12. O ztracené velrybě a jak se K. zamiloval do lišky
Ukázalo se totiž, že vážně zabloudila. Ztratila se svému hejnu (nebo jak se říká té formaci, ve které plují velryby) , o pár mil si to popletla, a místo do Severního moře, kam mělo hejno namířeno, vplula do Temže. Pak prostě měla smůlu: proplula kolem bariér na východě Londýna a – jak jí velel instinkt – pokoušela se proniknout dál západním směrem. Doplula až k Chelsea Bridge.
Velryby i jiní kytovci evidentně mají mnohem lepší smysl pro orientaci než leckterý řidič vybavený satelitní navigací. Do Temže jich za celá léta zabloudilo jen pár. V médiích přetřásali stejnou příhodu, která se před časem přihodila jistému delfínovi. Fakt je, že i když všichni mluvili o tom, že velryba zabloudila, nejednali s ní jako s pitomečkem, který se neumí zeptat na cestu. Spíš to vypadalo, že všichni chtějí věřit tomu, že velryba připlula Londýňany pozdravit. I když ji to stálo život.
Neskončilo to totiž happy-endem. S velrybou to dopadlo špatně – sice se ji s vynaložením všech dostupných prostředků nakonec povedlo chytit, ale umřela, chudinka, na dehydrataci. Podle lidí, kteří to zažili, se smutek Londýňanů podobal smutku Angličanů po smrti princezny Diany. Až po týdnu si nějaký otrapa v televizi dovolil zavtipkovat: Že umřela zrovna na dehydrataci, pravil uštěpačně, když byla ve vodě? Národ ho za tu poznámku nenáviděl ještě tři dny.
Abych pravdu řekla, nevím, co by se stalo, kdyby se ztracená velryba objevila ve Vltavě. Asi by to byla taky senzace. Ale cosi mi říká, že ne taková jako u břehů Temže. Těžko to posoudit – podle všeho se v době historicky známé nic podobného nestalo. Když při záplavách v roce 2002 uplaval ze Zoo v Troji tuleň a dostal se po proudu až kamsi k Děčínu, měli lidi jiné věci na práci než sledovat jeho pouť v televizi.
Každopádně se mi zdá, že Angličané skutečně mají ke zvířatům bližší vztah než jiné národy. Považují je, abych tak řekla, za právoplatné partnery. I když v Británie neuvidíte na ulici zdaleka takový počet psů jako v jiných evropských zemích (statistiky jsem nezkoumala, ale vsadila bych půl výplaty na to, že největší počet psů na počet dvounohých obyvatel je v České republice), většina psích plemen pochází právě z Británie. Ale plemena vyšlechtěná na tomhle ostrově (až na pár výjimek s jorkširským teriérem v čele) si zachovala přirozenou životaschopnost a přirozenou důstojnost. Jsou to dlouho a pečlivě šlechtěná plemena, pravda, ale nejspíš by přežila i bez člověka. To se třeba o čínských palácových psících, vyšlechtěných jen proto, aby vám pasivně seděli na klíně a chovali se jako dýchavičná utěrka, říct nedá. Nedávno jsme tenhle můj postřeh probíraly s jednou pejskařkou a ona, i když se jí to ze začátku nezdálo, nakonec uznala, že na tom něco je. Psi v Anglii stojí na společenském žebříčku výš než jinde na světě. A někteří si toho jsou moc dobře vědomi. Psí hřbitovy v Anglii jsou projevem lidské úcty k psům... psí hřbitovy v Americe jsou projevem lidské potřeštěnosti.
A kvintesenciální britský hon na lišky? Pro mnohé důkaz, že je Británie zemí kruťasů, kteří nemají nic lepšího na práci než cválat na koních po polích a lesích a zabíjet nebohá zvířata, zatímco se nezadaní pánové z vyšší třídy seznamují s nezadanými slečnami z vyšší třídy a vybírají si životní partnery a partnerky podle toho, jak umějí rajtovat na koni a jakého koně si můžou dovolit. Pro jiné projev úcty k liškám.
Hon na lišky byl v Anglii zakázán v roce 2005 (a ve Skotsku ještě o tři roky dříve), ale i když se už lovy konat nesmějí, smí se o tom donekonečna žvanit. Zatímco hon byl až na výjimky výsadou zmíněných vyšších tříd (málokdo jiný si mohl dovolit podobné kratochvíle), žvanění je výsadou všech tříd. A tak jsem z pár hospodských rozhovorů vyrozuměla, že spousta Angličanů nepovažuje hon na lišky za něco nepřístojného. Jednak prý dva ze tří takových honů skončily nezdarem – tedy vítězstvím lišky. To proto, že jakmile se lišce podařilo zalézt do nory, lovci ji obvykle nechali na pokoji. Jen v několika hrabstvích se honívalo se psy – norníky, kteří ji vyhrabali. Většinou jezdci jen pokrčili rameny, řekli "the fox went down", "liška šla dolů" a obrátili koně. Připustili, jako praví gentlemani, že liška vyhrála.
