7. V lágru Traiskirchen (Když je vás moc)
tam jsou prý na uprchlíky zařízení, a já jsem za neustálého dotazování přešla pěšky před půl Vídně s krosnou na zádech.
A skutečně: v Tannengasse si mě jen zapsali a do půl hodiny mě posadili do přistaveného mikrobusu. Mohla bych se tenkrát samozřejmě hlásit na kterékoli stanici anebo přijít ke kterémukoli policajtovi a říct něco jako „Azyl? Flűchtlingslager, ja?“ – a on by se o mě nejspíš taky postaral. Ale to jsem pochopila až mnohem později. Teď jsem chtěla dělat všechno co nejsprávněji a podle pravidel (která jsem nemohla znát, ale o to víc jsem se snažila.)
Tohle byla organizovaná svoboda, svoboda, která někam vedla, a nebylo třeba v ní ztrácet orientaci.
V tomhle konkrétním případě organizovaná svoboda vedla transportem do lágru a pak špalírem policajtů na „izolačku“ s dveřmi s hustou mříží, za které nás všechny zavřeli.
Bylo nás tam v jedné várce asi tak šedesát. Svezlo nás do lágru několik „transportů“ z různých částí země a nás bylo najednou šíleně moc. Víc než v takové normální frontě v české masně. Víc než ve školní třídě. Míň než na spartakiádě, vítání Brežněva v Praze a podobných davových nesmyslech, ale to byly věci, na které jsem si společně s většinou krajanů snad radši nehodlala zvykat.
Bylo nás prostě nezvykle moc. A taky tu zničehonic bylo moc policajtů. Nejednali s námi nijak stroze ani pohrdlivě, a přece se člověk začal cítit jako číslo, jako součást stáda – stáda lidí či čehosi lidem podobného --, které z Rakouska nikdo nevyháněl, ale taky je tu nikdo nevítal.
Lidé, kteří nás „procesovali“, to nebyli čtyři okouzlení kurdští studenti. To nebyl bělovlasý děda bachař. Byli to profesionálové placení za to, aby poskytli profesionální služby nám – i státu. Postarali se o nás – a srovnali nás do latě. Jedním z požadavků bylo zjistit, jestli do Rakouska nevneseme nějakou nepříjemnou infekční chorobu, například tuberkulózu.
Rozdělili nás podle pohlaví („Děti, držte se svých matek!“), chlapy zahnali do jedné čekárny, nás ženy do druhé. Musely jsme se svléknout do půl těla a čekat, až na nás dojde řada, dělali nám rentgen plic. Copak já a pár dalších žen z východní Evropy – my jsme byly na nahotu před cizími zvyklé, od malička jsme se svlékaly a oblékaly v šatnách a před vstupem do bazénu, třeba v Podolí, se „myly mýdlem bez plavek“, jak nám nakazovaly cedule. Ale některé ženy, které se ocitly tady v Traiskirchenu, se nejspíš nikdy nemusely obnažit před neznámými lidmi. Odporovat se neodvážily -- ani to německy neuměly – ale bylo na nich vidět, že by se nejradši propadly do země. (Když na tu chvíli dnes vzpomínám, uvědomuju si, že jsem na ně – na ty nejstydlivější – zvědavě, snad dokonce drze zírala. Nebylo v tom nic lesbického, jen mě prostě zajímal ten neznámý velký svět, který se tady, čekárně u rentgenu, překládal do tvaru a sklonu prsů, do designu bradavek… Bylo to asi hodně neslušné, ale mně to tenkrát prostě nedocházelo.)
Vzali nám daktýlky. Rakouský policajt bral do prstů jeden můj prst po druhém, pečlivě je vyválel po houbičce s inkoustem a se stejnou pečlivostí každý prst obtisklo do kolonky. Po kolonce ho taky trochu vyválel, otisky prstů byly hrozně široké. Teď už jsme byli registrovaní. Kdybychom se dopustili něčeho nekalého, bylo by snazší nás chytit. Tenkrát se kolem otisků prstů nedělaly takové cavyky jako dnes, přesto se řádným občanům neodebíraly. My jsme se práva na biometrické soukromí vzdali v okamžiku, kdy jsme požádali o azyl.
Já jsem to chápala a brala jsem to celé jako dobrodružství, jen jsem byla trochu otřesená zjištěním, kolik nás prchajících je. Šedesát lidí na příjmu, to už je co říct – do té doby jsem žádného jiného uprchlíka nepotkala. Mnozí krajané ale takové jednání brali jako neomluvitelný zásah do soukromí a drzost ze strany Rakušáků, kterým už teď přezdívali „kaštani“. To je přece něco příšernýho – sotva jsme s nasazením života uprchli komunistům, už nás kaštani maj za zločince. Zejména jeden se hrozně rozčiloval, budu mu říkat Oldřich. Neustále opakoval, že on byl vždycky disident a kvůli svým přesvědčením byl nespravedlivě vězněn. Časem vyšlo najevo, že Oldřich seděl za manko v restauraci a v Rakousku se brzy nechal chytit, když kradl v obchoďáku.
Iva Pekárková
Jak se K. stal mocným čarodějem
Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.
Iva Pekárková
Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.
Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli
Iva Pekárková
O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen
Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.
Iva Pekárková
Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge
Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík
Iva Pekárková
Obejměte fobika (O strachu)
Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Rodiče omlouvají děti z výuky LGBT+, radí jim odpůrci „homosexualistů“
Začátek školního roku kromě testů, úkolů či rodičovských schůzek přinesl také netradiční žádosti. V...
I černošské dívky mají otce. Heinz se omluvil za reklamu na omáčku
Firmu Heinz obvinili ze stereotypizace v reklamě poté, co společnost zveřejnila ve stanicích...
Prezident jednal s kandidáty na ministry. V úterý jmenuje Kulhánka i Vlčka
Prezident Petr Pavel přijal v pondělí na Hradě kandidáta na ministra průmyslu obchodu Lukáše Vlčka...
Zatopené obce dostanou na zničené čističky a kanalizace od státu dvě miliardy
Nejméně tři měsíce potrvá, než čistička odpadních vod v Ostravě-Přívoze poškozená povodní bude...
- Počet článků 313
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7513x