Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi opicí

To takhle jde K. po peróně na nádraží Stratford, kde pracuje, a tu za sebou slyší české hlasy a rozjařený smích. Otočí se a vidí skupinku mladíků, kteří si na něj ukazují. Na první pohled se podobají Londýňanům z předměstí. Kalhoty mají spuštěné pod zadkem, na hlavě takový ten sestřih s hrbem uprostřed, který už něco přes rok frčí, tváří se světaznale. V něčem se přece jen od Londýňanů liší: každý má v jedné ruce zapálené cigáro, přestože se na nádraží už delší dobu nesmí kouřit, ve druhé plechovku s pivem, přestože se na nádraží už delší dobu nesmí pít. Za oboje je pokuta kolem 80 liber, ale oni si nevšímají kamer, které natáčejí jejich počínání. Všímají si K.

"Jé, hele, vopice!" zahlaholí jeden.

"No jó, vopice, černá vopice!" všimne si druhý.

"Vopice! Vopice, pocém! No pocém, vopice!" zavolá na K. třetí. Klepe si přitom na stehno, aby mu ukázal, kam má přijít.

Těžko říct, proč si za zdroj své zábavy vybrali zrovna K. Vždyť na předměstí Londýna museli vidět spoustu černochů.

K. popošel tři kroky k nim.

"Jé, hele, von sem de! Von sem fakt de!" zaradoval se třetí. "No pocém, vopice. Pocém! Já mám banána. Mám vélikýho banána. Dáš si?" Zasmál se vlastnímu vtipu a ostatní se poslušně zasmáli s ním.

K. ušel další tři kroky, mile se na hochy usmál a řekl svou nejlepší češtinou: "Já slyším!"

Vzniklou paniku v řadách rozjívených objevitelů džungle jménem Londýn snad ani nemusím popisovat. Hoši se pokoušeli zároveň utéct, ptát se K., kde se naučil česky, a vysvětlovat mu, že v českých zemích oslovení "Vopice" znamená něco jako "Brácho". K. je dvěma slovíčky uzemnil úplně stejně jako já před časem jeho krajana, kterého jsem načapala na Staromáku, jak se zabývá nekalou činností. Prostě nemohli uvěřit, že někdo, kdo vypadá tak cize a neznámě, by mohl naopak něco vědět o nich, dokonce rozumět jejich jazyku.

Rozhovor netrval dlouho. "Jó, to dobrý, já česky rád," řekl K. "Vítejte v Londýn."

A šel si za svým.

K. už je prostě takový. Potom mi říkal, že by byl nejradši dodal: "Tak ahoj, bílý vopice!" – a když by se kluci rozčilili, proč že jim nadává, klidně by řekl: "Vždyť přece vopice, to je něco jako brácha!" Ale neudělal to. Je příliš zdvořilý.

Nevím, jestli tohle nečekané setkání z českých kluků vyrobilo nerasisty. To fakt nemůžu říct. Ale jsem si stoprocentně jistá, že už nikdy, v žádné zemi a na žádném kontinentě, nebudou na neznámé osoby jiných barev a národností pokřikovat "Vopice". Tedy aspoň pokud nebudou po zuby ozbrojeni a připravení se prát.

Čeština pro ně ztratila tu sladkou příchuť bezpečného, "tajného" jazyka, kterým můžete nadávat kdykoli komukoli a on vám nebude rozumět. Budou na tom úplně stejně jako lidé, jejichž mateřštinou je angličtina: ti, ať odjedou kamkoli, nikdy nevědí, kdo jejich řečí mluví a rozumí každému slovu. Což je obvykle přinutí dávat si aspoň trochu pozor na jazyk.

Čeština své postavení "tajného" jazyka ztrácí, o tom se přesvědčil nejeden turista, který zavítal do exotických zemí nebo někoho exoticky vyhlížejícího oslovil "Vopice".

Fakt ovšem je, že v posledních pěti nebo deseti letech jsou to Východoevropané (nebo, přesněji řečeno, lidé z nejčerstvějších členských zemí Evropské unie), kdo vnáší do Británie rasismus.

