Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pane ministře: Je to ostuda

Ministr Vít Rakušan si pochvaluje Dohodu o evropských pravidlech o společné migrační politice. Zkusme se zamyslet, zda nám bude převrácená solidarita fungovat. 

Ministr Vít Rakušan si pochvaluje Dohodu o evropských pravidlech o společné migrační politice. Upřímně řečeno, argumenty, které k ní opozice ve Sněmovně uvedla, jsou přihlouplé. Opozice tím jenom dokazuje, že nedisponuje lepšími kvalitami, než jaké má současná vláda.

Ústředním pojmem celé dohody je SOLIDARITA, slovo, kterým v posledním desetiletí hýří jak média, tak politikové. Je to termín, který má starou historii – slovo „solidus“ – pevný (srv. české „solidní“) používali již Římané, zejména legionáři. Protože chtěli, aby byla legie „solidní“, tedy pevná, požadovali, aby slabší legionáři více cvičili a více se snažili. Solidární tedy byli ti slabší s těmi silnějšími, tím bylo zajištěno, že legie jako celek fungovala. Je tedy nabíledni, že latinské slovo zneužíváme ve zcela opačném smyslu. Zkusme se zamyslet, zda nám bude převrácená solidarita fungovat.

  1. Zneužitá solidarita, která považuje za správné, aby silnější zpomalili a podporovali slabší, zákonitě povede k oslabování celku. Vytváří systém, ve kterém automaticky ti slabší (v tomto případě státy s větším migračním tlakem) oslabí své snažení bránit vnější hranice, protože na ně dopadne jen jedna dvaceti sedmina zátěže oproti stávajícímu stavu. Místo, aby migranty vraceli, prostě je pošlou dál. Zatímco některé státy již své hranice zadrátovaly, jiné státy jsou v ochraně hranic velice laxní.
  2. EU, která iniciovala nepříliš dobrý Schengenský systém, nese za fungování systému volného pohybu plnou odpovědnost. Buď je povinností Unie zajistit fungování Schengenu jako celku z vlastních prostředků, nebo musí zahájit debatu o jeho revizi. Existují mnohem efektivnější možnosti, jak umožnit volný pohyb, bohužel naše média zcela vynechala jakoukoli diskusi o Schengenském systému, když jsme do něj vstupovali. České veřejnosti média stále dluží omluvu a nápravu svého selhání. Podstatou Rakušanovy dohody je další kanál, kterým bude EU vysávat peníze z členských států, takže státy zaplatí to, co je povinností provozovatele Schengenu, tedy EU. Něco takového by se v žádné zemi nepřijalo, regiony by se vzbouřily proti takovému toku peněz a novým povinnostem, jejich práva jsou chráněna ústavními zákony. Problém EU spočívá v tom, že od samého počátku funguje na principu úmyslného demokratického deficitu a po desítkách let je zřejmé, že s tím nehodlá nic dělat. Je to princip kolektivní neodpovědnosti a přenášení odpovědnosti celku na členské státy.

Je jisté, že schválení Rakušanovy dohody povede k ještě horšímu fungování Evropské unie. Vůbec není dořešeno, jak se bude aklimatizovat například migrant z Afriky ve Finsku. Neexistuje odhad, o kolik bude distribuce migrantů dražší, než jejich „odbavení“ v zemích, které s nimi mají zkušenosti. Zatímco my si snadněji poradíme s uprchlíky z Ukrajiny, Francie si snadněji poradí s migranty ze svých bývalých kolonií. Některé státy budou muset vyškolit tisíce tlumočníků, budou muset vynaložit vysoké náklady na výuku Afričanů či Afgánců, jak žít například za polárním kruhem. Počet migrantů pravděpodobně poroste i v důsledku této Dohody. Kromě toho je pravděpodobné, že bude do značné míry redukován Schengenský systém. Hraniční kontroly, jak je známe například z nedávné doby na slovenských hranicích, budou kvůli volnému pohybu migrantů mnohem častější, možná trvalé. Když to poněkud zjednodušíme, Rakušanův návrh obětuje volný pohyb Evropanů ve prospěch volného pohybu migrantů.

Z biologie víme, že když se v těle vyskytne infekce, pokouší se ji uzavřít v omezené části těla a nepustit ji do celého organismu. Rakušanův návrh směřuje k rozšíření infekce do celého těla.

K reformě migračních pravidel Evropské unie ministr vnitra Vít Rakušan řekl: „Není ostuda, že česká vláda patří ke státům, které solidaritu uznávají.“ Zcela jistě je ostudou, že ministr nepřemýšlí o systému jako celku, že žongluje s pojmem solidarita, aniž by přiznal, jaké to má důsledky. Stále totiž platí totéž, co objevili už před více než dvěma tisíci lety Římané: aby byl celek pevný, musí být slabší solidární s těmi silnějšími. To nevylučuje dobrovolnou pomoc těch silnějších těm slabším, každý římský voják nesl výstroj o váze mnoha desítek kilogramů, a když bylo potřeba, navzájem si dobrovolně pomáhali. Jenže to je systém přesně opačný, než jaký pan ministr Rakušan odsouhlasil.

Autor: Jiří Payne | čtvrtek 15.6.2023 12:47 | karma článku: 32,43 | přečteno: 1011x
  • Další články autora

Jiří Payne

Spravedlnost je podmínkou demokracie

Přemýšlejme v souvislosti s nejmenováním soudce Roberta Fremra k Ústavnímu soudu a v souvislosti s probíhající diskusí o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi o spravedlnosti u nás.

20.9.2023 v 20:17 | Karma: 16,62 | Přečteno: 398x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

„Operace postupuje podle plánu!“, říká Putin

Ale nám se možná na první pohled zdá, že tomu tak není. Měli bychom si znovu položit otázku: jaký plán vlastně Putin uskutečňuje? Chystal ho nějakých patnáct let.

29.8.2023 v 0:27 | Karma: 18,81 | Přečteno: 764x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Nezamýšlené důsledky manželství pro všechny

Zkusme se zamyslet, zda návrhy na manželství pro všechny nezpůsobí nové diskriminace? Jaké to může mít důsledky?

22.8.2023 v 15:56 | Karma: 27,38 | Přečteno: 1013x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Úplné zrušení pošty

Do probíhající debaty o první vlně rušení poboček bych zahrnul rovněž variantu úplného zrušení pošty, které by mohlo vést k úspoře, k větší spokojenosti občanů a dokonce k mnohem kvalitnější péči o ty, kdo to potřebují.

17.4.2023 v 8:13 | Karma: 20,22 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Prezident může prorocky rozhodnout o vzdálené budoucnosti

Může Miloš Zeman jmenovat předsedu Ústavního soudu, když tím zasáhne do volebního období nastupujícího prezidenta?

31.1.2023 v 20:08 | Karma: 15,75 | Přečteno: 375x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1797x
Bývalý jaderný fyzik, bývalý programátor, bývalý pečovatel, bývalý topič, bývalý poslanec, bývalý poradce, bývalý poslanec EP, nyní nezávislý píšící důchodce. 

www.payne.cz