Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Plyn nad zlato

Stále mě trápí obrovské množství lží, polopravd a nepochopení toho, co se kolem nás děje. Mluvím samozřejmě o válce a o energetické krizi. Vezměme rozum do hrsti a udělejme si v tom pořádek.

Na Novinkách dnes vyšel článek o tom, že Němci nezvládají platit plyn. Důchodci v Německu dostali předepsané takové zálohy, že neví, z čeho to zaplatit. A všichni se tomu diví. V komentářích jsou například návrhy na znárodnění E.ON a podobné nesmysly. Psal jsem o tom dříve, napíšu to znovu:

Je dobře, že jsou ceny energií vysoko

Cena není problém, cena je řešením. Je to řešení samotného faktu, že plyn prostě nebude. My teď máme zásobníky plné, ale ony se prostě vyprázdní, nejpozději po této topné sezóně. A velmi pochybuji, že Putin Nord Stream 1 zase spustí. Vysoká cena plynu umožňuje předejít skutečné krizi, která nastane, až plyn opravdu dojde.

Proč si myslím, že Rusko už plyn nespustí? Pokud by Putin jednal tržně, tak by to udělal, ono se to vyplatí. Spekulace pomocí škrcení dodávek vyhnala cenu plynu nahoru, ruský Gazprom už ohlásil rekordní zisky, protože Rusko poslední dobou posílalo pětinu plynu za desetinásobnou cenu, ale plynovod už byl definitivně vypnut, a když neprodáte nic, tak nevyděláte nic, bez ohledu na jednotkovou cenu. A Rusko už s tímto počítá – bez ohledu na dosavadní zisk Gazpromu už teď kompenzuje budoucí ztrátu, a navyšuje cenu plynu i doma v Rusku. Přitom to nedává smysl, plynu teď mají přebytky, mohli by cenu ještě snížit a povzbudit spotřebu. Jenže ruská vláda už teď ví, že plyn do Evropy už nespustí a tím vznikne ve státní kase díra, kterou bude muset zacelit. Putin není ekonomicky racionální, svými akcemi sám vytvořil díru ve vlastním rozpočtu a zátěž přenesl na vlastní občany. Jenže on není hloupý, prostě má jen jiné cíle, než ekonomické.

Putin tedy nechce peníze, on chce moc. Jediné, co by ho mohlo přesvědčit, aby kohoutek zase otevřel, by bylo něco, co chce on: abychom zrušili sankce, abychom přestali posílat Ukrajině zbraně, a obecně, abychom jednali v zájmu Ruska. Takže bychom se museli stát přisluhovači Ruska podobně, jako Orbán. Můžeme se na to dívat i čistě pragmaticky – možná to není tak špatná cena za plyn, který bytostně potřebujeme? Je to opravdu rozumné, 30 let po revoluci na všechno zlé zapomenout a zase se vracet za železnou oponu, v době, kdy jsme v předsednictví Evropské Unie a můžeme do jisté míry ovlivňovat i její směřování?

Mnoho lidí v diskusi navrhuje "nakupujme plyn levně přímo od Rusů", ale málo často, nebo spíše vůbec ten návrh nerozvádějí, nepíšou, jak by se to provedlo. Kudy by ten plyn přišel? Nord Stream 1 zásobuje kumulativně celou Evropu a ani technicky ani byrokraticky nejsou cesty, tak by v něm mohl jít plyn pouze pro konkrétní zemi, pro nás. Kudy by ten plyn šel? Jiným plynovodem? Kterým, bude mít dost kapacity? Nebo i další otázky – stát s plynem neobchoduje, jak by levný plyn předal energetickým společnostem, jak by jej férově rozložil? Jak by zajistil, aby ony neprodávaly ten plyn zase do zahraničí s vysokým ziskem? A tak dále. Problémů a otázek je mnohem více než odpovědí, a zřejmě je tato možnost nejen společensky nepřijatelná a technicky obtížná, ale spíše prakticky nerealistická.

