nájemních smluv může takzvaně "zabít dvě mouchy jednou ranou". Městské byty budou zrekonstruovány a zároveň vznikne ubytovací kapacita pro uprchlíky. Ti budou tak bydlet na jednom místě, pohromadě. Staří (bývalí) nájemníci se pak "rozptýlí" do různých lokalit.

Otázkou je, proč město nehledá "adekvátní" ubytování pro uprchlíky, ale nutí k vystěhování letité nájemníky. Pokud město nemá vhodnější lokalitu pro běžence, nabízí se vysvětlení, že pro ně bude lepší, budou-li bydlet pohromadě, "mezi svými", než když se rozptýlí do "cizího" prostředí. Mnohdy bez znalosti jazyka a života v hostitelské zemi. I pro úřady je zřejmě výhodnější mít uprchlíky na jednom místě, "pod jednou střechou", z mnoha důvodů.

To však nic nemění na tom, že město postupuje dosti bezskrupulózně. Přesně podle "instrukcí" současné spolkové i zemské vlády, tedy pomoci za každou cenu. Není jistě bez zajímavosti, že většinu v městské radě tvoří "zelení". A ta samá strana má významné posty a podíl na moci nejen v zemské vládě Baden-Württenberg, ale i v té spolkové. Postoj města tedy přesně kopíruje i postoj vlády a většiny parlamentu.

Situace se však pro komuny, města a obce stává neúnosnou. Do Německa (stejně tak jako do dalších zemí Evropy) proudí tisíce uprchlíků nejen z Ukrajiny, ale i z dalších ekonomicky a bezpečnostně nestabilních oblastí světa. Zejména z Blízkého Východu a Afriky. Což sebou přináší masívní náklady na jejich materiální zabezpečení, ubytování, lékařskou péči, zvýšené nároky na školství atd. Ne všechno je sanováno ze státního rozpočtu a z rozpočtu jednotlivých spolkových zemí. Velká část nákladů jde za obcemi. Zejména v oblasti ubytování. Přitom města a obce mají povinnost se o uprchlíky postarat. Říci ne, třeba z důvodu nedostatečných kapacit, není možné. Případně se to rovná politické sebevraždě představitelů obce.

Přesto se obce začínají bouřit. I když zatím jen opatrně a nepříliš nahlas, ale stále častěji. Což bylo v roce 2015, při první obrovské migrační vlně a všeobecné "wilkommen" euforii, nemyslitelné. Ovšem za léta neustálého přísunu dalších, "nových" obyvatel měst a obcí, krátce utlumeném v době korony, se obecní rozpočty vyčerpaly. A nejen rozpočty. I ochota obyvatel neustále řešit problémy celého světa pomalu klesá. Díky energetické krizi, inflaci a válce na Ukrajině musí řešit i ty vlastní. Představitelé vlády a parlamentu však jejich "mrmlání" neslyší. Nebo nechtějí slyšet. Místo toho vyhlašují Německo zemí přistěhovalců a "zjemňují" azylové zákony až na míru zbytečného pravidla. A v první řadě stojí mocí posedlí zelení, die Grüne, kteří postupně ztrácejí kontakt s realitou, s kterou se musí vypořádat jejich voliči. A nejen jejich.

Společné shromáždění nájemníků bylo mezitím zrušeno z důvodu bezpečnosti. Na představitele města se snesla vlna obrovské kritiky i výhrůžek násilím. Proto si teď město zve jednotlivé nájemníky k osobním "pohovorům". Zřejmě doufá, že se jim podaří nájemníky "přemluvit" k dobrovolnosti. Pachuť nespravedlnosti však nezmizí, stejně jako fakt, že situace v Lörrachu není nikterak v současném Německu výjímečná. A s dalšími uprchlíky se bude ještě zhoršovat. Heslo "Wir haben Platz" tak bude spíše zbožné přání.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Horký | pátek 24.2.2023 12:09 | karma článku: 16,65 | přečteno: 324x