Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zhroutil se světový řád

Poté, co Rusové obsadili Krym, prohlásil Henry Kissinger, že se světový řád zhroutil. Pro něj je světový řád základním kamenem zahraniční politiky, kořeny shledává na Vídeňském kongresu. 

Systém rovnovážné kolektivní mezinárodní bezpečnosti založený na svrchovanosti států (nyní tak zlovolně zpochybňované) a na odpovědnosti ostatních států, které poskytnou pomoc, bude-li něčí suverenita narušena. Dokonce tvrdí, že to je to nejdůležitější, co Evropa lidstvu dala.

Musím upřesnit, světový řád se nezhroutil kvůli ruské okupaci, ale kvůli nanicovaté a opožděné reakci všech ostatních států. Světový řád nikomu nestál za to, aby se kvůli němu angažoval. Přinejmenším od okupace Krymu žijeme ve stavu světového chaosu. Ten je výhodný pro všechny možné diktátory, revolucionáře a mafiány.

Smlouvy se přestaly dodržovat. Byly vypovězeny dohody OBSE na podporu vzájemné důvěry jako třeba kolektivní dohoda zvaná Open Skies Treaty. Byly vypovězeny dohody o nehromadění vojenských sil při hranicích se sousedy. Byly zpochybněny smlouvy o redukci zbraní, včetně jaderných. Většina evropských politiků však netečně klimbá a sní o Evropě z devadesátých let, o bezpečnost se nestará. Vždyť přece nastal světový mír.

Evropské státy kolektivně sabotují autoritu NATO tím, že ‚mazaně‘ neplní dohody o smysluplné efektivní dvouprocentní investici do vlastní obrany. Turecko se od této evropské mazanosti odklonilo, je pro ně příliš riskantní. Jen Poláci dohodu statečně plní, protože sousedí s Kaliningradskou oblastí, kde je nejvyšší hustota raket, zbraní a generálů na metr čtvereční. Mají totiž krvavé zkušenosti s přítomností ruských vojáků.

To je pochopitelně vzkaz všem ostatním zemím: Žádný řád, žádná pravidla hry už neplatí. Dělejte si, co chcete. Vše je dovoleno! Svět se podobá fotbalovému hřišti, samozřejmě plném korupce, kde si každý hráč určuje vlastní pravidla, může si během hry měnit velikost a tvar hřiště, může posouvat a měnit velikost branky, má na hřišti tolik hráčů, kolik chce, … a ještě k tomu hrají všechny týmy zároveň, každý proti každému. Kdo chce, hraje i rukama.

Rusko se už dlouho na nastalý světový chaos systematicky připravuje. Investuje do zcela nových zbraní, buduje si dobře utajené sklady zbraní na území cizích států, které se pak dají použít jak pro teroristickou, tak pro diverzní činnost. Podobné sklady existovaly za studené války, mohou se hodit i nyní.  Využívá nekompetentnosti Evropanů, kteří stále žijí v iluzích své nadřazenosti nad zbytkem světa. Využívá kolapsu morálních zásad, kdy v Evropě nad čestnou soutěží vítězí diktátorské ambice. Nemám na mysli střední Evropu, ale Brusel, pokládaný často za ústředí světové korupce, a to dokonce i tehdy, když se pomine korupce v podobě eurodotací. Evropská integrace upevňuje aplikaci marxistických principů, ze kterých Rusko už dávno vycouvalo. Putin nejednou vysvětloval, že neliberální demokracie, kterou provozuje v Rusku, na krize reaguje efektivněji, než marxistická demokracie, která místo bezpečnosti členských států přikazuje řešit rovnoprávnost 32 pohlaví a právo na potrat, která omezuje sílu vysavačů, zakazuje žárovky a dává si nesplnitelné závazky. A připravuje vybudování euroarmády, která zlikviduje NATO.

Všichni jsme si už ochutnali světový chaos. Destrukci hodnot a konceptu pravdy, spravedlnosti a rovnováhy. Trvalá nejistota. Nadchází možná doba položení základů nového světového řádu, který bude platit po dobu několika příštích generací. Protože euroatlantická civilizace žádný koncept nemá, budou pravidla světového řádu, obchodu a spravedlnosti psát Rusko, Čína a několik dalších států. Budou určovat ceny a pravidla světového obchodu, přikáží, které plynovody smíme používat, vykolíkují si své sféry vlivu. Hra na liberální demokracii nejspíš končí. Ostatně v dějinách lidstva to byla jen krátká epizoda.  Kromě jiných subjektů už desítky let dokazuje Evropská unie jak verbálně, tak i prakticky, že liberální demokracie skončila. Trvale zpochybňuje hodnoty, na kterých demokracie stojí. Trvale zpochybňuje principy z Vídeňského kongresu, hlavní přínos evropských dějin. Liberální demokracii nahradila neodstranitelným demokratickým deficitem, který je ekvivalentem ústavního článku o vedoucí úloze komunistické strany. Možná máme ještě naději, že bychom se mohli vrátit k liberální demokracii, ale je to úkol na desítky let.

V lednu Putin oznámí americkému presidentovi, jaký světový řád začne platit. Bude platit i pro nás. 

Autor: Jiří Payne | úterý 28.12.2021 19:24 | karma článku: 28,98 | přečteno: 1681x
  • Další články autora

Jiří Payne

Spravedlnost je podmínkou demokracie

Přemýšlejme v souvislosti s nejmenováním soudce Roberta Fremra k Ústavnímu soudu a v souvislosti s probíhající diskusí o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi o spravedlnosti u nás.

20.9.2023 v 20:17 | Karma: 16,62 | Přečteno: 398x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

„Operace postupuje podle plánu!“, říká Putin

Ale nám se možná na první pohled zdá, že tomu tak není. Měli bychom si znovu položit otázku: jaký plán vlastně Putin uskutečňuje? Chystal ho nějakých patnáct let.

29.8.2023 v 0:27 | Karma: 18,81 | Přečteno: 764x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Nezamýšlené důsledky manželství pro všechny

Zkusme se zamyslet, zda návrhy na manželství pro všechny nezpůsobí nové diskriminace? Jaké to může mít důsledky?

22.8.2023 v 15:56 | Karma: 27,38 | Přečteno: 1013x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Pane ministře: Je to ostuda

Ministr Vít Rakušan si pochvaluje Dohodu o evropských pravidlech o společné migrační politice. Zkusme se zamyslet, zda nám bude převrácená solidarita fungovat.

15.6.2023 v 12:47 | Karma: 32,43 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Úplné zrušení pošty

Do probíhající debaty o první vlně rušení poboček bych zahrnul rovněž variantu úplného zrušení pošty, které by mohlo vést k úspoře, k větší spokojenosti občanů a dokonce k mnohem kvalitnější péči o ty, kdo to potřebují.

17.4.2023 v 8:13 | Karma: 20,22 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1797x
Bývalý jaderný fyzik, bývalý programátor, bývalý pečovatel, bývalý topič, bývalý poslanec, bývalý poradce, bývalý poslanec EP, nyní nezávislý píšící důchodce. 

www.payne.cz