Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podpora DIP a jeho důsledky.

Co je DIP? Proč byla podpora DIP vytvořena? Jaké má důsledky daňová úleva? Jaký důchod dokáže DIP poskytnout? V jaké době to vzniklo? 

Podpora DIP, pokud projde vládou, by měla platit od roku 2024. DIP je zkratka pro dlouhodobý investiční produkt.

Co je DIP?

Dlouhodobý investiční produkt. Banky, obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti a samosprávné investiční fondy budou moci nově nabízet své služby investičního, nebo spořicího typu jako DIP. V rámci tohoto produktu bude možné evidovat například akcie, dluhopisy, podíly v investičním fondu.

Proč byla podpora DIP vytvořena?

Stát chce zvýhodnit lidi, kteří při zajišťování se na důchod tvoří nové bohatství pro sebe i budoucí generace. Co by mohlo pomoci i ostatním lidem se odhodlat začít dlouhodobě investovat. I když investování do akcií a hlavně to pasivní je nejlepší řešení, jak se zajistit na důchod, tak český trh tuhle možnost ještě moc neobjevil, a tak stát přidává další zisk, aby řešení bylo ještě znatelněji lepší než ta ostatní. Stejně jako Chileané už 70 let pomocí důchodového systému využívají kapitálový trh a tím tvoří nové bohatství, které v důchodu přelévají do vlastní země. Tak i Češi mohou díky nové podpoře DIP.

Jaké má důsledky daňová úleva?

Daňová úleva až 48 000 Kč ročně sníží příjem státu, a místo toho jsou peníze použity na poskytnutí kapitálu investorům. Jelikož platby státu nejsou svobodné, nedokážeme ani my, ani samotný stát říci, jaký reálný užitek přinesou lidem státní výdaje. Naopak, u svobodného kapitálového trhu vidíme docela přesně, jaký užitek přinesla investice. Pokud investice na kapitálovém trhu vytvoří zisk investorovi, neexistuje možnost, že by ostatní lidé (zákazníci) nebyli také v zisku, samozřejmě za předpokladu, že nebylo porušeno vlastnické právo. S velkou pravděpodobností můžeme říci, že každá vyplacená úleva na DIP přinese větší bohatství národu než nevyplacená. Protože kapitál je dán lidem k vytvoření aktiv poskytujících uspokojení potřeb zákazníkům, aniž byla hodnota ztracena. V porovnání se státním důchodem, kde je kapitál dán důchodci, který ho využije na uspokojení potřeb, aniž by mu něco zbylo. Pokud tedy tento důchod nepotřebuje, pak je možné, že důchodce kapitál využije na vytvoření aktiva generujícího opakovaný užitek. Pak ale zbytečně zatěžujeme mladší generace daněmi, které mohou kapitál zainvestovat na delší horizont a tím i bezpečněji

Toto jednoduché řešení je obdoba mého návrhu důchodové reformy, kterou jsem navrhl (v bodě 7) a popsal ve svém článku. Jediný rozdíl spočívá v tom, že se spoléhá na investiční gramotnost lidí a nenařizuje investici do globálních akciových ETF, kde lidé s minimálním rizikem zhodnotí své úspory na důchod, pokud jí budou držet těch nařízených 10 let.

Pokud by vás zajímaly důsledky ostatních řešení důchodového systému, popisuji je v tomto článku: petrborovec.blog.idnes.cz/c/797641/duchodova-reforma.html?

Jaký důchod dokáže DIP poskytnout?

Budeme-li počítat s možností, kdy si člověk vybere investici do akcií prostřednictvím globálního ETF která je nejlepší volbou pro lidi kteří nerozumí investování. A stále platí, že nikdo neví, jak se bude akciový trh vyvíjet, ale vždy bude mít větší šanci na uchování a vytvoření hodnoty než při tvorbě hodnoty ze strany státu. Tak podle více než 100 leté statistiky akciový trh vždy ochránil investory před ztrátou při delším horizontu než 20 let. Při horizontu 10 let to bylo pouze v 89,8%.

Akciový globální trh má průměrné zhodnocení kapitálu 5,2 % každý rok. Člověk, který by investoval každý rok 48 000 Kč do globálního ETF, aby mohl čerpat maximální úlevu na dani za daný rok. By po 30 letech mohl čerpat z tohoto portfolia podle pravidla 4 %, každý měsíc 11 735 Kč po celou dobu jeho důchodu, bez ohledu na délku jeho života. Pozor, částka je očištěna o znehodnocení průměrné inflace 2%, takže reálná v poměru k dnešní hodnotě peněz.

