Doplnění mého včerejšího komentáře k vývoji kapitálových trhů

Původně jsem si myslel, že po svém včerejším komentáři k současné situaci na kapitálových trzích žádnou zprávu již psát nebudu, avšak  pro prostudování  některých dalších  cenových akciových grafů po pátečním obchodování  jsem se rozhodl, že doplním svůj včerejší text. 

Rozhodl jsem se tak pro to, že pokládám  vývoj celého minulého týdne  za významný. Uplynulý týden totiž dle mého názoru znamená posun v psychologii trhu od agesivního BULL trhu k defenzívnímu trhu a pomalé přípravě na budoucí možný pokles. Minulý týden v úterý jsem na svých stránkách www.akcie.de (momentálně mimo provoz)  napsal, aby lidé byli maximálně opatrní, že trh je velmi přeexponován  a že korekce se dá očekávat. Jestliže však předchozí korekce neznamenaly vážnější distribuci  akcií (tím rozumím zejména zesílený prodej akcií  během poklesových dní trhů), poslední tři dny zcela změnily způsob, jakým nyní nahlížím na různé indikátory vývoje. Ty se změnily z indikátorů indikujících budoucí možný růst na indikátory indikující opak. Měl jsem například mnoho favoritů pro budoucí krátkodobý růst mezi akciemi oceláren, protože ceny mnoha z nich se pohybovaly v trianglech, které lze považovat během uptrendu za korekční formace a ja je známo, po korekci následuje většinou pokračování trendu – tedy do doby, než se trend vyčerpá a poslední taková formace selže. Dnes ocelárenské akcie po třech dnech výprodejů považuji za možné kandidáty poklesu. Připomenu z minulého článku Baltic Dry Index  (BDI). Když klesá  cena za námořní přepravu hromadných nákladů, je to díky klesající poptávce po dopravě, protože asi není co přepravovat - zřejmě klesá poptávka po surovinách. Ocelárny budou dalším poklesem ekonomické aktivity postiženy jako jedny z prvních (BDI klesá zhruba od května)  a projeví se to na jejich hospodářských výsledcích.  

Ačkoliv za uplynulý týden ztratily hlavní akciové indexy  relativně málo ze svých předchozích hodnot (mezi -1 až -2,5%) a dá se předpokládat, že trhy znovu porostou, je třeba brát současný vývoj jako důrazné varování. Myslím si, že řada akcií je skutečně nachystána na pokles  a tradeři budou čekat jen na hlavní prodejní signál – až se akciové indexy prolomí dolů pod významné úrovně klouzavých průměrů.

  

Obrázek: ETF DOG, denní ceny – je to invesrzní ETF k indexu DJIA – když ceny akcií klesají, tento ETF roste. Tento graf již nelze považovat za poklesový, naopak má slušný růstový potenciál. Všimněte si velkých nákupních objemů (zeleně v dolní části). To je pro akcie špatným znamením.   

    

Následující graf jsem si vypůjčil od známého analytika a komentátora Johna Murphyho. Murphy v pátek  uvedl, že ačkoliv trhy neutrpěly zatím žádnou vážnou škodu z technického hlediska a týdenní indikátor MACD je stále na nákupním signálu,  vítězem minulého týdne jsou defenzívní sektory jako je zdravotnictví nebo utility.

Murphy zároveň prezentoval graf  vývoje market breadth indikátoru počtu akcií nacházejících se nad klouzavým 50-denním průměrem.  Z hlediska tohoto grafu je dle něj situace stále ještě dobrá, protože počty akcií sice vrcholí a vykazují lehké negativní divergence, avšak dokud hodnoty neklesnou pod hodnotu indikátoru z 2. září, je uptrend bezproblémový. Obrázek jinak ukazuje dva vrcholy vytvořené od března 2009, druhý vrchol je o něco nižší, jak ten první (slabé negativní divergence).

 

Obrázek: Počet akcií nad kluzavým průměrem 50 MA, v dolní části akciový index burzy NYSE

  

Podíval jsem se v této souvislosti na moje dva market breadth oscilátory, které jsou možná o něco citlivější a ty mi bohužel již ukázaly jinou situaci. Sice tyto indikátory nejsou sestrojeny přesně ze všech akcií burzy NYSE, avšak použil jsem k tomu cca 630 největších a nejlikvidnějších akcií ze všech US burz. Výsledek proto je určitě srovnatelný.

