Jak se volí v Americe president (na dálku).

Americké presidentské volby jsou významnou politickou událostí, která ovlivní další vývoj v USA i ve světě v dalších čtyřech letech. Volby se realizují buď osobně nebo poštou. Jak vlastně funguje volební systém v USA?

Termín prezidentských voleb a voleb do Kongresu USA je stanoven letos na 3.listopadu 2020. Od roku 1845 připadá tzv. Election Day na úterý následující bezprostředně po prvním pondělí v měsíci listopadu, tedy prakticky co 4 roky mezi 2. až 8. listopadem. Volí se president, více-president, členové Sněmovny representantů USA, Senátu USA, a také představitelé států a místní samosprávy. 

 

Volební procedury se liší podle jednotlivých států. Jako občan USA jsem oprávněn volit, a to v Cook County, stát Illinois. Popíšu dále průběh zdejších voleb z mého pohledu aktivního voliče.

Nejběžnější a standardní formou voleb je osobní formou v termínu voleb. Jako volič se musím předem registrovat podle místa bydliště. Jednou z možností je tak učinit přímo při vyřizování řidičského průkazu nebo identifikačního průkazu, obdoby našeho občanského průkazu, tedy dokumentu, kde je uvedena adresa (ID). Při vstupu do volební místnosti pouze ohlásíte jméno a část adresy členovi volební komise, který ji zkontroluje podle seznamu voličů. Dříve se kontrolovala totožnost nejčastěji podle řidičského průkazu nebo ID, ale po velkých diskusích v poslední době od této praxe některé státy, mezi nimi i stát Illinois, odstoupily. Identifikace je povinná v 36 státech. Podobně probíhá i předčasná volba, opět osobní účasti ve volební místnosti, v případě státu IL v termínech od 19.10 do 2.11.2020.

Další možností je volba poštou (mail-in voting). Tato možnost získala na významu právě teď v době COVIDu. V 35 státech je tato forma volby povolena, v 10 státech jako Kalifornie je to primární forma volby, v 5 státech musí volič uvést svůj důvod pro tuto formu volby. V případě státu IL je nutno podat žádost o tuto formu volby od 18.6.2020, volební lístky volič může odesílat nejpozději s poštovním razítkem 3.11.2020, jinak je volba neplatná. Se sčítáním hlasů se tedy čeká do 10.11.2020. Ve volbách 2016 využila tuto formu asi čtvrtina voličů, letos se kvůli COVID očekává vyšší procento. Volební komise posílá ballot (volební lístky) na registrovanou adresu voliče spolu s 2 obálkami. Do jedné volič vloží volební lístek (ballot), tu pak vloží do druhé obálky a pošle ji na adresu volební komise s vlastním podpisem stvrzujícím oprávněnost volby. Tím je zajišťována legitimita voleb. Právě legitimita a možnost volebních podvodů u této formy voleb se stává spornou otázkou letošních voleb a je zpochybňována zejména ze strany presidenta Trumpa. Dalším problémem je zpoždění, vzniklé prodlevou mezi volebním dnem 3.11. a poslední možností sčítání hlasů došlých do 10.11, které může vyvolat nejistoty, kdo je vítězem voleb.

Nejsložitější, jako v mém případě, je volba ze zahraničí (overseas voting). Odhaduje se, že v zahraničí žije 9 mil. Američanů, z toho 2,7 mil. oprávněných voličů. Podle americké vládní agentury FVAP (Federal Voting Assistance Program) volilo v roce 2018 135,507 občanů USA ze zahraničí, což je 4,7%, a snahou je, aby tento podíl rostl. Celý proces ovšem není úplně jednoduchý. Po kontrole, že je volič stále registrován na své adrese v Illinois pošle poštou nebo faxem formulář Žádost o registrace a volbu v nepřítomnosti (FPCA) na úřad, v mém případě Cook County Clerk’s Office. Po telefonickém ověření mé emailové adresy pracovník úřadu pošle zájemci o volbu email s odkazy na individuální PIN a na webovou stránku s online volebními lístky /online ballot). Vlastní volba se provádí online přihlášením na speciální webové stránky. Kromě volby presidenta a vice-presidenta, senátora, 2 členů Kongresu USA, vrchního státního zástupce IL a dalších státních úředníků a asi 60 soudců se může hlasovat také, jako v případě Illinois, v referendu např. o změně ústavy státu IL. Po uzavření hlasování volič výsledky vytiskne a odešle spolu s plnou mocí voliče poštou do USA. Na volebním lístku byl vytvořen QR kód, který bude volební komisí naskenován.

Vlastní rozhodnutí, koho volit, je v USA jednodušší v tom, že se vlastně rozhoduje mezi dvěma subjekty, Republikány či Demokraty. Předvolební televizní debatu kandidátů Donalda Trumpa a Joe Bidena sledovaly miliony dalších voličů. Z šesti diskutovaných okruhů byla část specifická pro USA, jako je nominace Amy Coney Barrett do Nejvyššího soudu USA a dopady na zrušení Zákona o dostupné zdravotní péči, rasismus v USA, legitimita protestů a násilí. Co je společné s naší politikou jsou otázky kolem zvládnutí pandemie COVID-19 ze strany vlády, nošení roušek, vývoje vakcíny, rychlost opětného otevření ekonomiky. V ekonomické oblasti proti sobě stojí republikánská politika nižšího zdanění, proti tomu snaha demokratů o úhradu deficitu státního rozpočtu vzniklého mimo jiné i restrikcí ekonomiky z důvodu pandemie COVID-19 formou zvýšení zdanění, třeba u korporací z 21% na 28%. Úroveň debaty zde nebudu posuzovat. 

Jsem rád, že mohu, a považuji za svou povinnost volit i v USA. Volím na základě dlouhodobého posouzení dostupných informací a podle svého vnitřního přesvědčení, a to i když celý proces volby není zcela jednoduchý. Vždy po volbách jsem “byl odměněn” samolepkou “I voted” (volil jsem), kterou jsem letos dostal ve virtuální podobě.

Proces voleb v USA umožňuje ze voleb zúčastnit bez nutnosti být osobně přítomen, a na druhé straně má zabudovánu řadu bezpečnostních prvků, aby výsledek voleb byl legitimní. Domnívám se, že řadu prvků lze aplikovat i pro volby v ČR bez nutnosti osobní účasti, zejména dnes v podmínkách globální pandemie.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Gerlich | úterý 13.10.2020 19:51 | karma článku: 11,50 | přečteno: 312x