Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Volný obchod namísto družby

Připadá mi, že víceméně naříkáme nad probíhající válkou, měli bychom přejít do diplomatické ofenzivy. Postupně budu zveřejňovat náměty a inspiraci, pro politiky a diplomaty.  První článek z této řady.

Rusko vítězství nad fašismem slaví každý rok, letos v únoru rozhodlo v boji pokračovat, „osvobodit“ od fašismu celý svět a začalo na Ukrajině. Je nutné si připomenout, že skoro celé dvacáté století byl fašismus na teritoriu Ruska synonymem pro svobodný trh. Putin ve svých kázáních nejednou deklaroval, že centrálně řízený stát, včetně řízeného hospodářství, je podle něj správnější a efektivnější, než demokracie a tržní ekonomika. Mají-li v demokracii lidé na politické dění vliv, je podle něj společnost degenerovaná, fragmentovaná, neschopná se dohodnout. Jinak řečeno, v sovětské terminologii jde o fašismus.

Putinův boj proti údajnému fašismu zahájil novou studenou válku. Rozhodnutí Ruska je ireversibilní, může sice dojít k nějakému uvolnění, ale až za dvě či tři generace. Ztracená důvěra se nedá obnovit. V žádném případě nelze očekávat, že by se svět vrátil ke globálnímu obchodování v krátké době minimálně nejbližších deseti let.

Když byla v devadesátých letech transformována smlouva GATT na WTO, vycházelo se z toho, že se přece každý obchodník řídí nabídkou a poptávkou. Každý obchodník chce prodávat, konkurence je výhodná pro všechny. Jenže někomu může připadat konkurence jako ohrožení, takže brání přístupu konkurenčního zboží na trh prostřednictvím všelijakých omezení. Za hlavní riziko se právem považovala možnost, že nějaký členský stát bude bránit volnému obchodu tarifními nebo netarifními opatřeními, že prostě bude chránit svůj trh před konkurencí ze zahraničí. Nějak se při tom zapomnělo, že existují i jiné nemorální způsoby chování na trhu, které jsou v rozporu s volným obchodem.

Takovou možností je takzvaná „družba“. Stát prodá zboží jinému státu za netržní, za zvýhodněnou a někdy dokonce za dumpingovou cenu, ale požaduje za to politickou podporu, někdy až poslušnost. Je to hlavní kořen korupce. Zatímco volný obchod je založen na principu, že obě strany mají z obchodu prospěch, „družba“ vnáší do obchodu politiku. Za „prospěch“ se najednou v běžných obchodních vztazích považují politické zájmy. Na tom stojí korupce: platí se za to, aby neplatily férové podmínky.

V čem spočívá porušení férových obchodních zvyklostí? Předně v tom, že stát přímo zasahuje do obchodních vztahů konkrétních firem, nebo obchod přímo sám řídí. To samo o sobě je již vyšinutí z běžných obchodních vztahů. Ale mnohem důležitější je, že se bez smysluplného zdůvodnění tentýž produkt nabízí různým státům za různou cenu. To je opravdu vážné porušení tržních principů.

Kdyby nějaký obchodník prodával své zboží za cenu obvyklou, ale například z rasových důvodů by někomu účtoval cenu desetkrát vyšší, považovalo by se to za zjevnou rasovou diskriminaci.

Politicko-obchodní metody označované jako „družba“ vytvářejí obchody a investice, které jsou politicky motivované. Bez politického vlivu by se neuskutečnily. Jsou na první pohled diskriminační.

Pokud nějaký stát vstupuje do obchodních vztahů v mezinárodním měřítku a vytváří na trhu zjevnou diskriminaci některých partnerů, nepatří do společnosti, která je založena na spravedlivých podmínkách pro obchodování. Pokud WTO trvá na tom, že je zakázána diskriminace v podobě administrativních opatření bránících volnému přístupu na trh v určitém státě, že tržní podmínky jsou pro všechny stejné, pak ale musí zároveň trvat na tom, že do kategorie diskriminace patří i to, že někdo dostává výhodnější cenu.

