Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Suezská krize, díl osmý: Závěr

V této práci jsem se zaměřil na to, jak lokální konflikt ovlivňuje jednotlivé aktéry. Také jsem se ve své práci pokusil nastínit události spojené s pojmem suezská krize. Celá událost ukazuje, jak menší mezinárodní rozepře měly velký vliv na vývoj vztahů v rámci bipolárního světa. Jak se ukázalo tak Velká Británie a Francie přes dobrou vojenskou přípravu neměly jasný politický plán, co udělají po invazi a nezajistily si podporu USA. Nejenže se jim nepodařilo svrhnout Násirův režim, ale ten po konfliktu ještě posílil. Izrael po konfliktu také posílil, jelikož se mu podařilo zajistit svoje hranice s Egyptem.

Suezská krize byla jedna z největších válek na Blízkém východě. Jednalo se o konflikt, který znamenal konec jedné éry a počátek nové. Znamenal mocenský konec koloniálních velmocí Francie a Velké Británie a počátek dekolonizace. Po tomto konfliktu se naplno začalo projevovat bipolární rozdělení světa na americký západ a sovětský východ. Důležitý, je také fakt, že moderní vojenský konflikt má jak vojenský, tak politický význam.

Egyptská armáda byla sice po materiální stránce zničena, ale většina vycvičených vojáků (hlavně pilotů přežilo). Zničená Egyptská technika byla velmi brzo nahrazena novými dodávkami zbraní z Československa a SSSR. Egyptu také pomohlo, že konflikt přinesl oslabení britského vlivu na Blízkém východě a to nepřímo vedlo k pádu Hašimovského režimu v Iráku a k rozpadu Bagdádského paktu. Egypt si po konfliktu nadále rozšiřoval svůj vliv v Lize arabských států. Zejména to platilo se vztahem se Sýrií, když v roce 1958 zakládají Sjednocenou arabskou republiku, ta se ale po mnoha problémech rozpadá. Po rozmístění jednotek UNEF na svém území přestává Egypt napadal Izrael, ale nadále odmítá uznat jeho existenci. Egypt také zakládá OOP (organizace za osvobození Palestiny). Násir nadále stupňuje především slovní útoky na Izrael a v květnu 1967 žádá generálního Tajemníka Ul Thanta, aby stáhl zbylé jednotky UNEF z Egyptského území. Poté co tak generální tajemník učiní, Násir vyšle svá vojska k Izraelským hranicím a znovu zablokuje Tiranská úžinu pro Izraelské lodě. Izrael na to reaguje útokem na Egypt a jeho spojence (Jordánsko, Sýrie a Irák). Vypukne tak nová válka tzv. Šestidenní, ve které Egypt prohraje a na delší dobu přijde Sinajský poloostrov. To znamenalo také uzavření Suezského průplavu a ztrátu příjmů spojených s průplavem. 

Pro Izrael znamenal konflikt de facto také úspěch. Nezbavil se sice Nasirova režimu, ale díky jednotkám UNEF, které byly rozmístěny na Egyptském území, přestaly útoky na Izraelské osady a města. Díky tomu mohli Izraelci více osidlovat oblast okolo Egyptských hranic, zejména pak v Negevské poušti, kde se objevily nové nerostné suroviny. Důležité bylo také otevření plavby pro Izraelské lodě přes Tiranskou úžinu a Akabský záliv, zejména poté co byl postaven ropovod z přístavu Eilat do Tel Avivu. Tím už Izraelské lodě nepotřebovali tolik proplouvat Suezským průplavem, přes který měly izraelské lodě stále zakázáno proplouvat. Po tomto konfliktu získali také Izraelci novou materiální pomoc (hlavně bojovou techniku) od svých spojenců, kteří jim před konfliktem odmítali poskytnout prostředky. Jednalo se především o Franci a USA. Francie začala zbraně dodávat do Izraele už těsně před konfliktem, aby tak získala jeho podoporuv útoku na Egypt. Hlavní část těžké výzbroje Izraele (zejména letectvo) do roku 1967 pocházela z Francie. USA začala, dodával materiál do Izraele poté, co prezident Eisenhower změnil po Suezské krizi svojí zahraniční politiku. V této police byli podporováni spojenci USA, kteří byli ohrožení SSSR nebo jeho spojenci. Do této kategorie spadal právě i Izrael. USA se stala hlavním dodavatelem zbraní po Šestidenní válce v roce 1967. Ke střetům, až do Šestidenní války pak docházelo zejména u hranic s Jordánskem a Sýrií. Nový konflikt mezi Izraelem a Egyptem nastal v roce 1967, kdy Izrael preemptivně zaútočil na Egypt a jeho spojence. Kromě Sinaje a průplavu, jak už jsem se zmínil, obsadil také Západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a Golanské výšiny.

Pro francouzskou vládu skončil konflikt naprostým fiaskem. Odejít s funkce musel jak premiér, tak prezident. K moci se pak dostal deGaull, který využil situaci k vytvoření nové ústavy a vniku tzv. páté francouzské republiky. De Gaull pak také mění zahraniční politiku vůči Blízkému východu a severní Africe. Alžírsku nechá vyvolat referendum o nezávislosti. Vystupuje také z vojenských struktur NATO a vyhání americké jednotky ze svého území.