Podle mě je možné, že v budoucnu se zase povede plyn nakupovat v Rusku levně tak, jako tomu bylo po desítky let, ale pravděpodobnost je velmi nízká. Putin by pravděpodobně musel skončit, což momentálně nevypadá – nejsou ani náznaky toho, že by jeho pozice byla nějak ohrožena. Dokonce i kdyby se to stalo, je slušná šance, že by jej nahradil někdo s podobným smýšlením. Považuji proto za pravděpodobnější, že se přístup ze strany Ruska nezmění, spíše naopak, a že prostě Putin kohoutky neotevře. Je velmi racionální připravovat se na nejhorší scénář: plyn nebude.

Pokud je silná pravděpodobnost, že plyn za rok nebude, tak je přirozené, že jeho cena letí rychle vzhůru. Ano, mohou za to spekulanti, kteří plyn drží a nechtějí pustit, a také ti, kteří se snaží jej rychle nakoupit, protože vědí, že ho bude nedostatek. Pouze vysoká cena přesvědčí spekulanty, kteří předkoupený plyn drží, aby jej přece jen pustili. Vysoká cena na trhu se pak přenáší na spotřebitele, protože na stejném trhu musí nakupovat i samotné energetické společnosti, jako je právě E.ON. I on musí platit vysoké ceny. Takže, ceny jsou nahoře. Co s tím?

  1. Nechat koncovou cenu nahoře
  2. Koncovou cenu srazit dolů

Druhá možnost vypadá mnohem přívětivěji, minimálně pro spotřebitele. Ale to je naprostý omyl. Pojďme si obě možnosti rozebrat.

Co když se koncová cena sníží

Samozřejmě, že problém je ve spotřebě – pokud se cena nezmění, spotřeba zůstane stejná a plyn prostě a jednoduše dojde. Budete platit tolik, abyste to dokázali zaplatit, ale jednoho dne plyn prostě přestane proudit, vypne se kotel, a dům vám bude postupně chladnout a chladnout. A nebudete mít kam jít, protože ostatní domy na tom budou zrovna tak. To je ten nejčernější scénář. Ale velmi možný, protože holá pravda je, že prostě jsme opravdu v plynu závislí na Rusku, zásob je jen na jednu sezónu, kapacita LNG terminálů v Holandsku stačit nebude, takže příští zimu nejpozději jsme skončili.

Tomu se tedy snažíme zabránit. Jak? No, pokusy snížit spotřebu jinou cestou do té doby, než se situace sama (nějakým zázrakem?) vyřeší. Zavedením úsporných tarifů, které motivují k úspoře. Petr Fiala promlouvá k národu, aby lidé dobrovolně snížili spotřebu. Paní Pekarová Adamová navrhuje vzít si svetr. Asi si umíme všichni představit, jak moc efektivní tato doporučení budou. Pojedeme naplno, dokud nebude opravdu krize, a pak budeme vypínat postupně podniky, domácnosti budou až jako poslední. Bingo, to je řešení. Ano, to byla ironie. Tohle nikam nevede. Vůbec nikam. S plynem bude konec, a pak teprve nastane panika. Ne taková, jako je teď, ale opravdová. Politici budou létat z okna, ale to už bude pozdě.

Stát by musel přijmout obrovskou škálu velmi nepopulárních dílčích rozhodnutí, jako je násilné zastavování provozu různých firem a provozů, nařizování nižší teploty v místnostech a podobně, ale to problém nijak nevyřeší, pouze odloží. A to je bohužel směr, kterým právě momentálně jdeme. Odklad problému na potom, a malá naděje, že se problém sám nějak vyřeší. Za mě, toto je příliš velká sázka. Riziko je příliš vysoké vzhledem k tomu, co by nastalo, kdyby se to nevyřešilo – prakticky kolaps společnosti. To je neakceptovatelné, kroky nejsou dostatečné a ve svobodné společnosti ani nemohou být o moc větší, vláda má velmi svázané ruce. Vyhlídky nejsou dobré. Ale dokonce i kdyby byl vyhlášen nouzový stav a vláda by dokázala prosadit ještě více bolestných kroků, nejspíš by to nedopadlo dobře z jednoduchého důvodu: stát je velmi špatný hospodář. Rozhodnutí státu nikdy nejsou ekonomicky tak racionální, jako rozhodnutí jednotlivců, kteří rozhodují o svých vlastních penězích.