Dozvěděla jsem se taky, že pravděpodobnost, že na honu přijde o život jeden z lovců (spadne z koně, například) je jen o málo nižší, než že při něm přijde o život liška. Lovci i lovkyně zkrátka brali lišku jako rovnocenného partnera, hon na lišky byl sportovním utkáním, ve kterém liška představovala protivnický tým. Přisuzovali jí všemožné lidské vlastnosti, včetně ochoty zabývat se extrémními sporty...
Lišky ve městech – konkrétně v Londýně – jsou prý trochu jiné lišky než ty, na které se až donedávna pořádaly hony. Venkovské lišky možná byly chytré, s vytříbenými smysly, aby dokázaly uniknout lovcům. Městské lišky jsou vychcané, urbanisticky sofistikované a umějí si poradit v každé situaci.
Lišky prý se v Londýně usadily až po druhé světové válce – využily bouraček a prázdných parcel po bombardování, zarostlých býlím, a tyly z potkanů, kterým se na prázdných vybombardovaných parcelách prý zalíbilo taky. I když se na prázdných parcelách začalo za pár let zase stavět, lišky si na město zvykly a nehodlají ho opustit. Nezajímá je, že zatímco na venkově by měly šanci se dožít dvaceti i více let, v Londýně je pravděpodobně čeká život kratší než dva roky. A spíš než lovem se budou živit vybíráním popelnic. Ostatně – údajně právě nezdravá, příliš tučná strava plná konzervačních činidel a jiných karcinogenů, kterou dojídají po lidech, je jednou z příčin jejich krátkověkosti.
Lišky v Londýně jsou krásné. Možná právě proto, že sem nepatří. Pro přistěhovalce z kontinentální Evropy jsou navíc exotické – kolikrát v životě, pánové a dámy, jste viděli na vlastní oči lišku? Já v Čechách dvakrát nebo třikrát – a vždycky to byla událost.
Když jsme se jednou v noci nebo spíš nad ránem s K. vraceli z nočního klubu, zažili jsme skvělé setkání. Na chodníku stál nádherný, hrdý tvor zhruba velikosti psa a tvářil se, jako že na nás kašle. Protřeli jsme si oči, usoudili, že to halucinace nebude, a opatrně se přikradli blíž. Tvor se na nás podíval, mávnul ocasem a K. vydechl:
"Liška..." Tím začalo jeho milostné okouzlení.
K. tradičně dělí zvířata na jedlá a nejedlá, a liška je tradičně nejedlé zvíře. Ale to tentokrát vůbec nevadilo. K. začal v okolí Wendina domu pátrat po liškách – po čichu jsme objevili několik nor --, a začal jim podstrojovat dobroty. Až do té doby K. každou kost ohlodal tak, že na ní nezůstal ani mikrogram masa. Teď se ale začal krotit a chutné kostičky nosil pozdě v noci, aby nás Wendy nenačapala, na tajné místo do houštiny hned za plotem Wendina dvorku. Pak jsme z okna bez dechu sledovali, jak se ten nádherný tvor ke kostem blíží, jak je žere, jak si je odnáší někam do nory.
Liška – nebo lišák, to jsme nevěděli – si na pravidelnou péči zvykl. Každý večer kolem deváté chodil do křoví u našeho plotu, a pokud jsme pro něj zrovna nic neměli, dlouho stál nehybně na zahrádce a smutně se koukal. K. nikdy nejedl víc masa. Snažil se, seč mohl, aby jeho zamilovaný živočich dostal každý den pořádnou kost.
Když jsme se teď rozhodovali, kam se odstěhovat od Wendy, přibyla k našim starostem ještě další. Ať se odstěhujeme kamkoli, musejí tam být lišky.
Omlouvám se svým věrným čtenářům: nebudu teď schopná psát blogy pravidelně každé pondělí, chystám se na cesty. Budu se ale snažit něco pověsit aspoň jednou za čtrnáct dní.
Iva Pekárková
Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.
Iva Pekárková
Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli
Iva Pekárková
O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.
Iva Pekárková
Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík
Iva Pekárková
Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil Sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Útočník, který najel ve Vancouveru do davu, čelí obvinění z osminásobné vraždy
Proti muži, který v sobotu najel autem do davu lidí na pouličním filipínském festivalu ve...
Úspěch českých archeologů. V guatemalské džungli našli mayské sochy
Česko-slovenské expedici archeologů se v guatemalské džungli povedl ojedinělý úspěch. V dosud...
Na Prvního máje bude teplo a slunečno, v pátek se ale opět vrátí déšť
Ráno mrazíky, odpoledne až 20 °C - tak bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...
Severní Korea potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou
Severní Korea dnes poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s...

Pronájem 2+kk
F. L. Čelakovského, Most
9 900 Kč/měsíc
- Počet článků 313
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7518x