Ekonomické zákony udeřily na Slovenské zdravotnictví.

Je to smutné. Po přibližně 200 letech, kdy bylo zrušeno otroctví ho Slovensko opět zvažuje zavést pomocí nouzového stavu, pokud nebudou doktoři ochotní se dobrovolně za úplatek 20 tisíci € vrátit v prosinci do práce.

Je to smutné. Po přibližně 200 letech, kdy bylo zrušeno otroctví ho Slovensko opět zvažuje zavést pomocí nouzového stavu, pokud nebudou doktoři ochotní se dobrovolně za úplatek 20 tisíci € vrátit v prosinci do práce.

Proč se to děje?

Protože stát si drží monopol na zdravotní péči a doktoři nemohou přejít k lepe fungující konkurenci jinak než, že odejdou ze země.

Kdyby zdravotnictví nebylo státní, ale volnotržní situace by se vyřešila sama krachem špatně provozujících a odkoupení schopnějšími, nebo vznikem konkurence.

Netrpěli by ani zákazníci, kteří také nemají volbu a nemohou efektivně podpořit snaživé a dobře fungující.

(Co jsem dohledal, tak výdaje na zdravotnictví by měly být 16 % z celkových výdajů, ale ve skutečnosti to prý podle státu dělá jen 5%. Což je více než u nás 2,5% cca)
Je to stále dokola, objeví se problém a politik si myslí i někteří lidé, že stáčí nasypat tam prachy a je to vyřešený. Stejně jako se zastropováním ceny elektriky a plynu ani zde neřeší více peněz problém.

Skutečné řešení:

1) Snížit byrokracii, která vytváří uměle práci už tak těžce pracujícím doktorům. Byrokracie také způsobuje, že doktoři vidí neefektivitu a chtějí odejit do lépe fungujících nemocnic (nikdo nechce sledovat, jak kvůli neefektivitě lidé trpí nebo umírají).

2a) Stanovit ceny za jednotlivé služby a z toho hradit výdaje, odříznout se od daní a také o tu částku snížit daně.

2b) Umožnit lidem vybudovat konkurenci, nebo odkoupit nemocnici. Veřejné nemocnice musí být regulovaný stejně jako státní, nejlépe co nejméně regulovat oboje.
 

Slovensko si toto řešení problému, ale nemůže dovolit. Zákazníci politických stran by jím za vyřešení problému nezaplatili v dalších volbách, protože nevědí a nejsou přesvědčeni, že je to lepší. Nejčastější zákazníci jsou staří lidé a ti nemají moc ekonomického vzdělání kvůli minulému režimu. Změna zdravotnictví tedy přijde až nemocnice začne využívat ekonomicky vzdělanější generace lidí a budou požadovat správné změny systému.

Stejně jako u nás.

Připomínám že u nás zase není dostatek léků, z velké časti kvůli zaztropování ceny léků.
Děkuji že se zajímáte.

Autor: Petr Borovec | středa 30.11.2022 9:55 | karma článku: 12,65 | přečteno: 572x
  • Další články autora

Petr Borovec

Státní účtenka za rok 2023.

12.4.2024 v 17:16 | Karma: 14,75