WTO by měla zahájit jednání o dalším doplňkovém protokolu, který by metody známé jako „družba“ vyloučil z volného obchodování. Zjistí-li se, že nějaký stát či společnost, ve které má stát podstatný vliv, poskytnul někomu zvýhodněné ceny, musí umožnit všem dalším obchodníkům na volném trhu zakoupit si ve stejném období stejné zboží za stejnou cenu, tedy se stejnou slevou. Například ropu nebo plyn.

Domnívám se, že členské státy WTO by měly neprodleně zahájit jednání o takovém protokolu. V rámci nadcházející studené války to potom znamená, že si každý členský stát musí rozmyslet, zda chce být účasten volného obchodu za ceny, které jsou víceméně pro všechny stejné, nebo zda chtějí patřit do sféry „družby“, do sféry, kde vládne právo silnějšího nad ostatními vazaly, do sféry, ze které se nedá odejít. Podle toho se ukáže, že nerozhoduje Putinova rudá čára, o které mluví přinejmenším už někdy od roku 2012 a zejména o ní mluvil v prosinci minulého roku. Ukáže se, že státy si samy mohou svobodně rozhodnout, kam chtějí patřit. Studená válka, o které už nyní můžeme prorokovat, že nebude krátká, přinese pro obchod „přes rudou čáru“ pravděpodobně ještě mnohá další omezení. 

Jistě jste si všimli, že ministr Lavrov prohlásil, že pro Rusko znamená členství v NATO a v EU jedno a totéž. Na první pohled jakoby nelogické prohlášení, obě instituce mají různé složení a jinou působnost. Pochopíme to, když si uvědomíme, že hlavní provinění Ukrajiny, kvůli kterému byla napadena Ruskem, spočívá v tom, že chce volný obchod namísto „družby“. Tím totiž ohrožuje bezpečnostní zájmy Ruska. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Payne | čtvrtek 28.4.2022 15:12 | karma článku: 11,85 | přečteno: 346x
  • Další články autora

Jiří Payne

Spravedlnost je podmínkou demokracie

Přemýšlejme v souvislosti s nejmenováním soudce Roberta Fremra k Ústavnímu soudu a v souvislosti s probíhající diskusí o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi o spravedlnosti u nás.

20.9.2023 v 20:17 | Karma: 16,62 | Přečteno: 398x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

„Operace postupuje podle plánu!“, říká Putin

Ale nám se možná na první pohled zdá, že tomu tak není. Měli bychom si znovu položit otázku: jaký plán vlastně Putin uskutečňuje? Chystal ho nějakých patnáct let.

29.8.2023 v 0:27 | Karma: 18,81 | Přečteno: 764x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Nezamýšlené důsledky manželství pro všechny

Zkusme se zamyslet, zda návrhy na manželství pro všechny nezpůsobí nové diskriminace? Jaké to může mít důsledky?

22.8.2023 v 15:56 | Karma: 27,38 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Pane ministře: Je to ostuda

Ministr Vít Rakušan si pochvaluje Dohodu o evropských pravidlech o společné migrační politice. Zkusme se zamyslet, zda nám bude převrácená solidarita fungovat.

15.6.2023 v 12:47 | Karma: 32,43 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Úplné zrušení pošty

Do probíhající debaty o první vlně rušení poboček bych zahrnul rovněž variantu úplného zrušení pošty, které by mohlo vést k úspoře, k větší spokojenosti občanů a dokonce k mnohem kvalitnější péči o ty, kdo to potřebují.

17.4.2023 v 8:13 | Karma: 20,22 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1787x
Bývalý jaderný fyzik, bývalý programátor, bývalý pečovatel, bývalý topič, bývalý poslanec, bývalý poradce, bývalý poslanec EP, nyní nezávislý píšící důchodce. 

www.payne.cz