Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Můžou být peníze generující zisk, dobré?

Řeší konečně historický problém peněz? Co způsobuje zisk z držení? Jaké motivace vytvoří  v krizi?...

Z teorie a praxe víme, že peníze, které generují ztrátu, nejsou dobré peníze, jako například státní peníze v době 21. století. Měli jsme peníze, které držely hodnotu jako "zlato" a bitcoin. Kde peníze jsou jen úschovnou dobrých skutků udělané pro jiného člověka. Kde zisk z používání jde třetí osobě, jako jsou banky a těžaři. Bez ohledu na centralizaci či decentralizaci. Motivace lidí dovedla tyto peníze k znehodnocení. Protože poskytovatelé byli motivováni ziskem, což přirozeně vede k takové inflaci, která je ještě snesitelná nebo nepozorovaná zákazníky. Ti lidé, kteří nejlépe maximalizují zisk, vytlačí méně ziskové a poskytování peněz se stane centralizované. Poskytovatelé peněz (těžaři), kteří přirozeně maximalizují zisk, začnou využívat svou tržní sílu ke změně práva jako vlivní a početní zákazníci. A tak peníze, které jen uchovávají hodnotu, historicky selhávají v důsledku lidského jednání. Protože zlato i bitcoin měli oddělené zákazníky od poskytovatelů. Neboli zákazník nebyl zároveň i poskytovatelem, který peníze spravuje.

Jak si tedy povedou peníze, u kterých jsou lidé zákazníci i poskytovateli?
Přirozené znehodnocení od poskytovatelů nemůže přijít, protože jsou i zákazníky, nejvíce by tedy poškozovali sami sebe. Historický problém peněz se tedy konečně vyřešil, ale nezpůsobuje to jiné problémy?

Důsledky:
1) Zisk z těžby bude ve společnosti posouvat hranici reálného 0% úroku. Pokud zisk z těžby vynese 2%, musí jakákoli rizikovější spekulace (lidské jednání) vygenerovat větší zisk. Jinak ho člověk nepodstoupí, protože přirozeně maximalizuje zisk. Bude se tedy méně investovat, protože spekulace s malým ziskem se nevyplatí podstupovat, protože nezaplatí práci investora. Toto nemusí být negativní dopad, protože to snižuje zároveň i procento neúspěšných investic, kde investor podstupoval nejistý malý zisk za svoji práci.

2) Když zisk 2 % bude motivovat jako zisk 0 %, pak jakákoli málo zisková placená práce nebude výhodné platit. Tedy práce, kterou převážně dělali chudí lidé. Nakonec budou dělat samotní majitelé, protože se jim nevyplatí za ní platit někoho jiného, nebo pravděpodobněji se stane součástí ziskovější práce. To snižuje možnost najít práci těm nejméně šikovným a zhoršuje efektivitu práce.

3) Zisk z ušetřených peněz bude všudy přítomnou motivací nežít z výplaty do výplaty. A už vůbec si nepořizovat něco, co si ještě nezasloužím (na dluh). Společnost, kde dlouhodobě fungují tyto peníze, vůbec nerozvíjí dilema, kdy zadlužení lidé jsou motivováni škodit a tvořit práva, která schvalují plýtvání, kradení, přerozdělování, tvoření inflace nebo vytváření decentralizovaných monopolních firem. Půjčují si tedy jen ti, kteří už dokázali uspět nebo šetřit, tedy praví vlastenci, kterým společnost dluží oplatit hodně hodnotných skutků. Půjčovat se bude jen těm, kteří mají větší majetek, než si půjčují, jako to funguje v DeFi.
O pár procent větší splátky nezpůsobí více lidí v dluhových pastích. Do těch se dostanou jen lidé, kteří nedokážou vůbec ovládat své uspokojení potřeb.
Také všudy přítomná motivace šetřit je nejefektivnější motivace lidí se chovat ekologicky. 
Důsledky v krizi: Co se bude dít v krizi?

A) Krize způsobí šetření a málo používání peněz. Pak klesne zisk z držení peněz na hranici kolem 0% a vyplatí se podnikat a spekulovat na lidské aktivity, které nesou i malý zisk kolem 2%. Což podpoří lidi zase tvořit nové hodnoty. Na druhou stranu šetření a držení peněz udělá peníze nedostatkovými a tak jejich cena poroste, což nutně vytvoří zlevňování zboží, které je vůči penězům oceňováno. Růst hodnoty vyruší dopad menších zisků a výsledný dopad je, že věci a služby jsou lacinější. Takže pokud na vyřešení krize bude potřeba nějaká věc nebo lidská práce, bude dostupnější a lehčeji se daný problém vyřeší.

