Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z nevolnictví pomocí řemesel a obchodu.

Lze být svobodný bez zdroje jídla? Co se stalo po rozpadu velké římské říše? Jak poddaní získali zpátky svou svobodu? 

Po rozpadu Římské říše, částečně kvůli neustálému znehodnocování peněz, zavládlo několik let drancování mezi šlechtici, ale také kvůli nájezdům germánských a skythských kmenů. Loupeže a násilí, jichž se barbaři dopouštěli na původním obyvatelstvu, přerušily styky mezi městy a venkovem. Města byla opuštěna, pole na venkově zůstala neobdělána a západoevropské provincie, které se za Římské říše těšily značnému stupni blahobytu, klesly až na dno bídy a nevzdělanosti. Veškerá půda byla zabrána a patřila dobyvačným kmenům nebo silným šlechticům, kteří se ubránili. Majetek tedy patřil jen velmi malé skupině lidí. Půda a majetek se tedy stal i zdrojem moci a bezpečí, takže i když dříve bylo zvykem dělit majetek tak, aby zbylo na všechny potomky bez rozdílu pohlaví a věku. Nyní, když se stala zdrojem moci a bezpečí, byla tendence tento majetek opět nerozdělovat, kvůli tomu, aby se neoslabovala síla nejednotou. Tak přirozeně vznikl zákon prvorozenství, který se později uplatnil v monarchii. S rostoucím bohatstvím a svobodou se stal zbytečným a škodlivým zákonem, který zbytečně zvýhodňuje jednoho člena rodiny a ostatní ožebračuje, což je demotivující.

Poddaní byli vesměs nevolníci, jejichž práce byla mírnější než otroctví známé u starých Řeků a Římanů nebo i v našich západoindických koloniích. Bezprostředně patřili spíše k půdě než svému pánovi. Mohli být proto s půdou prodáni, bez ní však nikoli. Ženit nebo vdávat se mohli jedině se souhlasem svého pána, ale rozvázat manželství tím, že by muže prodali jiné osobě než ženu, to již pán nemohl. Jestliže některého nevolníka zmrzačili nebo zabili, byla jim uložena jistá pokuta, i když ta bývala obyčejně malá. Tito nevolníci však nemohli nabývat majetku. Cokoli získali, bylo získáno pro jejich pána, a ten jim to mohl podle libosti odebrat. Veškerá zemědělská činnost provozovaná pomocí těchto nevolníků byla podnikem jejich pána, a nevolníci platili 100% zdanění ze své činnosti. Dnes se tomuto druhu zdanění říká DPH. Takoví nevolníci si mohli vydělat jen na své denní potřeby. Byl to tedy vlastně majitel sám, který užíval své vlastní pozemky a obdělával je svými vlastními nevolníky.

Zkušenosti všech věků a národů ukázaly, že práce prováděná otroky je v konečném důsledku nejdražší práce, i když se zdá, že stojí pouze zaopatření těchto otroků. Člověk, který nemůže získat žádný majetek, nemá jiný zájem než co nejvíce se najíst a co nejméně pracovat. Cokoli vykoná nad to, co stačí k tomu, aby si zajistil živobytí, může z něho vyždímat jedině násilí, a ne nějaký vlastní zájem. Posledním pokusem kde se to potvrdilo, byl komunismus, kde jsou lidé podobně motivování. Bohatnutí země bylo velmi pomalé až mizivé.
Jak se osvobodili?
Lidé dříve žijící ve městech byli velice chudí a byli nuceni cestovat od jednoho hradu a šlechtice k druhému. Za každé využití mostu, postavení stánku na trhu nebo přechodu hranice platili mýtné. Úspěšní obchodníci a ti, kteří se naučili nějakému řemeslu, se většinou usadili a platili daň za ochranu, tzv. daň na hlavu, bez ohledu na svůj majetek a příjem. To bylo velice kapitalistické i na dnešní dobu by bylo.
Díky chamtivosti králů a šlechticů získat od obchodníků nebo řemeslníků zboží z dalekých krajů, které ostatní nemohli mít, si postupně získávali speciální smlouvy, které jim dávaly výhodu nemusit platit mýtné. Nejšikovnější řemeslníci dostávali právo, že jejich děti mohou zdědit jejich majetek. Svoboda výběru komu prodají svou práci, nebo svůj skromný majetek jim poskytla větší zisky. Skutečnost, že vlastní svou práci a jsou motivováni zlepšovat svou životní úroveň, se po čase projevila tím, že se začali opět uskupovat do měst mimo sídla šlechticů a králů. Tato svoboda postupně začala lákat nevolníky na vesnicích a v panstvích. Ti před útěkem do měst ve svých úkrytech nashromáždili ukradené jídlo a nástroje a poté odcestovali do dostatečně vzdálených měst, nebo loupili na cestách.  
Jistě města neměla žádný nebo minimální zdroj jídla z půdy. Ale díky tomu, že si mohli vybrat od koho koupí, vytvořilo se konkurenční prostředí mezi šlechtici a pány vlastníky pozemků. Žádný šlechtic neměl měšťany rád, ale díky vlastní chamtivosti prodávali své přebytky jídla, aby měli peníze na okázalé šperky z cizích zemí nebo na výrobky měšťanů. Prodávali jídlo do města, které jim zase zajistilo větší životní úroveň prostřednictvím kupování zboží, které nevolníci nezvládli vyrobit kvůli nedostatečné motivaci mít z čehokoli zisk.