Podobně jako ve Francii tak ve Velké Británii stál konflikt premiéra Edena křeslo. I přesto se podařilo konzervativcům vyhrát nové volby, které byly vyhlášeny právě kvůli nepovedenému zásahu v Egyptě. Suezská krize znamenala především konec britské imperiální moci, od této doby se na Velkou Británii pohlíželo jako na spojence USA nikoliv jako na světovou velmoc. Krize znamenala také počátek britské dekolonizace.

Konflikt také ovlivnil obě hlavní velmoce USA a SSSR. To hlavně platilo o USA. Prezident Eisenhower, který později považoval svou reakci v Suezské krizi za jednu ze svých největších chyb ve své politické kariéře, změnil zahraniční politiku USA na Blízkém východě. Jednalo se o tzv. Eisenhowerovu doktrínu. V této doktríně šlo o to, že USA poskytnout materiální a vojenskou všem státům na Blízkém východě, které budou ohroženi komunistickou hrozbou. Jednalo se zejména o Izrael a Saudskou Arábii. Sovětský svaz využil Suezskou krizi zejména na odvrácení pozornosti od svého v pádu do Maďarska. Sovětský svaz během krize také poprvé použil techniku jaderného zastrašování, které poté době používal Nikita Chruščov velmi často. Sovětský svaz se po konfliktu začal více angažovat na Blízkém východě. Získal také nového spojence v Iráku.

Suezská krize byla přelomová také, co se týče OSN. Nově vzniklé mírové zbory byli novinkou při řešení mezinárodních sporů. Zvláštností na těchto jednotkách je, že nejsou zahrnuty v chartě OSN. Mírové zbory totiž nesplňují kapitolu VII Charty OSN o poslání jednotek na určité území za účelem dodržení míru (jednotky jsou poslány bez souhlasu daného státu). Zároveň jde nad rámec kapitoly VI, kdy jsou proti agresorovi použita embarga, sankce a přerušení diplomatických styků. Pozoruhodné je, za jak krátkou dobu byly mírové jednotky založeny. Zásluhu na tom měl především tehdejší Generální tajemník Dag Hammarskjőld a premiér Kanady Lester B. Pearson. Oběma mužům byla za to udělena Nobelova cena míru. Pearsonovi v roce 1957 a Hammarskjöldovi v roce 1961. Rezoluce, které nejdříve vydávalo Valné shromáždění, ale po válce v Kongu přešlo na Radu bezpečnosti. Jednotky UNEF, které byli rozmístěné v Egyptě až do svého stažení v roce 1967 řádně plnili své úkoly pro které, vznikli a zabránili rozepřím na egyptsko-izraelských hranicích.        

Autor: Martin Pešek | středa 5.11.2014 15:00 | karma článku: 7,77 | přečteno: 432x
  • Další články autora

Martin Pešek

Fotoblog - 70.Výročí vypuknutí Nymburského povstání

Dnes proběhla v Nymburce oslava 70. Výročí Nymburského povstání. Můj fotoblog je z historické bojové operace. Akci provedl historický klub SPVH Sever 2013 a divadelní soubor Hálek. Nešlo přímo o historickou rekonstrukci, jelikož se nějaká podobná akce v Nymburce 2. května 1945 nestala, ale jelikož Německá vojska v této ukázce tvořili příslušníci 20. granátnické divize SS (1. estonská), tak je tu paralela s událostí (událost nastala po Nacistické kapitulaci), kdy několik příslušníků této divize, bylo v Nymburce po přestřelce zadrženo a popraveno.

2.5.2015 v 18:40 | Karma: 8,58 | Přečteno: 469x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Fotoblog z Ruzyňských kasáren

Dnes jsem se byl podívat na americkou vojenskou techniku (současnou i historickou) do Ruzyňských kasáren. Celkový můj zážitek byl výborný, tedy až na počasí. Rád bych vám nyní ukázal pár svých fotografií a poděl se tak s vámi o svůj zážitek.

31.3.2015 v 16:50 | Karma: 20,97 | Přečteno: 814x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Zneužití ústavy ČR propagandou

Tento článek píšu především jako reakci na článek pana Jiřího Soudeka. Ve svém článku: Vláda si nyní osobuje více práv než jí podle Ústavy a Sbírky zákonů ČR náleží!. Tvrdí, že vláda jednala nezákonně. Nyní uvedu důkazy, že tomu tak není.

20.3.2015 v 18:45 | Karma: 16,90 | Přečteno: 987x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl sedmý: Zrod jednotek UNEF

V tomto díle píši, jak vznikli jednotky UNEF a jak ovlivnili konflikt a další fungování OSN.

4.11.2014 v 15:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 358x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl šestý: Jednání na půdě OSN

V tomto díle popisuji, jak se vedlo jednání v OSN a jak konflikt ovlivnil další fungování této organizace.

3.11.2014 v 15:00 | Karma: 6,60 | Přečteno: 426x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 807x
Politolog a moje motto je: Nemusím s tebou vždycky souhlasit, ale přesto tě můžu mít rád a respektovat tě.

Seznam rubrik