Zvýšení ceny a pokles spotřeby

Cena 35× vyšší je brutální, nicméně správná. Toto je reálná krize, plyn reálně nebude a je nutné najít řešení. Němci mají mnohem vyšší příjmy, takže si mohou dovolit zaplatit mnohem více, takže cena stoupá až na takovou úroveň, která je skutečně donutí udělat bolestivá rozhodnutí.

Pokud máte dům a vyhlídky, že příští topnou sezónu nezvládnete, protože zaplatíte za plyn třeba 10× více, co uděláte? Nepořídíte si tepelné čerpadlo, které jste plánovali někdy do budoucna, ještě letos? Pokud jsou tepelná čerpadla ze Švédska vyprodaná, nezkusíte si koupit dvě slabší z Číny, aby to nějak jelo? Nebo alespoň v zimě vytáhnete z garáže stará kamna a budete si jimi přitápět? Pokud vám to dům nevytopí, tak můžete topit jen dvě místnosti a zbytek domu nechat v zimě jen temperovat? A nebo nechat jen temperovat celý dům, a na zimu se přestěhovat k sestře, která vám už nabízela, že má volný pokoj, ale vy jste ji nechtěli obtěžovat?

A tak dále. To jsou věci, která stát nenařídí a ani není schopen nařídit. Ani je neuděláte jen na základě osobní odpovědnosti, jediné, co vás skutečně přiměje je to, že nebudete mít jinou možnost. Jsou to nepříjemné věci, z různých důvodů, ale jsou to věci, které skutečně vedou ke skutečné výrazné úspoře. Aby plyn zůstal pro ty, kde není jiného zbytí – například pro nemocnice.

A je zde další úroveň: vysoké ceny velmi motivují výrobce, aby přišli sami s řešením.

Pokud jste výrobce tepelných čerpadel, a poptávka se zvýšila, tak přirozeně zvýšíte cenu a máte doslova žně. Nevnímáte energetickou krizi jako krátkodobou příležitost, která vám umožní co nejvíce vydělat do té doby, než se navýšený trh za pár let saturuje? Neinvestujete právě teď co nejvíce do výrobních kapacit, aby se vám vysoký příjem ještě více znásobil?

Pokud jste výrobce pelet, briket, totéž... Už jste navýšili kapacity i ceny, ale momentálně je vaše výrobní kapacita například omezena nedostatkem surovin. Vyšší koncová cena vám například umožní dovážet suroviny z větší dálky, z jižních zemí, kde je tolik nepotřebují, a tím ještě více navýšit výrobní kapacity. Stát vám toto nenařídí, ani vás nemotivuje, k tomu slouží jediný prvek, a to vyšší koncová cena.

Pokud takto navýší kapacity více firem, více topenářských produktů se doveze apod, tak to povede nejen k uspokojení mnohem vyšší poptávky, ale také v důsledku k následnému snížení ceny všech těchto produktů, včetně samotného plynu, který už nebude tolik potřeba.

Trh je jako živý organismus, který se přizpůsobuje. Všechny změny se dějí pomalu, ale čím větší cena, tím větší motivace hledat nová řešení, a tím rychleji se nové řešení skutečně nalezne. Ale jednotlivá řešení naleznou jednotlivci, a jednotlivé firmy. A to udělají pouze tehdy, pokud budou mít motivaci. A tou motivací prostě je a bude vyšší koncová cena. Bez ní to nejde.

