Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Můžou být peníze generující zisk, dobré?

Řeší konečně historický problém peněz? Co způsobuje zisk z držení? Jaké motivace vytvoří  v krizi?...

Z teorie a praxe víme, že peníze, které generují ztrátu, nejsou dobré peníze, jako například státní peníze v době 21. století. Měli jsme peníze, které držely hodnotu jako "zlato" a bitcoin. Kde peníze jsou jen úschovnou dobrých skutků udělané pro jiného člověka. Kde zisk z používání jde třetí osobě, jako jsou banky a těžaři. Bez ohledu na centralizaci či decentralizaci. Motivace lidí dovedla tyto peníze k znehodnocení. Protože poskytovatelé byli motivováni ziskem, což přirozeně vede k takové inflaci, která je ještě snesitelná nebo nepozorovaná zákazníky. Ti lidé, kteří nejlépe maximalizují zisk, vytlačí méně ziskové a poskytování peněz se stane centralizované. Poskytovatelé peněz (těžaři), kteří přirozeně maximalizují zisk, začnou využívat svou tržní sílu ke změně práva jako vlivní a početní zákazníci. A tak peníze, které jen uchovávají hodnotu, historicky selhávají v důsledku lidského jednání. Protože zlato i bitcoin měli oddělené zákazníky od poskytovatelů. Neboli zákazník nebyl zároveň i poskytovatelem, který peníze spravuje.

Jak si tedy povedou peníze, u kterých jsou lidé zákazníci i poskytovateli?
Přirozené znehodnocení od poskytovatelů nemůže přijít, protože jsou i zákazníky, nejvíce by tedy poškozovali sami sebe. Historický problém peněz se tedy konečně vyřešil, ale nezpůsobuje to jiné problémy?

Důsledky:
1) Zisk z těžby bude ve společnosti posouvat hranici reálného 0% úroku. Pokud zisk z těžby vynese 2%, musí jakákoli rizikovější spekulace (lidské jednání) vygenerovat větší zisk. Jinak ho člověk nepodstoupí, protože přirozeně maximalizuje zisk. Bude se tedy méně investovat, protože spekulace s malým ziskem se nevyplatí podstupovat, protože nezaplatí práci investora. Toto nemusí být negativní dopad, protože to snižuje zároveň i procento neúspěšných investic, kde investor podstupoval nejistý malý zisk za svoji práci.

2) Když zisk 2 % bude motivovat jako zisk 0 %, pak jakákoli málo zisková placená práce nebude výhodné platit. Tedy práce, kterou převážně dělali chudí lidé. Nakonec budou dělat samotní majitelé, protože se jim nevyplatí za ní platit někoho jiného, nebo pravděpodobněji se stane součástí ziskovější práce. To snižuje možnost najít práci těm nejméně šikovným a zhoršuje efektivitu práce.

3) Zisk z ušetřených peněz bude všudy přítomnou motivací nežít z výplaty do výplaty. A už vůbec si nepořizovat něco, co si ještě nezasloužím (na dluh). Společnost, kde dlouhodobě fungují tyto peníze, vůbec nerozvíjí dilema, kdy zadlužení lidé jsou motivováni škodit a tvořit práva, která schvalují plýtvání, kradení, přerozdělování, tvoření inflace nebo vytváření decentralizovaných monopolních firem. Půjčují si tedy jen ti, kteří už dokázali uspět nebo šetřit, tedy praví vlastenci, kterým společnost dluží oplatit hodně hodnotných skutků. Půjčovat se bude jen těm, kteří mají větší majetek, než si půjčují, jako to funguje v DeFi.
O pár procent větší splátky nezpůsobí více lidí v dluhových pastích. Do těch se dostanou jen lidé, kteří nedokážou vůbec ovládat své uspokojení potřeb.
Také všudy přítomná motivace šetřit je nejefektivnější motivace lidí se chovat ekologicky. 
Důsledky v krizi: Co se bude dít v krizi?

A) Krize způsobí šetření a málo používání peněz. Pak klesne zisk z držení peněz na hranici kolem 0% a vyplatí se podnikat a spekulovat na lidské aktivity, které nesou i malý zisk kolem 2%. Což podpoří lidi zase tvořit nové hodnoty. Na druhou stranu šetření a držení peněz udělá peníze nedostatkovými a tak jejich cena poroste, což nutně vytvoří zlevňování zboží, které je vůči penězům oceňováno. Růst hodnoty vyruší dopad menších zisků a výsledný dopad je, že věci a služby jsou lacinější. Takže pokud na vyřešení krize bude potřeba nějaká věc nebo lidská práce, bude dostupnější a lehčeji se daný problém vyřeší.

B) Krize způsobí utrácení a velké používání peněz. Pak stoupnou zisky z držení peněz nad normální hodnotu (dejme, že více než 4%). To bude případně motivovat lidi držet peníze a šetřit. Jde-li tedy o krizi vyvolanou třeba strachem z neznámého, pak peníze motivují nedělat ukvapené a rychlé závěry. Bohužel tato motivace se projeví až při rozdělení zisků, což bude trvat jednu epochu (5 dní). Pokud se jedná o krizi, kde lidé jen urychleně potřebují kupovat a prodávat, pak cena peněz nijak neklesá a zisk z držení je dělá atraktivnější. Cena zboží a služeb plošně neklesá ani neroste. Ceny zboží a služeb se budou vyvíjet tržně, což je přesně to, co je potřeba. Pokud se jedná o krizi, kde lidé se urychleně zbavují peněz a chtějí jen majetek, pak je přebytek peněz a jejich cena bude klesat, co nutně vytvoří zdražení zboží, které je vůči penězům oceňováno. Zdražení opět lidi bude motivovat si rozmyslet, jestli opravdu je potřeba mít tolik majetku.

Při zvýšení zisku z držení peněz se přestane vyplácet dělat spekulativní lidské jednání, kde užitek nevytváří větší zisk. Bude se tedy vynakládat lidský čas jen na ty nejdůležitější věci, což v krizi zahrnuje činnosti, které řeší krizi a zajišťují základní životní potřeby.

Závěr:
Skutečně odolné peníze vůči lidské touze je znehodnotit na úkor ostatních lidí jsou tedy ty peníze nesoucí zisk. Také díky zisku se předchází dělání práce, kde je malý zisk, což často bývá i rizikový zisk, a tak se společnost lidí dokáže stabilněji budovat své bohatství. Na tento systém doplácejí lidé, kteří nedokážou tvořit pro společnost větší užitek, než si berou ze společnosti, a ztěžuje se hledání práce.

Děkuji, že se zajímáte o důsledky lidského jednání.
 Laissez-faire (Nech to být) Máme-li to nechat na trhu, protože je to nejefektivnější, tak to znamená, že je to na nás, protože my jsme trh. Když my nebudeme jednat, část trhu nebude jednat. Když to budeme řešit neefektivně přes stát, část trhu to řeší přes stát.
Národ = Trh. Slova volíme podle ideologie, význam je stejný.

Autor: Petr Borovec | čtvrtek 25.5.2023 20:11 | karma článku: 5,18 | přečteno: 228x
  • Další články autora

Petr Borovec

Důsledky zavedení až 37 % cla na Čínské elektrická auta

Proč bylo zavedeno a kým? Které skupině lidí to pomůže a které uškodí? Proč je clo dočasné? Šlo to vyřešit jinak a efektivněji?

6.7.2024 v 13:34 | Karma: 15,00 | Přečteno: 448x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 7,22 | Přečteno: 235x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 12,02 | Přečteno: 260x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 115x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 394x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 116
  • Celková karma 9,05
  • Průměrná čtenost 422x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,