Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Invaze třímetrových Bulharů

Už půl roku před 1. lednem 2014, osudným datem, kdy po dvou letech členství v EU získali obyvatelé Rumunska a Bulharska povolení k pobytu a práci v Británii (to povolení, které my Češi máme už od roku 2004 a s námi občané dalších devíti nových zemí EU), se obyvatelé Británie začali strachovat: prvním lednem počínaje se ze všech letišť a ze všech stanovišť dálkových autobusů pohrne proud chudých a nevychovaných, ale o to vychcanějších zločinců... teda pardon, evropských spoluobčanů.

Tentokrát se zdálo, že se invaze bojí i představitelé britské vlády. Dlouho se neodvažovali přijít s odhadem, kolik nových imigrantů z nejjihovýchodnější části Evropy asi tak můžeme očekávat. Před skoro deseti lety se dost sekli: oficiální odhad počtu příchozích z ascendentních zemí Evropské unie byl 12 až 15 tisíc – a jen v prvním roce se jich dostavilo mezi půl milionem a milionem. Přesně to nikdo neví, což britská vláda otevřeně přiznává: lidé přijíždějí, odjíždějí, někteří se staví jen na návštěvu, jiní přijedou, odhodláni tu zůstat napořád, ale když zjistí, že život tady není tak jednoduchý, zase se vrátí domů. Ještě jiní přijedou na pár týdnů, požádají o všemožné podpory a přídavky na děti, načež odjedou zpátky do vlasti v naději, že tam budou bohatí díky velkorysým britským dávkám. Britové sice tehdy zavedli "Workmen's Registration Scheme" – nařízení, které všem příchozím za prací přikazovalo vyplnit formulář a zaplatit 70 liber --, ale časem ho zase zrušili. Nemělo valnou cenu: vždyť lidé, kteří neměli stálé zaměstnání, neměli za povinnost se registrovat. K. se tehdy poctivě registroval, jakmile našel první džob, s těžkým srdcem se rozžehnal s výdělkem svých prvních dvou nebo tří dnů práce. Já využila toho, že mně, osobě samostatně výdělečně činné, zákon nic podobného nenařizoval. Povinnost vyplňovat formuláře a platit, když jsme legálně zaměstnaní, pochopitelně přispívá k šedé ekonomice: i když mám pracovní povolení, proč bych procházel složitým přijímacím procesem v legálním zaměstnání, platil daně a ještě 70 liber za registraci, když je tu tak snadné najít firmy, které mě zaměstnají načerno? Mnozí nově příchozí volili to druhé, zejména zedníci na stavbách, malíři, dekoratéři, nádeníci na farmách – bylo to jednodušší pro ně i pro jejich šéfy. I já jsem si nějakou dobu odpracovala jako malířka a dekoratérka – a šéf, pravý bílý Angličan, mi týden co týden sliboval, že "teď už mě zlegalizuje",                    nevěřím ale, že to měl v úmyslu. Proč by se tím unavoval, stejně ho nikdo nechytí.

Každopádně: i když je dnes, po deseti letech, v Británii neskonale víc evropských občanů z bývalých východoevropských zemí než předtím, i když je prý polština druhým nejrozšířenějším jazykem v Londýně a na každém rohu najdete polski "sklep", nikdo přesně neví, kolik nás tu žije. Vláda, řádně poučená z dob, kdy odhadovaný počet nově příchozích nejméně patnáctkrát podhodnotila, neříká o počtech Bulharů a Rumunů mnoho. V médiích se často daly spatřit záběry ubohých vozíků tažených vychrtlou herkou po blátivé cestě či otrhaných, usoplených dětí žebrajících u polorozpadlých chatrčí -- s komentářem: podívejte, Bulharsko. Možná to skutečně byly záběry z Bulharska, i když lidé na nich zobrazení jako typičtí Bulhaři nevypadali. Podobné ukázky natočíte snad v každé chudé romské osadě.

Daily Mail (pravděpodobně nejnacionalističtější britský plátek) otiskoval dopisy čtenářů, kteří se děsili příchodu dalších "ilegálů". Tak neobeznámení Britové (vůbec ne všichni bílí) přezdívají nám Východoevropanům, zejména pokud nemluvíme dokonale anglicky. Přezdívají nám tak, přestože problém s námi není v tom, že bychom byli ilegální. Problém s námi je přesně opačný: jsme legální, a tudíž nás nelze vyhostit, nelze nás poslat domů, když porušujeme britské zákony, a nelze nám dokonce ani zakázat vstup do Británie, když jsme porušovali zákony ve svých zemích. (Britové nedávno povzdechli nad případem chlapíka z Estonska, který v Estonsku seděl za pohlavní zneužívání dětí. Protože je evropský občan a svůj trest si odpykal, není možné mu zabránit v cestě do Spojeného království a v pobytu tady.)

Ale, i když mají rodilí Britové z invaze Rumunů a Bulharů obavy, není to nic proti hrůze, která se zmocnila nás, čerstvých evropských přistěhovalců. V očích mnohých vyrostli Bulhaři (zejména Bulhaři, z Rumunů bůhvíproč nikdo takový strach nemá) do podoby třímetrových mimozemšťanů, kteří zároveň zaplaví sociálku žádostmi o podporu pro své hladovějící dvanáctičlenné rodiny, a zároveň převálcují všechny poctivé dělníky, protože budou pracovat lépe, déle a za poloviční mzdu než všichni ostatní.

No, od prvního ledna uplynul měsíc a invaze třímetrových Bulharů se nekoná. Novináři, kteří chodili číhat na letiště nebo k dálkovým autobusům, aby natočili reportáž s pár fungl novými příchozími, obvykle narazili pouze na lidi, kteří už v Británii žijí a pracují delší dobu. Že dosud neměli pracovní povolení, jen povolení ke krátkodobému pobytu? Kdo by si z takových detailů dělal hlavu? Mnozí si ani nebyli vědomi toho, že se od 1. ledna cosi změnilo.

Invaze Rumunů a Bulharů se podle všeho letos nekoná. Aspoň ne těch, co se tu chtějí usadit natrvalo. Jak jsem se dozvěděla od jednoho lékaře – specialisty na srdce, přijíždí sem teď z těchto zemí výrazně víc pacientů, aby se nechali operovat ve světově proslulé nemocnici. Ti ale za zdravotní péči platí.

Autor: Iva Pekárková | pondělí 3.2.2014 14:40 | karma článku: 23,80 | přečteno: 2520x
  • Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 6083x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5163x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4743x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,60 | Přečteno: 2019x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2845x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Čeští žáci si podle výsledků mezinárodního testování nevěří v kreativitě

18. června 2024  15:58

Čeští žáci prokázali v testování PISA třetí nejnižší míru sebedůvěry ze všech zúčastněných zemí...

Zelené po volebním debaklu opouští spolupředseda, věří v Okamuru

18. června 2024  15:44

Debakl v eurovolbách výrazně poznamenal vedení strany Zelených. Na post spolupředsedy totiž...

Udělejme Evropu opět skvělou, vybízí maďarské předsednictví s Rubikovou kostkou

18. června 2024  15:34

Maďarsko představilo priority svého předsednictví v Radě EU, jež začíná 1. července. Jeho logem je...

Většina Čechů je pro konec války na Ukrajině i za cenu ztráty území, říká průzkum

18. června 2024  15:23

Přibližně dvě třetiny Čechů by podpořily rychlé ukončení války na Ukrajině i za cenu územních...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7510x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com