Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Koalice si oddychla

Zatímco Bartoš ujišťoval veřejnost, že jeho strana je středově liberální, střed totiž nemá politickou filosofii, na které by se to dalo ověřit, koaliční partneři se předháněli ve veřejných deklaracích, jak jsou tomu rádi. 

Tak si Ministra Bartoše znovu zvolili za předsedu v pirátském hlasování. Zatímco on ujišťoval veřejnost, že jeho strana je jistojistě středově liberální, střed totiž nemá žádnou politickou filosofii, na které by se to dalo ověřit, koaliční partneři se předháněli ve veřejných deklaracích, jak jsou tomu všemu rádi. Čemu? No dopovězme si to: že Piráti nejsou marxisté. Zatím.

Soudružka Michailidu, která se cítí být v srdci komunistkou, měla při nominacích i při samotném hlasování nezanedbatelnou podporu (289 hlasů). Kandidovala s tím, že se hlásí ke komunistickým myšlenkám a doporučila číst Marxe. Možná není náhodou, že zvedá marxistický prapor ve stejné době, kdy z Parlamentu vymizeli jak komunisté, tak sociální demokraté.

Podobný příběh pamatujeme z historie. Jak se objevili naivní zapálení utopičtí vyznavači Marxe v sociální demokracii. Jak si všichni mysleli, že přece nemohou ohrozit hlavní sociálně-demokratický proud. Jak Bohumil Šmeral se zápalem v srdci v roce 1921 založil komunistickou stranu. Jak se pak usnášeli o jednotných postupech a jednotných frontách v třídních zápasech. Jak se k moci dostal Gottwald s karlínskými kluky z hospody. A jak se také usnesli na potřebě „bolševizace“, která měla spočívat v tom, že jim ruští bolševikové poradí, jak ostatním zakroutit krkem. Jak se hbitě internacionalizovali, Kominterna měla být globální politickou stranou. Jak nakonec v roce 1948 pohltili sociální demokraty, s výjimkou těch, co emigrovali. A jak exemplárně popravili Miladu Horákovou, která se nechtěla nechat pohltit. A zbylé zavřeli do vězení.

Marxismus je agresivní ideologie. Mnoho autorů poukázalo na to, že fašismus a komunismus jsou jenom dva projekty téže ideologie. Hledat v marxismu poučení pro dnešní politiku je stejně amorální, jako nacházet inspiraci pro sociální politiku v praxi koncentračních táborů. Je možné, že i tam byly zajímavé myšlenky, ale vracet se k nim je nemorální.

Nevím, do jaké míry koaliční partneři svými gratulacemi Bartošovi pomohli. Všichni pamatujeme, že podstatné jméno ‚nepřítel‘ má druhý stupeň ‚úhlavní nepřítel‘ a třetí ‚koaliční partner‘. I současná koalice k tomu dospěje. A podpora Bartošovi od koaličních stran bude marxistické frakci v pirátské straně vodou na mlýn při jeho sesazení.  

Piráti se již internacionalizovali. V Evropském parlamentu sedí ve frakci zelených. Už několik let. Evropská unie je pro marxisty rájem. Zapálení idealisté s marxistickými ideály v srdci vyznávající utopické sny o jednotně naordinované demokratické svobodě prošlapou cestu. Za nimi obvykle nastupují radikální marxisté, kteří již svou unifikovanou pravdu vnucují železnou pěstí. V Evropské unii pokutami a ostrakizací.

Podstatou marxismu je rozdělení společnosti do tříd. Definice třídního nepřítele. Mnozí zelení, také navazující na stejné tradice, často již nyní předvádějí přesně marxistický povýšený přístup neomylného poučování druhých, co si musí myslet. V Praze jsme to už od pirátské radnice nejednou zaznamenali. Také můžeme očekávat podporu všem revolučním silám ve světě, pro marxistickou zahraniční politiku je to typické, potřebuje opak stability. Marxisté se vždycky dovolávají svobody, než se dostanou k moci. Svoboda napomáhá revoluci. Na druhou stranu hned potom vždycky chtějí mít všechno jednotné a pod kontrolou. Dnes pod digitální kontrolou.

Je téměř nevyhnutelné, že internacionálně zakotvená marxistická frakce získá za čas u Pirátů většinu. Stanou se bolševiky a sesadí Bartoše. Bude to snadné, Fialova vláda se stane nepopulární a na kritice vlády se nahromadí dostatek důvodů k jeho sesazení. Bartošova údajně středová (?) frakce se stane menševickou. Bartoš jako ministr nebude mít čas věnovat se straně. Piráti se stanou hlavní levicovou stranou v české politice. Nahradí bývalé komunisty i sociální demokraty.

Komunisté vyznávali rudou barvu, nacisté měli kombinaci černé a rudé. Zelenou měl Kaddáfí. Piráti si vybrali černou a marihuanu. A sprostá slova? Ta patřila k zaníceným marxistům odpradávna. 

Autor: Jiří Payne | středa 12.1.2022 10:34 | karma článku: 23,91 | přečteno: 682x
  • Další články autora

Jiří Payne

Spravedlnost je podmínkou demokracie

Přemýšlejme v souvislosti s nejmenováním soudce Roberta Fremra k Ústavnímu soudu a v souvislosti s probíhající diskusí o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi o spravedlnosti u nás.

20.9.2023 v 20:17 | Karma: 16,62 | Přečteno: 398x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

„Operace postupuje podle plánu!“, říká Putin

Ale nám se možná na první pohled zdá, že tomu tak není. Měli bychom si znovu položit otázku: jaký plán vlastně Putin uskutečňuje? Chystal ho nějakých patnáct let.

29.8.2023 v 0:27 | Karma: 18,81 | Přečteno: 764x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Nezamýšlené důsledky manželství pro všechny

Zkusme se zamyslet, zda návrhy na manželství pro všechny nezpůsobí nové diskriminace? Jaké to může mít důsledky?

22.8.2023 v 15:56 | Karma: 27,38 | Přečteno: 1013x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Pane ministře: Je to ostuda

Ministr Vít Rakušan si pochvaluje Dohodu o evropských pravidlech o společné migrační politice. Zkusme se zamyslet, zda nám bude převrácená solidarita fungovat.

15.6.2023 v 12:47 | Karma: 32,43 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politika

Jiří Payne

Úplné zrušení pošty

Do probíhající debaty o první vlně rušení poboček bych zahrnul rovněž variantu úplného zrušení pošty, které by mohlo vést k úspoře, k větší spokojenosti občanů a dokonce k mnohem kvalitnější péči o ty, kdo to potřebují.

17.4.2023 v 8:13 | Karma: 20,22 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1797x
Bývalý jaderný fyzik, bývalý programátor, bývalý pečovatel, bývalý topič, bývalý poslanec, bývalý poradce, bývalý poslanec EP, nyní nezávislý píšící důchodce. 

www.payne.cz