Úmyslná despocie podle Lisabonské smlouvy
Někteří evropo-tvorní politikové, média i unijní vrchnost často argumentují, že Evropská unie je přeci demokratická, vždyť nás v Radě zastupují volení představitelé. (Rada Evropské unie je orgán, ve kterém za každý členský stát sedí jeden příslušný ministr, pokaždé jiný.) Nutno poznamenat, že to je argument povrchní a těžko udržitelný.
To, že je někdo zvolený, ještě vůbec neznamená, že se jedná o demokratické zřízení. Z dějin známe nespočet zvolených diktátorů a autoritativních či totalitních režimů. Na rozdíl od nich je podstatou demokratického uspořádání stabilita založená na rovnováze moci. Výkonná moc je odpovědná parlamentu, parlament dbá názoru voličů. Jsou-li voliči nespokojení, dají to najevo svým voleným zástupcům v parlamentu. Ti mohou vyvolat hlasování o důvěře. Rovnováhu lze jak známo vychýlit i nepatrnou silou a stabilní systém se může překlopit do jiného stavu, kterému se v ústavním právu říká vyslovení nedůvěry vládě. Podle empirických analýz jsou nejstabilnější vlády, které se opírají o většinu jednoho hlasu. Rovnováha moci tak nejcitlivěji reaguje na zájmy občanů. Naopak lze ukázat, že vlády, které se opírají o nadbytečnou většinu, mnohem rychleji důvěru ztrácí, kolice se bortí a často se rozpadají i politické strany, které v takové vládě figurují.
V běžné parlamentní demokracii má čistě statisticky volič poloviční pravděpodobnost, že bude jeho hlas zastoupen parlamentní většinou. Podívejme se, jak je tomu v Evropské unii podle Lisabonské smlouvy. Statistickým výpočtem dojdeme k tomu, že v nejlepším případě při absolutní souhře náhod může mít kterýkoli občan Unie vliv na rozhodnutí nejvýše čtyřprocentní. Pokud však má nějaký specifický politický názor, přeje si, aby se něco změnilo, je téměř jisté, že jeho vliv na rozhodování bude dále klesat – až k tisícinám promile.
Pokud by chtěl občan ovlivnit Evropský parlament, aby řekněme vyjádřil nedůvěru komisi, musel by získat na svou stranu dvoutřetinovou většinu. K tomu zatím nedošlo (Santerova komise odstoupila kvůli korupci sama) a zjevně ani nikdy nemůže dojít. To je také důvod, proč by i naše vláda bez důvěry musela být považována za diktaturu – i kdyby sebevíc ‚makala‘. Bez rovnováhy založené na vyslovení důvěry a na hrozbě ztráty důvěry nemají občané na politiku žádný vliv.
Proto ani Evropská unie nemůže být řazena k demokratickým institucím. Někdy se tomu nadneseně říká demokratický deficit. Nikdo asi nebude podezírat konvent a jeho předsedu Valérya Giscarda d'Estainga, že by nevěděli, jak má správně fungovat demokracie, když psali Lisabonskou smlouvu. Jde o úmyslně navržený nedemokratický systém, který odebral evropským občanům právo ovlivňovat politické dění. A protože víme, že hromadění nekontrolované moci samovolně vede ke stále bezohlednější despocii, je namístě otevřeně usilovat o ukončení tohoto zlomyslného projektu, který zákonitě směřuje a bude stále rychleji směřovat k tomu, že se stane hrozbou pro světovou bezpečnost a stabilitu.
Jiří Payne
Spravedlnost je podmínkou demokracie

Přemýšlejme v souvislosti s nejmenováním soudce Roberta Fremra k Ústavnímu soudu a v souvislosti s probíhající diskusí o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi o spravedlnosti u nás.
Jiří Payne
„Operace postupuje podle plánu!“, říká Putin

Ale nám se možná na první pohled zdá, že tomu tak není. Měli bychom si znovu položit otázku: jaký plán vlastně Putin uskutečňuje? Chystal ho nějakých patnáct let.
Jiří Payne
Nezamýšlené důsledky manželství pro všechny

Zkusme se zamyslet, zda návrhy na manželství pro všechny nezpůsobí nové diskriminace? Jaké to může mít důsledky?
Jiří Payne
Pane ministře: Je to ostuda

Ministr Vít Rakušan si pochvaluje Dohodu o evropských pravidlech o společné migrační politice. Zkusme se zamyslet, zda nám bude převrácená solidarita fungovat.
Jiří Payne
Úplné zrušení pošty

Do probíhající debaty o první vlně rušení poboček bych zahrnul rovněž variantu úplného zrušení pošty, které by mohlo vést k úspoře, k větší spokojenosti občanů a dokonce k mnohem kvalitnější péči o ty, kdo to potřebují.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
VIDEO: Turci otestovali Červené jablko, bezpilotní stroj bude mít forsáž
Turecká firma Baykar, která se proslavila zejména výrobou dronů, provedla před pár dny další...
Investice do vlastní obrany byly klíčovým tématem národní konference
Nutné navyšování obranných výdajů kvůli dramaticky se měnícímu bezpečnostnímu prostředí, chybějící...
Válku vyřeší úplný konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Falešný policista a bankéř vylákali ženu se statisíci ven, včas ale volala policii
Benešovští kriminalisté vyšetřují případ, při němž se neznámí pachatelé vydávali za policistu a...
- Počet článků 132
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1788x
www.payne.cz