Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Suezská krize, díl první: Úvod

Suezská krize, probíhající od 29. října do 6. listopadu 1956. Někdy je nazývána jako druhý izraelsko-arabský konflikt. Dopad měla nejen na území spojené s touto krizí, tedy na Egypt, ale také na celosvětové dění v období studené války. Hlavními aktéry této dějinné události jsou Egypt, Velká Británie, Francie, Izrael, Spojené státy americké (´´USA´´), Sovětský svaz (´´SSSR´´) a Organizace spojených národů (´´OSN´´).

Suezská krize byla de facto pokračováním Izraelské války za nezavilost z let 1948-49, kdy Izrael bojoval se svými sousedy (Egypt, Jordánsko, Sýrie a Libanon). Ten to konflikt měl, ale také vliv na utváření mezinárodní politiky a to větší než předchozí a i budoucí konflikty. Co také tento konflikt odlišuje od jiných arabsko-izraelských válek, je to, že této se přímo účastnily tehdejší koloniální velmoci Francie a Velká Británie. V ostatních konfliktech velmoci buď jednotlivé aktéry vyzbrojovaly, nebo za ně orodovaly na půdě OSN, ale do konfliktů nijak vojensky nezasahovali.

Roku 1949 skončila izraelská válka za nezávislost vítězstvím Izraele, který v ní uhájil svou existenci. Bylo nepochybné, že příměřím konflikt v oblasti nekončí. Obě strany se pouze připravovaly na další střet. Ten odložily vnitřní problémy mnoha zúčastněných států. Izrael se potýkal s těžkými hospodářskými problémy, ze kterých ho vyvedly až jednak válečné reparace od Západního Německa (dohodnuté v roce 1952) a podpora od bohatých židů z USA. Jordánsko zase zabředlo do problémů s palestinskými uprchlíky na západním břehu Jordánu, a jordánský král Abdulláh byl roku 1951 zavražděn palestinským fanatikem. Následujícího roku se vlády v zemi ujal jeho vnuk Husajn II., který v Jordánsku vládne dodnes. Nejdůležitější změny se odehrály na straně izraelského úhlavního nepřítele, Egypta. Roku 1952 došlo k převratu, králFarúk I.byl svržen, a vojenskými kruhy byla vyhlášena republika. Roku 1954 se prezidentem stal Gamán Abd an-Násir. Ten vyhlásil záměr odčinit porážku z roku 1949 a za tímto účelem začal sondovat možnosti sblížení s Východním blokem rozděleného světa.

Poté, co Britové ve snaze posílit svůj vliv na Blízkém východě uzavřeli pakt s některými arabskými zeměmi, Egypt to považoval za pokus odsunout ho stranou a začal se sbližovat s východním blokem. Když v červenci 1956 západní státy odvolaly svůj slib podílet se na stavbě Asuánské přehrady z obavy, že Egypt přejde do komunistického tábora, byl rozkol dokonán a Egypt se skutečně začal orientovat na země východního bloku. Komunistické státy (hlavně SSSR a Československo) pak Egyptu poskytly také moderní zbraně. Záminkou ke krizi a následné válce se stalo znárodnění Společnosti Suezského průplavu Egyptem 26. 7. 1956 (oficiálním důvodem byla snaha získat peníze na stavbu Asuánské přehrady). Akce vyvolala nesouhlas ve Francii a Británii, neboť akcionáři společnosti pocházeli většinou z těchto zemí. Ve stejné době rostl v Izraeli odpor proti Egyptu, z jehož území na židovský stát stále častěji útočily fedajínské partyzánské skupiny. Mezi Británií, Francií a Izraelem proběhla tajná jednání o možnosti invaze do Egypta a svržení egyptského prezidenta Násira. Byl schválen následující plán: izraelská armáda měla obsadit Sinaj a Suez, Británie a Francie měly následně zasáhnout a prosadit stažení Izraelců i Egypťanů od průplavu, což by vedlo k obnovení jeho mezinárodní kontroly.

