Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Pouštěla si ústa na špacír. Vánoce stráví ve vězení.

29. listopadu seděla jistá Emma West, rodilá – bílá – Angličanka ze čtvrti New Addington v jižním Londýně v tramvaji, ve stejné lince, jakou často jezdívám i já. Na klíně držela dvou- nebo tříleté dítě, zlatovlasého chlapečka. A evidentně se zlobila na celý svět.

Nejvíc ze všeho ale na ty zatracené cizince, kterých je všude plno a nejsou Angličani.

Jak přesně její projev začal, to nevím, sledovala jsem ho až od okamžiku, kdy ho jeden z pasažérů bez Emmina vědomí začal natáčet na video. Emma se skutečně parádně ztrapnila. Mluvila s přízvukem, ve kterém každý Angličan a mnohý ne-Angličan rozpozná nižší třídu, ale nezdálo se, že by byla namol opilá anebo zdrogovaná. Slovní zásobu neměla nijak zvlášť bohatou a používala, zdálo se, jediné sprosté slovo, to co začíná na f. Jediné, ale zato v každé větě mockrát. Cestující chvíli zírali, pak začali rozmrzele bručet. Emma se chovala interaktivně. Všem vyčinila, že "nejsou ------- Angličani", a chlapíkovi, který prohlásil, že on Angličan je, vysvětlila, že je ------- černej, tak nemůže bejt ------- Angličan. Když ji jedna žena – černoška – napomenula, že by snad takhle mluvit neměla, jsou tu děti, obořila se na ni, že i ona tu má ------- dítě, a informovala ji, že ani ona není ------- Angličanka. Vzápětí jí doporučila, ať, -------, táhne, odkud přišla.

Chlapeček, od pohledu to nejhodnější dítě na světě, z toho buď nic neslyšel, nebo byl na chování své matky zvyklý. Vypadal docela spokojeně, jako blonďatý andílek.

Emma ještě chvíli vykřikovala a pak video skončilo.

To bylo všechno. Přestřelka ani rvačka se nekonala, policie nepřijela, aby řešila tenhle incident. Dvacet nebo třicet lidí zavrtělo hlavou a tramvaj jela dál.

Jenže video se objevilo na youtube – a po pěti dnech už počet shlédnutí dosahoval jedenácti milionů. 5. prosince byla Emma West zatčena a 6. postavena před croydonský magistrátní soud. Obviněna byla z rušení veřejného pořádku, kdosi se zmiňoval i o "racially aggravated harassment" (něco jako "obtěžování zhoršené rasismem"). Když jí v soudní síni předváděli video, ve kterém hrála hlavní roli, jen klopila hlavu, viditelně zahanbená.

3. ledna má přestoupit před korunní soud a během vánoc bude ve vězení. Sice jsem se dočetla, že prý ji tam drží proto, že se obávají o její bezpečnost, ale i tak. Kdo pohlídá chlapečka – nejhodnější dítě světa – to nevím.

O "racist tram ranter" (tedy rasistické osobě, která si v tramvaji pustila ústa na procházku) mi jako první řekla kamarádka, (bílá) Angličanka z Liverpoolu. Nevěděla prý, že v jižním Londýně máme tramvaje, ale o "rasistické osobě" věděla všecko. Video ji děsně rozhořčilo a říkala, že se opravdu stydí, že se mezi jejími krajany a krajankami pořád vyskytují takovíhle lidé. Podívala jsem se na video (čímž jsem se přidružila k těm jedenácti milionům zvědavců, kteří – takříkajíc – dostali Emmu do lochu) a nezdálo se mi nijak zvlášť divoké. Prostě nějaká ženská (docela hezká tmavovláska, mimochodem, až na ten nenávistný výraz ve tváři) plácala koniny. Kdybych měla vyprávět, kolik konin jsem se naposlouchala z úst ovíněných či opivených zákazníků v taxíku, byli bychom tu do příštího týdne. V jejich případě ty žvásty navíc doplňoval ožralecký pach z úst. Taxík samozřejmě není tak "veřejné" místo jako tramvaj a část Emmina provinění spočívala v tom, že svůj projev nepronesla v relativním soukromí taxíku, ale v tramvaji plné lidí.