Nebezpečí populismu

Volil jsem pravicovou vládu, ale dostal jsem levicovou. Diskuse a opatření, která jsou přijímaná, jsou bohužel populistická, ale nevedou k řešení. Řešení přinese pouze volný trh. Myslím si, že aktuální vládní špičky si toto všechno uvědomují, ale nemají možnost to řešit – lidé se prostě zajímají jen a pouze o jediný faktor, a to je vysoká koncová cena, a nic jiného je nezajímá. Krátkodobé a krátkozraké uvažování průměrného voliče mě opravdu velmi trápí. Tlak na vládu je obrovský a bohužel ji vede nesprávným směrem. Nechci se tím ale zastával současné vlády, byť jsem ji sám volil – ona my se měla držet svého programu, své vlastní filozofie, a měla by být schopna a ochotna dělat nepopulární kroky. A vysvětlovat je důstojným způsobem, žádný deštník proti drahotě v reklamě v rádiu, to je opravdu trapný způsob.

Toto všechno píši jako člověk, který živí rodinu a platí za plyn, kterým topíme v domě, kde bydlíme. A řešení bude velmi problematické a ještě ani nevím, jaké. Přesto plošné zastropování cen považuji za hodně špatný krok.

A ano, jsem alarmista. Podle mě je ale rozumné počítat i s nejhorším scénářem. Obchodníci na brze to dělají, proto jsou ceny vysoko. Podle mě by s tím měli počítat všichni, žádné chlácholení – že ceny jsou zastropované, takže všechno je v pořádku. Ne, není to v pořádku, problém nebyl vyřešen, jen odložen. A také věřím v selský rozum. Tolik odborníků říkalo, že Rusko nezaútočí... a bum, Rusko zaútočilo. Tolik odborníků říkalo, že Rusko nemobilizuje... bum, Rusko mobilizovalo. Tolik odborníků stále říká, že Rusko nepoužije jaderné zbraně... jak moc jim nyní věříte? Já moc ne, věřím spíše selskému rozumu, a ten mi říká, že Putin udělá to, co je pro něj výhodné. A on chce rozvrat západu, hádky v Bruselu, protesty, chaos... a to se stane, když dojde plyn. A vedle evropského chaosu bude Ruské císařství vypadat dobře, fungovat dobře, a bude mít jediný klíč k záchraně.

Autor: Petr Bříza | pátek 23.9.2022 11:57 | karma článku: 16,05 | přečteno: 712x
  • Další články autora

Petr Bříza

Obětní beránek

Jurečka se stal terčem aféry, která mi připadá naprosto absurdní. Podle mého názoru veřejnost zcela ztratila schopnost odlišit důležité problémy od těch okrajových.

17.1.2024 v 14:16 | Karma: 16,44 | Přečteno: 426x | Diskuse| Společnost

Petr Bříza

Snad Ukrajina ví, co dělá

Ukrajina znásobila útoky za ruské hranice. Má na to samozřejmě veškeré morální právo, nicméně čistě pragmaticky to může vést k mnohem horšímu stavu, než ve kterém se nachází teď.

31.12.2023 v 14:04 | Karma: 24,87 | Přečteno: 830x | Diskuse| Společnost

Petr Bříza

Nejsem ani Čech, ani Evropan

Necítím se ani tak, ani tak. Narodil jsem se tu, ale to je úplně jedno. Nejsem hrdý na svůj původ. Měl bych být? Na co přesně? Copak Češi jsou nějaký světový unikát?

14.11.2023 v 16:02 | Karma: 9,06 | Přečteno: 583x | Diskuse| Společnost

Petr Bříza

Jak vyhrát debatu

Když se dva hádají, třetí se směje. Ale kdo je ten třetí? Přemýšlejte. Neměli bychom se všichni tak trochu chytit za nos? Tento článek nebude příjemný. A bude trochu vulgární.

8.11.2023 v 20:20 | Karma: 11,02 | Přečteno: 328x | Diskuse| Společnost

Petr Bříza

Petr Pavel už prezidentuje, to je drzost

Média se naplnila fotografiemi Petra Pavla na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Co tam dělá? Inaugurace ještě nebyla. Jakým právem už jedná Petr Pavel ve jménu našich občanů? Co si to vůbec dovoluje, pracovat napřed?

17.2.2023 v 17:46 | Karma: 35,62 | Přečteno: 1470x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

  • Počet článků 51
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1649x
Nikdy nelituji toho, co jsem udělal, ale toho, co jsem neudělal.

Seznam rubrik