Je to málo? Nutno započítat, že tato investice člověku zajistí příjem po celou dobu dožití, bez ohledu na státní rozpočet a jeho délku života. A po smrti to zdědí jeho děti, a ti mohou pokračovat buď v čerpání, nebo v investování a vytvoření z toho větší svůj důchod. Po vyplacení průběžné státního důchodu nezbylo nic, a to i když důchodce umře dříve. DIP z příkladu po 30 letech odkáže dědicům až 3 520 430 Kč (očištěno o inflaci 2%).

Nezapomeňme, že toto zajištění není podmíněno zdaněním a tak nesnižuje konkurenční schopnost českého trhu, tedy nebere peníze mladé generaci, která je potřebuje na výchovu svých dětí.

V jaké době to vzniklo?

Vláda strany ANO a CSSD (nově po zkrachování SOCDEM) zvýšila důchody a krátkodobě pomohla stávajícím důchodcům na úkor budoucích důchodců. Kvůli tomu, že důchod je větší, než kolik bylo na důchody vybráno, je dnešní důchod hrazen na dluh. Tento dluh bude v budoucnu generovat splátky z úroků a o tyto úroky budou budoucí důchody nižší. Také umožnil občanům vzít si protiinflační dluhopisy v době, kdy věděli (pokud byli kompetentní na své pozici), že opatření, které dělali za pandemie, vytvoří inflaci. Že nastavený rozpočet pro další rok je ve velkém deficitu, což také vytváří inflaci. To způsobí, že protiinflační dluhopisy vytvoří další inflaci. Ty co nevědí jak vzniká inflace doporučuji článek: Jaká bude inflace. petrborovec.blog.idnes.cz/c/806713/jaka-bude-inflace.html Budoucí důchodce tedy přišel o úspory, a boj s inflací oslabí českou ekonomiku a tím i možnost si na důchod znovu naspořit a státu možnost vybrat dost peněz na dostatečný důchod. Dlouhodobě to poškozuje i držitele proti inflačních dluhopisu.

Dnešní vláda, tvořená 5 stranami, ze začátku své vlády vytvořila 3 balíčky, které také podpořily inflaci tím, že dávaly peníze na dluh. Dokonce jsou neschopni zrušit včas valorizace, které schválila předchozí vláda, a tím zajistit snížení deficitu státního rozpočtu. A i tato vláda neustále přiživuje inflaci. Avšak od roku 2023 přišla s přínosným ozdravným balíčkem a podporou DIP, které oboje mají platit od následujícího roku. Díky tomu rating (důvěryhodnost státu) neklesl, podle ratingových společností.

Bohužel zákazníci (voliči) toto spíše neuvidí, a tak to bude stát spoustu politické moci, kvůli tomu, že neumí prodat (vysvětlit lidem) hodnotu své práce. Důsledky dnešních změn budou patrné až za jiné vlády, která si to ráda přivlastní, protože zákazník neví, co to způsobilo. Rád bych upozorňoval na špatné kroky každé vlády i této, ale bohužel ekonomické vzdělání je natolik špatné, že musím i ty jasně dobré věci vyzvednout já, protože samotní voliči této vlády je nevidí.

Děkuji, že se zajímáte o důsledky lidského jednání.

Oficiální popis DIP zde: https://www.statnisprava.cz/rstsp/clanky.nsf/i/statni_podpora_pro_individualni_sporeni_na_stari_23061507_00154116?

Autor: Petr Borovec | čtvrtek 29.6.2023 19:47 | karma článku: 6,99 | přečteno: 344x
  • Další články autora

Petr Borovec

Důsledky zavedení až 37 % cla na Čínské elektrická auta

Proč bylo zavedeno a kým? Které skupině lidí to pomůže a které uškodí? Proč je clo dočasné? Šlo to vyřešit jinak a efektivněji?

6.7.2024 v 13:34 | Karma: 15,00 | Přečteno: 450x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 7,22 | Přečteno: 235x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 12,02 | Přečteno: 260x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 115x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 394x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  17:55

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

24. července 2024  17:21

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první...

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

24. července 2024  17:07

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle...

  • Počet článků 116
  • Celková karma 9,05
  • Průměrná čtenost 422x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,