 

Obrázek: ETF SPY a market breadth oscilátory – tyto oscilátory již jsou svojí úrovní níže, jak byly 2. září. Je to tedy negativnější vývoj, než by člověk mohl usuzovat z Murphyho indikátoru NYA50R.  Indikátor v horní části obrázku měří procento všech akcií nacházejících se v oblasti svých cenových maxim (má rozmezí mezi 0-100%).

 

 

 

   

Obrázek: Market breadth, týdenní hodnoty – to stejné , jako u předchozího obrázku, jsou vyvinuty negativní divergence, formace wedge.

   

Ukáži pár akcií, které jsem vybral jako příklad toho, jak se situace změnila k horšímu. Jedná se hlavně o akcie z materiálového a finančního sektoru. Pro všechny uvedené příklady je charakteristické, že cenové formace připomínajÍ tzv. RISING WEDGE s přítomností negativních divergencí svědčících o distribuci akcií (chytří tradeři se jich zbavují, proto se vyskytují zvýšené prodeje hlavně při poklesech a snížené objemy transakcí při růstových dnech). Nebudu se v komentářích opakovat, každý může posoudit situaci sám.

 

Obrázek: ALL, týdenní ceny

 

 

Obrázek: NYX, denní ceny – jedná se o akcii burzovní společnosti NYSE Euronext, Inc, ta je citlivá na růst nebo pokles na kapitálových trzích. Ještě v úterýminulého týdne jsem ji chtěl uvést mezi mými LONG kandidáty , dnes je situace zcela jiná. Akcie „sedí na 50-denním klouzavém průměru a jen krok ji dělí od poklesu pod něj. Podobně jsou na tom řady dalších finančních akcií, jako ING, COF, BAC, MCO atd.

   

Obrázek:  Akcie FCX- společnost těžící měď – akcie je citlivá na hospodářský cyklus, protože měď je druhým hlavním  průmyslovým kovem (vedle oceli). Za zmínku  stojí svíčka „inverted hammer (nebo ještě jinak shooting star) – ta je také dost negativním znamením ( během týdne bylo dosaženo nového maxima, na konci týdne cena skončila u svého minima).

 

:

   

Obrázek: Ocelárna STLD, týdenní ceny – cenový vývoj se mi jeví jako potenciálně dost negativní.

   

Závěr: Trhy jsou nyní silně překoupené, projevuje se distribuce akcií a další vývoj směrem vzhůru je nejistý. Vyjádřil jsem již v mých předchozích komentářích názor, že trhy pravděpodobně jako celek porostou ještě k novým maximům, ale tento růst, jak to tak nyní vypadá, nebude již podpořen významným objemem. Akcie by potřebovaly výraznější korekci, aby riziko spojené s investováním alespoň na pár týdnů bylo přiměřené výsledku. Jinak by se mohlo stát také to, co se přihodilo akcii RIMM, která byla v podstatě anihilována z povrchu zemského, za dva dny je -17%. Pokud by akcie zkorigovaly alespoň pár týdnů, pak je šance na další růst. Dovedu si představit, že do konce roku bychom mohli vidět typickou vánoční RALLY.

 

Stále však existuje i nyní  pár titulů, které vypadají perspektivně růstově (je jich dost málo). Největší sílu vidím nadále u technologických titulů, akciové indexy z tohoto sektoru bude podporovat  silná akcie AAPL. LONG kandidáty bych také hledal ve zdravotníckém sektoru nebo v sektoru  netrvanlivého spotřebního zboží (consumer staples) – například akcie MCD. Jako další potenciální LONG kandidáty vidím například  tituly  ASIA, APAC, APSG, APU, BMRC, CASY, CPKI, CHKP, CIG, DE, DRIV, FRED, GHL, GILD, HLTH, JCS, KIRK. Potenciální poklesy mohou však tento výčet ještě dále zúžit.

 

To je vše. Petr Fiala

  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Fiala | sobota 26.9.2009 19:52 | karma článku: 14,67 | přečteno: 2708x
  • Další články autora

Petr Fiala

Krátký rozbor ze dne 25.9.2009

25.9.2009 v 8:07 | Karma: 15,21

Petr Fiala

Proč nyní neinvestuji do akcií

9.4.2009 v 10:03 | Karma: 31,97

Petr Fiala

Rozbor kapitálových trhů 4.4.2009

4.4.2009 v 19:20 | Karma: 17,00