Co děti? Mají se kde přizabít?
O malé děti strach nemám. Jde mi spíš o ty větší, tak mezi deseti a šestnácti. Děti ve věku, kdy zoufale – tím myslím zoufale – touží po dobrodružství – a nemají kde ho hledat. Mají si kde hrát – to ano! Aspoň v tom "nejcivilizovanějším" světě je pro ně všechno připravené: od parků s houpačkami a prolézačkami (na které už jsou, pravda, trochu staré) přes sportovní hřiště, kluby pro mládež, v nichž se "připravují na život v bezpečném prostředí", až po knihovny, kde mohou zdarma brouzdat po internetu okleštěném od porna nebo si listovat v komiksech, kterých má dnes každá knihovna hafo, protože už delší čas nikdo nepředpokládá, že by si mladí snad chtěli číst.
Jenže to nestačí. No řekněte: stačilo by to snad vám, kdyby vám bylo třináct?
Mně teda rozhodně ne. Potřebovala jsem pralesy, divočinu, tajemná zákoutí, půdní prostory, ve kterých v šikmých slunečních šípech vidíte tančit zlatá zrnka prachu, který před vámi už dlouho (možná léta! možná desetiletí!) nikdo nerozvířil. Nebo sklepy svůdně vonící tajemstvím a dřevomorkou, ze kterých kdykoli může vést zapomenutá podzemní chodba až do bůhvíkam.
Potřebovala jsem prostory podobné těm nebezpečným, rozháraným, bolavým propastem, které má v sobě každý puberťák – a musí je nějak vzít na vědomí, nějak se s nimi vyrovnat, něčím je ucpat a zacelit.
I přítel K., vyrostlý v Africe ještě v dobách, kdy na okraji každé vesnice, blíž, než se to místním líbilo, začínala hustá, tajemná, nebezpečná buš... I K. se mi přiznal, že vyhledával takovéhle prostory, místa, kam nikdo nechodí anebo už tam dlouho nebyl, zalézal mezi liány a do kořenů tropických stromů, tisknul se tváří ke kůře, plný čehosi, co nedovedl pojmenovat, ale šíleně se mu to líbilo, a pomalu, bolestivě dospíval, blaženě obklopen nebezpečím.
Protože místa, která mají nad puberťáky tajuplnou moc, musejí být trochu nebezpečná. V buši byli jedovatí štíři – ti bílí, z jejichž bodnutí vám bylo jenom špatně, i ti černí, kteří mohli přivodit i smrt. Byli tam hadi, obrovité stonožky, divoká zvířata, kterých se v Africe všichni bojí. Tak jako ve sklepích v Evropě bývají kluzké schody, ze kterých spadnete a zlomíte si vaz, kameny podvrtané skrytými chodbami, ve kterých se navždy ztratíte, a na půdách nebezpečné prohnilé trámy.
Objevování mírně nebezpečného tajuplna bylo obvykle ještě vylepšeno tím, že vám to dospělí zakazovali. A vůbec se nedivím dnešním dospívajícím, kteří na všechny ty aktivity, připravené jen pro ně prověřenými lidmi, vyškolenými pro práci s mládeží, obvykle hodí bobek. A místo toho se radši shrbení nad počítačem věnují vybíjení mimozemšťanů či jiným virtuálním válkám. Anebo – což je horší – si pořídí nože a bouchačky a pokusí se vytvořit si nevirtuální válku v ulicích. Nevelkou válku, pravda, ale i tahle válka má své oběti.
Převážná většina Londýňanů, kteří násilným způsobem přijdou o život, jsou puberťáci a adolescenti, které – spíš z nudy, hlouposti a touhy po dobrodružství, než ze skutečné krutosti – pobodají nožem jiní puberťáci a adolescenti. Dospělí na to jen nevěřícně hledí a přemítají, jaké bezpečné aktivity mladým nabídnout, aby se přestali poflakovat v uřvaných skupinkách po ulicích, kouřit trávu a rvát se.
Můj tlumočnický džob mě zrovna zavedl do úžasného mládežnického klubu. Za peníze z charity, doplněné státními fondy, funguje v jedné z "nejproblematičtějších" londýnských čtvrtí "centrum mimoškolních aktivit". Smí tam každý puberťák a adolescent, s tím, že si tam nepropašuje drogy, cigarety ani alkohol, a že nebude druhé napadat ani slovně, ani fyzicky. Mají tam místnost plnou počítačů, knihovnu, posilovnu, bazén, horolezeckou stěnu, na dvoře velké hřiště. Nabízejí tam kurzy všeho možného – od doučování přes studium jazyků a "kurz socializace" až po box.
Centrum zeje prázdnotou. Přesněji řečeno, občas si tam někdo přijde zacvičit nebo si zaplavat. Ale pak zas vypadne, ze skrýše o ulici dál vytáhne pytlíček s marihuanou a společně s tlupou kámošů se "vrátí do reality".
No, možná jsou to nevděční spratci. Ale já myslím, že je ze všeho nejvíc odrazuje obrovská cedule vyvedená ve warholovsky zdrogovaných barvách, která visí u brány. NADACE (ta a ta) A NAŠE ČTVRŤ MLADÝM. DOSPÍVEJTE BEZPEČNĚ.
Ne, ne, dnešní mladí, tak jako nepočítané generace před nimi, nechtějí dospívat bezpečně. Chtějí už být dospělí – a vlastní bezpečí je jim u řiti. Nechtějí se připravovat na život, chtějí žít. Z představy, že se jim nadace, jejich čtvrť a celá armáda placených i neplacených dospělých pokouší pomáhat a myslí to s nimi jen dobře, se jim zježí chlupy na hřbetě. Bezpečné, čisté prostory, jasné barvy, nápomocné úsměvy – to je nezajímá. Potřebovali by zalézt na půdu nebo do sklepa staletého domu a objevovat. Jenomže takových míst je v "civilizovaném" světě čím dál míň. Docela chápu, proč se mladí houfně stěhují do kyberprostoru, do pozměněného stavu vědomí, anebo sami pro sebe uměle vytvářejí "urbanistické džungle", v nichž si žádný puberťák nemůže být jistý, že se dospělosti vůbec dožije.
Iva Pekárková
Jak se K. stal mocným čarodějem
Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.
Iva Pekárková
Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.
Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli
Iva Pekárková
O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen
Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.
Iva Pekárková
Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge
Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík
Iva Pekárková
Obejměte fobika (O strachu)
Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Bez Trumpova vítězství nedojde k meziplanetární záchraně lidstva, míní Musk
Elon Musk, možná brzy první dolarový bilionář světa a majitel mimo jiné společnosti SpaceX, s níž...
V Moravskoslezském kraji dominantní ANO povládne s SPD, SPOLU jde do opozice
Moravskoslezský kraj povede další čtyři roky koalice hnutí ANO a SPD. Jednání ANO se SPOLU totiž...
Vrah z Ramalláhu je po smrti, Izrael ho zabil 24 let po lynči svých vojáků
Izraelská armáda ve čtvrtek oznámila, že při leteckém útoku v Gaze zabila Palestince Azíze Salhu,...
Do důchodu v 67 letech a sto tisícům lidí se zhorší podmínky předčasné penze
Zásadní změny do vlastního návrhu důchodové reformy dělá na poslední chvíli a prakticky za pochodu...
Pronájem venkovních skladových prostor v Tachově
Oldřichovská, Tachov
16 200 Kč/měsíc
- Počet článků 313
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7513x