Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chaotická Evropa

Británie odchází z Unie a představitelé kontinentální Evropy nezvládají své emoce. Převažuje touha pomstít se Britům za odchod.   
Převzato z článku Richarda Sulíka Angela Merkelová hlavny chaotik EU - http://komentare.hnonline.sk/komentare/515786-richard-sulik-angela-merkelova-hlavny-chaotik-eu

Británie odchází z Unie a představitelé kontinentální Evropy nezvládají své emoce a nechávají se strhnout pocitem ukřivděnosti (‚ti Britové nám to kazí‘), pokušením odvety (‚my jim ukážeme‘), vědomím povinnosti exemplárně potrestat (‚vždyť Unie je tak dokonalá‘), aby už nikoho nikdy nenapadlo odcházet.

Známe ty pocity z doby, kdy se schylovalo k rozdělení československé federace. Pamatujeme, jak bylo důležité nepodléhat emocím, protože naším cílem bylo, abychom mohli mít za dvacet let dobré sousedské vztahy. Museli jsme být velkorysí a pragmatičtí, aby se to povedlo.

Evropská komise se pustila do vyjednávání a je zřejmé, že své emoce nekontroluje. Touha po odplatě vítězí nad rozvahou. Jako první bod jednání zařadila komise úpravu postavení občanů EU na území Velké Británie po rozchodu. Vybrala si nejsložitější téma, které zablokuje jakýkoli pozitivní postup při vyjednávání. Již nyní je zřejmé, že je skoro nemožné sjednat a ratifikovat ve všech členských státech smlouvu o rozluce z časových důvodů (Československo si pravidla rozchodu určilo formou federálního zákona.) Pokud britská premiérka Thereza Mayová od počátku neslibuje snadnou dohodu, správně odhadla nepřátelské emoce na straně evropských politiků. Bylo by od ní nezodpovědné slibovat dohodu, protože zklamání z nedohody by potom bylo hluboké.

Evropská unie chce Británii potrestat. Není jasné za co. Právo opustit spolupráci je přece zakotveno v Lisabonské smlouvě. K tradičním právním a morálním tradicím Evropy patří to, že nikdo nesmí být trestán za to, že využívá svého práva. Na tomto příkladu se ukazuje, jak je Evropská unie vzdálená evropským hodnotám, jak neumí jednat demokraticky a odpovědně. Jak vzdálená je jí potřebná velkorysost.

Jednání sklouzává do scénáře rozpadu Jugoslávie. Protože se v roce 1990 v referendu Slovinsko rozhodlo opustit Jugoslávskou federaci, mělo být potrestáno vysláním vojenských sil a všemožnými obstrukcemi. O málo později se stejný scénář opakoval v případě odchodu Chorvatska. Při rozpadu Jugoslávie převážila touha po odplatě: co nejvíce poškodit odcházející stát i za cenu, že poškodíme sami sebe.

Československý scénář usiloval o minimalizaci ztrát. Během několika měsíců byla federální spolupráce transformována do podoby bilaterálních smluv. Začínali jsme jednoduchými problémy a postupovali k těm obtížnějším. Vzrůstající počet dohod vytvářel pozitivnější atmosféru a odstraňoval nejistotu.

Proč postupuje Evropská unie opačně? Protože nadřazuje své propagandistické cíle pragmatickému politickému řešení. Na tomto případě se ukazuje, jak hluboký je demokratický deficit Evropské unie. Je jisté, že se potřebujeme dohodnout minimálně na volném obchodě. Jakmile by došlo k dohodě o obchodu, mohly by být obě strany při vyjednávání velkorysejší v jiných otázkách. Z jakého důvodu odkládá Unie jednání o obchodních vztazích až na konec? Statisíce občanů členských zemí pracují ve firmách, které exportují do Británie, je jich podstatně více, než na britské straně. Pracovní místa těchto lidí jsou jednáním Evropské komise zpochybněna. Namísto posilování důvěry a jistoty Evropská komise vytváří pochybnosti a nejistotu tím, že odkládá toto téma až na konec. Unie si bere tyto občany jako rukojmí. Na Evropské straně kanálu tak bude možná nezaměstnaných více, než za kanálem.

Česká republika exportuje do Británie více, než dováží. Jedná se o pátého a někdy čtvrtého největšího obchodního partnera České republiky. Exportujeme zboží za v objemu 200 miliard korun ročně. Česká vláda patrně spoléhá na to, že máme nízkou nezaměstnanost, takže budou-li zaměstnanci těchto firem propuštěni, možná najdou brzy novou práci. Přesto se domnívám, že povinností českých politiků je hájit zájmy právě těch firem, které s Británií obchodují a spolupracují. Měli bychom požadovat, aby Evropská komise změnila taktiku vyjednávání. 

Autor: Jiří Payne | čtvrtek 14.9.2017 8:45 | karma článku: 23,59 | přečteno: 443x
  • Další články autora

Jiří Payne

Spravedlnost je podmínkou demokracie

Přemýšlejme v souvislosti s nejmenováním soudce Roberta Fremra k Ústavnímu soudu a v souvislosti s probíhající diskusí o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi o spravedlnosti u nás.

20.9.2023 v 20:17 | Karma: 16,62 | Přečteno: 400x | Diskuse | Politika

Jiří Payne

„Operace postupuje podle plánu!“, říká Putin

Ale nám se možná na první pohled zdá, že tomu tak není. Měli bychom si znovu položit otázku: jaký plán vlastně Putin uskutečňuje? Chystal ho nějakých patnáct let.

29.8.2023 v 0:27 | Karma: 18,81 | Přečteno: 768x | Diskuse | Politika

Jiří Payne

Nezamýšlené důsledky manželství pro všechny

Zkusme se zamyslet, zda návrhy na manželství pro všechny nezpůsobí nové diskriminace? Jaké to může mít důsledky?

22.8.2023 v 15:56 | Karma: 27,38 | Přečteno: 1016x | Diskuse | Politika

Jiří Payne

Pane ministře: Je to ostuda

Ministr Vít Rakušan si pochvaluje Dohodu o evropských pravidlech o společné migrační politice. Zkusme se zamyslet, zda nám bude převrácená solidarita fungovat.

15.6.2023 v 12:47 | Karma: 32,43 | Přečteno: 1012x | Diskuse | Politika

Jiří Payne

Úplné zrušení pošty

Do probíhající debaty o první vlně rušení poboček bych zahrnul rovněž variantu úplného zrušení pošty, které by mohlo vést k úspoře, k větší spokojenosti občanů a dokonce k mnohem kvalitnější péči o ty, kdo to potřebují.

17.4.2023 v 8:13 | Karma: 20,22 | Přečteno: 605x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1787x
Bývalý jaderný fyzik, bývalý programátor, bývalý pečovatel, bývalý topič, bývalý poslanec, bývalý poradce, bývalý poslanec EP, nyní nezávislý píšící důchodce. 

www.payne.cz