B) Krize způsobí utrácení a velké používání peněz. Pak stoupnou zisky z držení peněz nad normální hodnotu (dejme, že více než 4%). To bude případně motivovat lidi držet peníze a šetřit. Jde-li tedy o krizi vyvolanou třeba strachem z neznámého, pak peníze motivují nedělat ukvapené a rychlé závěry. Bohužel tato motivace se projeví až při rozdělení zisků, což bude trvat jednu epochu (5 dní). Pokud se jedná o krizi, kde lidé jen urychleně potřebují kupovat a prodávat, pak cena peněz nijak neklesá a zisk z držení je dělá atraktivnější. Cena zboží a služeb plošně neklesá ani neroste. Ceny zboží a služeb se budou vyvíjet tržně, což je přesně to, co je potřeba. Pokud se jedná o krizi, kde lidé se urychleně zbavují peněz a chtějí jen majetek, pak je přebytek peněz a jejich cena bude klesat, co nutně vytvoří zdražení zboží, které je vůči penězům oceňováno. Zdražení opět lidi bude motivovat si rozmyslet, jestli opravdu je potřeba mít tolik majetku.

Při zvýšení zisku z držení peněz se přestane vyplácet dělat spekulativní lidské jednání, kde užitek nevytváří větší zisk. Bude se tedy vynakládat lidský čas jen na ty nejdůležitější věci, což v krizi zahrnuje činnosti, které řeší krizi a zajišťují základní životní potřeby.

Závěr:
Skutečně odolné peníze vůči lidské touze je znehodnotit na úkor ostatních lidí jsou tedy ty peníze nesoucí zisk. Také díky zisku se předchází dělání práce, kde je malý zisk, což často bývá i rizikový zisk, a tak se společnost lidí dokáže stabilněji budovat své bohatství. Na tento systém doplácejí lidé, kteří nedokážou tvořit pro společnost větší užitek, než si berou ze společnosti, a ztěžuje se hledání práce.

Děkuji, že se zajímáte o důsledky lidského jednání.
 Laissez-faire (Nech to být) Máme-li to nechat na trhu, protože je to nejefektivnější, tak to znamená, že je to na nás, protože my jsme trh. Když my nebudeme jednat, část trhu nebude jednat. Když to budeme řešit neefektivně přes stát, část trhu to řeší přes stát.
Národ = Trh. Slova volíme podle ideologie, význam je stejný.

Autor: Petr Borovec | čtvrtek 25.5.2023 20:11 | karma článku: 5,18 | přečteno: 222x
  • Další články autora

Petr Borovec

Státní účtenka za rok 2023.

Stát zapomněl poslat všem svým zákazníkům účtenku za ty služby, co nám poskytl. Přeci zákazník by měl vědět, za co platí.

12.4.2024 v 17:16 | Karma: 14,75 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Kartel, kdy je neudržitelný a kdy ano.

Proč se kartely rozpadají samy bez zákazu? Co vše je kartel? Kdy je kartel udržitelný a proč? Krátce o největším kartelu který svojí moc využil na maximum.

23.3.2024 v 15:29 | Karma: 6,35 | Přečteno: 213x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Politika, co je vidět a co není vidět.

Vysvětlení proč se děje v politice to co se děje. Proč je v dnešní době socialismus a právo určováno centralisticky?

9.3.2024 v 14:01 | Karma: 8,45 | Přečteno: 398x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Přirozená neefektivita cenových signálů.

V čem jsou řízené peníze lepší než peníze neřízené s omezeným množstvím mincí? Jaký je problém 2% cílené inflace?

4.2.2024 v 14:40 | Karma: 7,27 | Přečteno: 273x | Diskuse| Ekonomika

Petr Borovec

Jak by vypadal život bez fosilné energie?

Článek ukazuje, jak s technologiemi z roku 2023 lze žít v souladu s přírodou. Článek poukazuje na velké problémy, které nečekaně řeší jiné velké problémy. Ukázka ekonomické ekologie. Nemá nic společného s Green Deal od EU.

24.11.2023 v 11:42 | Karma: 7,34 | Přečteno: 405x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 9,21
  • Průměrná čtenost 421x
elektrikář, investor začátečník (7let), student "rakouské" ekonomiky ....

Seznam rubrik