I tak mě překvapilo, když jsem se dozvěděla o jejím zatčení. Můj přítel K., Nigérijec, který žije v Londýně jako "dvojnásobný" imigrant – jednou z Afriky podruhé z Česka --, se nad jejím osudem upřímně rozhořčil. Svými slovy opakoval v podstatě to samé, co říkala mnohá média: Emma má plné právo mít takové názory, i když by je pokud možno neměla projevovat zrovna v tramvaji. Za rušení veřejného pořádku by měla – možná – dostat pokutu, tak jako dostávají pokutu lidé, kteří hyzdí ulice tím, že na ně bez rozmyslu odhazují odpadky. Podívejte, kolik zlodějů, lupičů a násilníků, dokonce lidí podezřelých ze zneužívání dětí, čeká na soudní přelíčení na svobodě! Tak proč zavírat zrovna tuhle ženskou?

Kdyby tímhle způsobem žvanil v londýnské tramvaji ne-běloch, usoudili jsme s K., nikoho by to nezajímalo, každý by se mu vyhnul pohledem. Kdyby si v angličtině s těžkým polským, českým či ruským přízvukem někdo stěžoval na "ty zatracený Anglány", možná by pár lidí otočilo hlavu, možná by dokonce něco řekli, ale pak by se zase vrátili k původní činnosti. Kdyby bez vědomí pachatele někdo natočil video, sotva by si ho na youtube prohlédlo 11 milionů lidí během pěti dnů. Faktu, že tenhle projev nesnášenlivosti ze strany rodilé Angličanky berou úřady takhle vážně, by nebylo těžké využít a prohlásit, že – evidentně – jen slova bělochů mají nějakou váhu, co říkají ne-běloši, to je každému putna.

Dnes už se i Sheila, ta moje kamarádka z Liverpoolu, nechala slyšet, že "tohle řešení není ideální". Typicky anglická zdrženlivost...

S K. jsme zauvažovali o experimentu, ale to asi nevyjde. K. je prostě příliš špatný herec, než aby se dokázal posadit do tramvaje (pokud možno se zapůjčeným černošským dítětem na klíně) a spustit: "-------, samí běloši! Kam se podívám, ------- běloši! Jak k týhle barvě, -------, přišli? Vždyť původně je lidstvo z Afriky! Ti ------- lidi odešli na sever a za pár tisíc let, -------, vybledli. Podívejte se, jak jsou, -------, bledý! Kdo se má na to koukat? Hrůza..."

K. tohle prostě nedovede. Ale vím, že i kdyby se posadil do tramvaje (či jakéhokoli dopravního prostředku v Londýně) a začal blekotat cosi na tohle téma, nezavřou ho a já ho nebudu muset přes vánoce chodit navštěvovat do lochu.

Jsem ráda, že ho budu mít doma. Ale stejně se nemůžu zbavit pocitu, že je něco shnilého ve státě... britském.

Autor: Iva Pekárková | sobota 10.12.2011 9:51 | karma článku: 36,45 | přečteno: 4190x

Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,39 | Přečteno: 6168x | Diskuse | Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5224x | Diskuse | Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4785x | Diskuse | Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,66 | Přečteno: 2042x | Diskuse | Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2872x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Brno má zájem o pavilon z výstavy Expo v Japonsku, doplnil by haly na výstavišti

Český pavilon na Expu 2025 v japonské Ósace (31. července 2025)
11. června 2026  12:32,  aktualizováno  12:32

Oceňovaný český pavilon z loňské výstavy Expo v japonské Ósace by mohl zakotvit v Brně. O budovu ze...

Kvůli dědečkovi usedla poprvé v životě na dvojkolo a urazila skoro 120 kilometrů

Na dvojkole jel tahoun akce ultracyklista Martin Souček a s ním Klaudia...
11. června 2026  12:32,  aktualizováno  12:32

Klaudia Miezgová pracuje na dálku jako manažerka IT. Ačkoli není cyklistka a na tandemu v životě...

Sokolov podruhé zadal opravu schodiště na zimním stadionu

ilustrační snímek
11. června 2026  10:58,  aktualizováno  10:58

Město Sokolov podruhé vybralo firmu, která opraví hlavní schodiště na zimním stadionu. Původní...

Ombudsmani: Metodika ministerstva upřesní pravidla pro nahrávání lékařů pacienty

ilustrační snímek
11. června 2026  10:47,  aktualizováno  10:47

Ministerstvo zdravotnictví upřesní pravidla pro nahrávání lékařů pacienty. Metodika je v...

Bydlení pro nenáročné !
Bydlení pro nenáročné !

Vrchovecká, Velké Meziříčí, okres Žďár nad Sázavou
3 600 000 Kč

  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7526x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.