Rasismus, aby se tak řeklo, primární, primitivistický – rasismus toho druhu, který necítí potřebu sám sebe omlouvat a vysvětlovat se: Rasismus, který nepochází ze žádného traumatického zážitku nebo zkušenosti – většina lidí z těchhle zemí se v životě setkala jen s několika černochy a nemluvila ani s jediným. Je to zkrátka cosi, co muselo (abych parafrázovala slova básníka) vzklíčit přímo v nich a pohnojeno xenofobní atmosférou v jejich vlastech, zaléváno totalitním myšlením, vzrostlo do rozměrů jinde ve světě nevídaných. Potom to vykvetlo, přineslo plody – a ty teď, zaneseny vlídným vánkem nových pracovních příležitostí v rámci Evropské unie, přistály v západnějších zemích. V zemích, které si tyhle infantilní fáze mezirasového soužití odbyly nejméně před padesáti lety.

Jasně, já vím, že i v Británii (jako ostatně v úplně každé zemi, co jich na světě je) se najde pěkná řádka rasistů jak vystřižených z učebnice. Fakt ovšem je, že ti angličtí svůj nesmlouvavý přístup k jiným kulturám pokaždé uvedou nějakou frází. Třeba "Nejsem rasista, ale...", "Tahle země bývala křesťanská, a jako křesťanovi mi vadí...", "Práce je málo i pro lidi, kteří se v téhle zemi narodili, a pak přijde pologramotný emigrant z..." A tak dále. Tihle lidé cítí potřebu ohánět se statistikami (kolikrát zcela pochybnými), vykládat "skutečné" příběhy (často asi tak z šedesáté ruky). Cítí potřebu nějak vysvětlit, proč si myslí to, co si myslí. Tuhle potřebu cítí i Angličané a Irové opilí namol. Věřte mi, vím to: několik let jsem je vozila v taxíku z hospody domů a poslouchala jsem ty řeči. Šlapali si na jazyk, ale pořád to byli gentlemani.

Češi, Slováci, Poláci (a předpokládám, že i Maďaři, Bulhaři, Rumuni či lidé z baltských zemí) tuhle potřebu necítí. Jsou schopní přistoupit ke svému krajanovi či jakémukoli bělochovi, který aspoň trochu rozumí jejich řeči, a říct: "Já černý nemám rád." Jako by to snad někoho zajímalo.

No nic. K. už dávno ví, jak se řekne "monkey" česky a slovensky. Vyhledali jsme si to v polštině (malpa s přeškrtnutým l, čteno – příbližně – maupa), v maďarštině (majom), v rumunštině (maimuta s ocáskem u t a mističkou nad a, čteno majmucá) a bulharštině (majmuna).Ještě k tomu musíme přidat litevštinu, lotyštinu a estonštinu. Taky jsme si vyhledali, jak se v příslušných jazycích řekne "Já slyším". Když se K. v práci nudí, může na půl ucha poslouchat, o čem se baví hloučky turistů či jiných imigrantů do Anglie, zejména pokud si na něj ukazují. Už načapal pár Poláků, ale promluvil na ně česky, tak nevím, jestli to zafungovalo.

Každopádně: kdybyste náhodou šli po Londýně, potkali černocha a ten vás oslovil "Čau, bílá vopice!", nelekejte se. Vždyť to znamená "Vítej, evropský bratře."

 

Autor: Iva Pekárková | čtvrtek 29.7.2010 8:39 | karma článku: 40,05 | přečteno: 8593x
  • Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 6083x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5161x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4741x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,60 | Přečteno: 2017x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2845x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Firmy už nechtějí brát brigádníky. Kvůli změnám v zákonech se to nevyplácí

3. června 2024

Premium Počet firem, které hledají brigádníky na sezonní práce nebo na záskok za zaměstnance na dovolené,...

V debatách se mi daří, říká Nerudová a hájí migrační pakt: Solidarita je základ

3. června 2024

Za minimum považujeme čtyři mandáty. Takové ambice představila ekonomka a neúspěšná kandidátka na...

ANALÝZA: Prokličkuje se Izrael k mírové dohodě? Ukáže se, kdo to myslí vážně

3. června 2024

Premium (Od spolupracovnice MF ­DNES v Izraeli) Válka trvající osm měsíců vyvolává napětí jak uvnitř izraelské společnosti, tak na mezinárodní...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7510x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com