Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

„Operace postupuje podle plánu!“, říká Putin

Ale nám se možná na první pohled zdá, že tomu tak není. Měli bychom si znovu položit otázku: jaký plán vlastně Putin uskutečňuje? Chystal ho nějakých patnáct let.

Putin naplánoval nové rozdělení světa. Opakovaně to veřejně deklaroval, to jenom my jsme to dosud nebrali dostatečně vážně. Pokud někdo nevěří, že se mu to podaří, tak se mýlí. Vytvořit nepřátelství, když může nabízet miliony dolarů na úplatcích, je snadné. A Západ vždycky podlehne korupci. Rozdělení světa bude mimo jiné zahrnovat zcela jiné pojetí etiky v politice, a organizovaná korupce motivovaná politicky, je nejsilnější zbraní proti Západu. Putin tvrdí, že jeho politický styl je efektivnější, než zkažená nefungující demokracie. A také dělá všechno pro to, aby v každém jednotlivém státě demokracie nefungovala. V Putinském politickém systému je korupce jeho součástí.

Putin si uvědomil, že v nově rozděleném světě bude postavení RF v bloku BRIKS (a v rámci toho také jeho osobní mocenská pozice) silnější, než při jakékoli spolupráci s Evropou či dokonce s USA.

Rozpůlení světa však zabere nějakou dobu. První studená válka potřebovala v letech 1950-1953 v Koreji tříletý konflikt, než se mezi velmocenskými bloky ustálila pravidla - veřejně deklarovaná i tajná diplomatická ujednání, která pak platila po desetiletí. A také ty tři roky trvalo, než světová veřejnost vzala na vědomí, že najednou žije v rozděleném světě.

 

Oboustranné sankce tento proces rozdělování doprovázejí i vytvářejí s vysokou efektivitou. Západ si musí zvyknout, že bude žít bez východní ropy a plynu, Východ si musí zvyknout, že bude žít bez většiny západních produktů. Musí se ukončit mnoho projektů od kosmického výzkumu až po výrobu automobilů. Končí mnoho společných vědeckých programů. Univerzity budou muset dramaticky redukovat studijní programy pro příchozí z poza opony. Musí se stáhnout investice, jinak jsou nebo budou znárodněny. Zabavuje se osobní majetek nepřátelských osob na opačné straně rozděleného světa. Vzájemný obchod dramaticky klesl nebo klesá téměř k nule. Přestává se investovat přes hranice bloku. Na obou stranách nové železné opony se zbrojí. Zvyšují se náklady na tajné služby a aktivity tajných služeb se mnohonásobně navýšily. Na hranicích se instaluje oplocení mnohem sofistikovanější, než jaké dokázali vymyslet komunisté.

Končí éra volného obchodu, kdy mohl kdokoli cokoli kdekoli koupit, mohl to kamkoli odvést a tam s tím cokoli udělat nebo to komukoli prodat. Budou se rozšiřovat regulace omezující obchod s citlivými položkami. Přeshraniční turistiku omezí vízová politika.

Bylo by naivní myslet si, že se obchod přes železnou oponu zase obnoví. Maďarsko a Slovensko mají poslední příležitost dostat se na opačnou stranu rozděleného světa. Také Indie má poslední příležitost rozmyslet si, kam chce patřit. Turecko bude muset ve vlastním zájmu nabízet svá letoviska turistům ze stejného bloku, protože v dosavadních počtech rekreantů z východu nedokáže rozlišit turistu od agenta. Naopak Finsko a Švédsko v poslední chvíli přebíhá na západní stranu, výrazně si tím usnadní život, napětí se o to více koncentruje na Ukrajině. Pokud by platilo srovnání s korejskou válkou, pak jsme asi v polovině procesu, který svět rozděluje, a také by to znamenalo, že jsme v polovině války na Ukrajině. A jednou z možností, jak může válka na Ukrajině skončit, podobně jako v Koreji, je také varianta vzniku dvou státních útvarů. Pokud se Západ výrazněji nepostaví na podporu Ukrajiny, bude se muset připravit na podobné děsivé napětí mezi Ukrajinou a agresorem, jako máme mezi oběma korejskými státy. A také na to, že se z Běloruska a z okupovaných částí Ukrajiny stane něco podobného Královci – velká startovací raketová rampa pro ostřelování na Evropy.

Putin si možná představuje, že v jeho půlce světa se bude 24. únor 2022 jednou slavit jako svátek formou vojenských přehlídek na Rudém náměstí. A jeho jméno bude vzýváno jako jméno mesiáše, který zahájil odloučení bloku BRIKS od USA a prohnilé a zkažené Evropy.

Autor: Jiří Payne | úterý 29.8.2023 0:27 | karma článku: 18,81 | přečteno: 764x
  • Další články autora

Jiří Payne

Spravedlnost je podmínkou demokracie

Přemýšlejme v souvislosti s nejmenováním soudce Roberta Fremra k Ústavnímu soudu a v souvislosti s probíhající diskusí o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi o spravedlnosti u nás.

20.9.2023 v 20:17 | Karma: 16,62 | Přečteno: 398x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Nezamýšlené důsledky manželství pro všechny

Zkusme se zamyslet, zda návrhy na manželství pro všechny nezpůsobí nové diskriminace? Jaké to může mít důsledky?

22.8.2023 v 15:56 | Karma: 27,38 | Přečteno: 1013x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Pane ministře: Je to ostuda

Ministr Vít Rakušan si pochvaluje Dohodu o evropských pravidlech o společné migrační politice. Zkusme se zamyslet, zda nám bude převrácená solidarita fungovat.

15.6.2023 v 12:47 | Karma: 32,43 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Úplné zrušení pošty

Do probíhající debaty o první vlně rušení poboček bych zahrnul rovněž variantu úplného zrušení pošty, které by mohlo vést k úspoře, k větší spokojenosti občanů a dokonce k mnohem kvalitnější péči o ty, kdo to potřebují.

17.4.2023 v 8:13 | Karma: 20,22 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Prezident může prorocky rozhodnout o vzdálené budoucnosti

Může Miloš Zeman jmenovat předsedu Ústavního soudu, když tím zasáhne do volebního období nastupujícího prezidenta?

31.1.2023 v 20:08 | Karma: 15,75 | Přečteno: 375x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1797x
Bývalý jaderný fyzik, bývalý programátor, bývalý pečovatel, bývalý topič, bývalý poslanec, bývalý poradce, bývalý poslanec EP, nyní nezávislý píšící důchodce. 

www.payne.cz