Poslanecká imunita a „nadlidé“ v politických stranách

Vztah k omezení poslanecké imunity může u politických stran odhalit nečekané souvislosti.

Tento týden Poslanecká sněmovna odhlasovala zrušení doživotní imunity. O něco dříve sdružení KohoVolit.eu uveřejnilo zajímavou statistiku prozrazující, jak se která politická strana stavěla od roku 1993 doposud k otázce zrušení poslanecké imunity. Podle této analýzy nejčastěji pro omezení imunity hlasovala Strana zelených. Naopak nikdy pro omezení nezvedli ruku poslanci ze SPR-RSČ (Sládkovi republikáni). Ze stran, které jsou aktuálně zastoupeny v poslanecké sněmovně, nejhůře dopadla KSČM, jejíž poslanci hlasovali pro omezení pouze v necelé čtvrtině případů.Hlasování pro či proti zachování imunity vypovídá mnohé o postojích poslanců. Pokud si připadám, že jsem něco víc než ostatní lidé, pak budu považovat poslaneckou imunitu za privilegium přiměřené mému postavení.V původním přehledu od KohoVolit.eu chybí TOP 09, dopočítal jsem tedy z přiloženého zdroje její hodnoty. Kromě toho jsem pro všechny strany použil narozdíl od KohoVolit.eu vážený průměr, to znamená, že poslanec, který byl v úřadu během deseti hlasování o imunitě, má 10x větší váhu než ten, který „poslancoval“ krátkou dobu a stihl pouze jedno hlasování (nejvíce jsem tím „poškodil“ TOP 09, které místo 77% neváženého průměru vyšlo jen 61%, naopak u Strany zelených vyšlo v obou případech 85%). Výsledná procenta jsou zobrazena v grafu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Postoj při hlasování o imunitě mě napadlo porovnat s mými výsledky analýzy skupinové iracionality. Metoda jazykové analýzy je blíže popsána v tomto článku a na webu iracionalita.net. Zde alespoň stručně zopakuji, že se jedná o vyhledávání výrazů ze sedmi kategorií: agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se skupinou, ideologické myšlení, odkazy na krev a smrt a zaujetí symboly. Z přiloženého grafu je zjevné, že strany trpící vyšší skupinovou iracionalitou spíše hlasují proti omezení doživotní imunity (míra korelace je -0,80). Ve výše zmíněné analýze vyšlo nejméně příznivé skóre Straně svobodných občanů. Tato strana nebyla nikdy ve Sněmovně zastoupena, pro imunitu, či proti ní tedy nemohla hlasovat. Na webu strany její místopředseda Jiří Payne a kandidát do Senátu Martin Pánek prozrazují, že jsou pro zachování imunity, a potvrzují tak vztah mezi iracionalitou a vírou ve svou „nadlidskost“.

 

 

 

 

 

 

 

 

Souvislost mezi skupinovou iracionalitou a vztahem k zachování doživotní imunity je zákonitá. Politici se sklonem ke skupinové iracionalitě jsou přesvědčeni o své vyvolenosti, o tom, že právě oni poznali pravé hodnoty, ke kterým je nutno kráčet, a že oni a jen oni povedou lid správným směrem. Za tuto „službu“ instinktivně vyžadují privilegia, která ostatní nemají. Míra skupinové iracionality tak o politických stranách vypovídá více než tradiční dělení na „levici“ a „pravici“.

Publikováno na blog.aktualne.centrum.cz.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Milan Petrák | pátek 15.2.2013 21:54 | karma článku: 10,41 | přečteno: 529x