 

Příště: díl druhý: Průběh konfliktu 

 

 

 

 

 

Autor: Martin Pešek | středa 29.10.2014 15:00 | karma článku: 12,01 | přečteno: 927x
  • Další články autora

Martin Pešek

Fotoblog - 70.Výročí vypuknutí Nymburského povstání

Dnes proběhla v Nymburce oslava 70. Výročí Nymburského povstání. Můj fotoblog je z historické bojové operace. Akci provedl historický klub SPVH Sever 2013 a divadelní soubor Hálek. Nešlo přímo o historickou rekonstrukci, jelikož se nějaká podobná akce v Nymburce 2. května 1945 nestala, ale jelikož Německá vojska v této ukázce tvořili příslušníci 20. granátnické divize SS (1. estonská), tak je tu paralela s událostí (událost nastala po Nacistické kapitulaci), kdy několik příslušníků této divize, bylo v Nymburce po přestřelce zadrženo a popraveno.

2.5.2015 v 18:40 | Karma: 8,58 | Přečteno: 469x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Fotoblog z Ruzyňských kasáren

Dnes jsem se byl podívat na americkou vojenskou techniku (současnou i historickou) do Ruzyňských kasáren. Celkový můj zážitek byl výborný, tedy až na počasí. Rád bych vám nyní ukázal pár svých fotografií a poděl se tak s vámi o svůj zážitek.

31.3.2015 v 16:50 | Karma: 20,97 | Přečteno: 814x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Zneužití ústavy ČR propagandou

Tento článek píšu především jako reakci na článek pana Jiřího Soudeka. Ve svém článku: Vláda si nyní osobuje více práv než jí podle Ústavy a Sbírky zákonů ČR náleží!. Tvrdí, že vláda jednala nezákonně. Nyní uvedu důkazy, že tomu tak není.

20.3.2015 v 18:45 | Karma: 16,90 | Přečteno: 987x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl osmý: Závěr

V této práci jsem se zaměřil na to, jak lokální konflikt ovlivňuje jednotlivé aktéry. Také jsem se ve své práci pokusil nastínit události spojené s pojmem suezská krize. Celá událost ukazuje, jak menší mezinárodní rozepře měly velký vliv na vývoj vztahů v rámci bipolárního světa. Jak se ukázalo tak Velká Británie a Francie přes dobrou vojenskou přípravu neměly jasný politický plán, co udělají po invazi a nezajistily si podporu USA. Nejenže se jim nepodařilo svrhnout Násirův režim, ale ten po konfliktu ještě posílil. Izrael po konfliktu také posílil, jelikož se mu podařilo zajistit svoje hranice s Egyptem.

5.11.2014 v 15:00 | Karma: 7,77 | Přečteno: 432x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl sedmý: Zrod jednotek UNEF

V tomto díle píši, jak vznikli jednotky UNEF a jak ovlivnili konflikt a další fungování OSN.

4.11.2014 v 15:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 358x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

V O2 areně prochází voda magnetickou rezonancí. Zlepší led pro MS v hokeji

1. května 2024  16:57

Organizátoři se připravují na mistrovství světa v ledním hokeji, nedávno instalovali unikátní...

První máj lákal motorkáře, nehodu na Klatovsku jeden z nich nepřežil

1. května 2024  16:40

Krásné počasí a sváteční volno vytáhly ven motorkáře, jarní vyjížďky měly ale v Plzeňském kraji i...

Práce k lidem patří, hodnotí účastníci první máj. Oslavy zdůrazňují i politici

1. května 2024,  aktualizováno  16:31

Politické strany, hnutí a spolky a jejich příznivci se sešli k oslavám prvního máje. V Praze se...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 807x
Politolog a moje motto je: Nemusím s tebou vždycky souhlasit, ale přesto tě můžu mít rád a respektovat tě.

Seznam rubrik