Historie tedy dokazuje, že i s minimální soběstačností v jídle, která je životně důležitá pro přežití, lze získat svobodu, pokud funguje trh.
Jak města bohatla díky kapitalismu, tak se i zvětšovala příchodem nových lidí. Rozvojem řemesel jejich význam rostl a postupně si vydobyla možnost sama si vybírat pachtovné pro krále a sama si zajišťovat bezpečnost a vymáhat právo. Kapitál proměňovaly na svobodu a svoboda jim umožnila větší zisky.
Tato svoboda byla však jen vůči vnějšímu světu. Ve městě musela také panovat poslušnost a jistá menší nesvoboda, aby zajistily jednotu a tím sílu, která byla cenná pro krále. Efektivita měst byla neporovnatelně větší a tak bohatství a pomalu i moc se zvětšovala a po čase se města stala hlavním spojencem krále.
Připomeňme si, že král byl nejsilnějším šlechticem, ale zdaleka ne tolik, aby dokázal chránit celou zemi. Také neustále čelil touze šlechticů po moci. Města byla hlavně spojencem krále, protože v jejich zájmu byl vždy mír a zachování trhu. Nakonec tedy města měla větší moc než šlechtici, a ti pak museli uvolnit práva svým nevolníkům, aby zvýšili efektivitu a udrželi si postavení. Jejich relativní pokles bohatství vůči měšťanům je také donutil se zbavit pozemků, které jim nepřinášely dostatečný zisk na udržení lepšího životního standardu než měšťané. Tak vznikala svoboda v zemích bývalé římské říše mezi 5. až 16. stoletím (hlavně v oblasti švýcarské).
Děkuji, že se zajímáte o důsledky lidského jednání, a to i ty minulé.
Svobodu vytvořili hlavně lidé, kteří nebyli zdaňováni za svou práci a chamtiví lidé obchodující na trhu.
hlavní zdroj: kniha Bohatství národů - Adam Smith
(st. kolem 400) 

Autor: Petr Borovec | středa 12.7.2023 16:54 | karma článku: 12,07 | přečteno: 379x
  • Další články autora

Petr Borovec

Důsledky zavedení až 37 % cla na Čínské elektrická auta

Proč bylo zavedeno a kým? Které skupině lidí to pomůže a které uškodí? Proč je clo dočasné? Šlo to vyřešit jinak a efektivněji?

6.7.2024 v 13:34 | Karma: 15,00 | Přečteno: 450x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 7,22 | Přečteno: 235x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 12,02 | Přečteno: 260x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 115x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 394x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

VIDEO: V Moskvě vybuchlo auto s členem armády, přišel o části obou nohou

24. července 2024  10:10,  aktualizováno  16:15

Dva lidé byli zraněni při explozi auta v Moskvě. Panují však rozpory v informacích o koho jde....

Záhada v Rusku. Mrtvých eviduje méně, ale masivně rozšiřuje hřbitovy

24. července 2024  16:12

Ruské regiony v poslední době výrazně více investují do výstavby hřbitovů. Za dva roky války na...

Francouzi zatkli ruského kuchaře. Kul pikle na zahájení olympiády

24. července 2024  16:02

V Francii zadrželi 40letého ruského kuchaře. Policie provedla v jeho bytě razii, v úterý ho začala...

Maďaři si zoufají kvůli vyschlé Družbě, ropu brali jen z Ruska. Slovnaft našel alternativu

24. července 2024  15:52

Slovensko a Maďarsko stupňují tlak na Kyjev a i Evropskou komisi poté, co se zastavil tranzit ruské...

  • Počet článků 116
  • Celková karma 9,05
  • Průměrná čtenost 422x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,