Rusko: Nové studené války se nebojíme

Západ protestuje, ale u toho vše končí. Rusko uznalo nezávislost dvou separatistických regionů Gruzie a ze světových výtek si nedělá těžkou hlavu. „Nebojíme se ničeho. Ani studené války“, prohlašuje ruský prezident a zároveň se ptá, proč když Evropa souhlasila s odtržením Kosova od Srbska, má nyní problém s Jižní Osetií a Abcházií. Gruzínci hovoří krátce, ale ostře: Rusko se pokouší silou změnit hranice Evropy.

Rusko: Ničeho se nebojíme, s NATO nemluvíme

Prezident Medveděv si z kritiky nic nedělá. „Pokud budou chtít partneři Ruska zachovat dobré vztahy s Moskvou, tak naše rozhodnutí pochopí a situace bude klidná. Pokud ale zvolí scénář konfrontace, tak nevidím jiné východisko – žili jsme již v různých podmínkách, přežijeme i v těchto“, prohlásil.

„Nebojíme se ničeho, ani vidiny studené války, kterou ale nechceme. V této situaci vše záleží na stanovisku našich partnerů“, prohlásil předák Kremlu.

Medveděv zároveň ujišťoval, že uznání nezávislosti obou samozvaných republik je shodné s mezinárodním právem. „Každý případ uznání nezávislosti je jedinečný. Jedinečná byla situace v Kosově, jedinečná v Jižní Osetii a jedinečná v Abcházii“, prohlásil Medveděv a připomněl, že v případě Kosova západní partneři Moskvy hovořili o tom, že se jedná o jedinečný případ.

Ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin také prohlásil, že Moskva zruší návštěvu vysokých představitelů Euroatlantické aliance v Rusku spolu se společnými vojenskými manévry.

Podle Rogozina bude zrušena i plánovaná moskevská návštěva generálního sekretáře NATO Jaapa de Hoop Scheffera. Ruský diplomat prohlásil, že by Rusko také mělo minimálně na půl roku zastavit veškerou spolupráci s NATO v oblasti mírových misí. „Jediná mise, se kterou budou Rusové pomáhat, je ta v Afghanistánu. Ale i ona bude přehodnocena“, prohlásil Rogozin.

Nebezpečné cvičení v Černém moři

V Černém moři současně probíhá cvičení flotily NATO. Rusko do těchto míst poslalo vlastní válečnou loď – raketový křižník Moskva.

Zástupce šéfa Generálního štábu Ruska generál Anatolij Nogovicin prohlásil, že jeho země je „znepokojena aktivitami ANTO v tomto regionu“. Podle něj se v oblasti Černého moře v současné době nachází devět válečných lodí zemí NATO. Očekává se prý příjezd dalších osmi.

Rusové obviňují NATO, že zde demonstruje svou sílu a pokouší se Rusko zastrašit.

Saakašvili: Rusko chce změnit hranice Evropy

Prezident Gruzie Michail Saakašvili obvinil Rusko z pokusu o změnu evropských hranic s použitím síly. „Tbilisi nebude nikdy souhlasit s nezávislostí Jižní Osetie a Abcházie“, prohlásil gruzínský prezident v televizním prohlášení. Saakašvili se odvolával na dějiny, když prohlásil, že taková rozhodnutí, jako to dnešní rozhodnutí Medveděva, přijímali mezi jinými Stalin a Hitler.

„Je to jasná anexe“, ocenil rozhodnutí ruského prezidenta gruzínský viceministr zahraničních věcí Giga Bokeria. Šéf Rady národní bezpečnosti Gruzie Alexandr Lomaja prohlásil, že i když rozhodnutí Ruska „nemá žádný právní význam“, tak bude pro Rusko mít „vážné politické konsekvence“.

Západ: Je to špatné rozhodnutí

Diplomatická reakce Západu byla okamžitá. Mluvčí franzouzského ministra zahraničí prohlásil, že tento krok Ruska je politováníhodný.

Nezávislost Jižní Osetie a Abcházie neuznala rovněž Velká Británie, která Gruzii ujistila, že stojí za Tbilisi. „Je to v rozporu s povinnostmi, které na sebe Rusko vzalo v rezolucích Rady bezpečnosti OSN a v žádném případě nepřibližuje perspektivu míru na Kavkaze“, prohlásila mluvčí britského resortu zahraničí.

„Toto rozhodnutí je jasným a promyšleným porušením mezinárodního práva a zásad majících základní smysl pro stabilitu v Evropě“, napsal ve svém prohlášení šéf švédské diplomacie Carl Bildt.

„Rozhodnutí o uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie je v rozporu s mezinárodním právem a jako takové je absolutně nepřijatelné“, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. „Myslím, že celá Evropská unie má na toto téma stejný názor“, dodala Merkelová.

„Rozhodnutí Ruska o uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie je politovánihodné“, prohlásila šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová.

Uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie odsoudilo také Finsko, které v současné době předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle Finska je tento krok Ruska „znásilněním zásad OBSE“.

Zareagovala i moskevská burza – propadla se

Na rozhodnutí prezidenta Medveděva o uznání nezávislosti dvou samozvaných republik okamžitě zareagovala moskevská burza. Akce společností, které jsou na ní obchodované, sletěly ostře dolů. Informoval o tom servis newsru.com. Burzovní index dosáhl minima z roku 2006.

Nejdůležitější index na moskevské burze RTS, který nejlépe ukazuje náladu investorů, oproti včerejšku ztratil 100 bodů. Propadl se tedy na 5,97 procenta.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Harazím | úterý 26.8.2008 21:42 | karma článku: 12,21 | přečteno: 1603x