Jak daleko vlevo je Václav Havel?

V listopadu 89 Václav Havel představoval v medializovaném politickém spektru pravici. Jak je tomu dnes?

K těmto řádkům mne motivovaly poslední výroka Václava Havla na adresu Českého národa.

 Nahoře píši, že v medializovaném politickém spektru r.89 V.Havel představoval pravici. Tedy ne v obecném politickém spektru - pouze ve skupině, kterou tenkrát připustila do veřejné debaty stále ještě komunisty kontrolovaná média. Opravdová demokratická pravice, která prošla perzekucí po r.48, zčásti znovu po r.68 a která nechtěla mít s Chartou 77 nic společného, jelikož v ní alespoň zpočátku měli převahu skalní komunisté - tato demokratická pravice se v r.89 ke slovu dostala jen ojediněle a i potom byla přeřvávána. Do vzniku nových stran, které zaujaly jakoby pravicovou část politické scény, také příliš nezasáhla. Postkomunistická "pravice", toť mnohdy bohužel doména bývalých prognostiků, svazáků, komunistů, aktivistek svazu žen atd. nebo lidí, kteří se před r.89 chovali "apoliticky" (v úvozovkách, jelikož dle mého názoru nikdo není apolitický. I pasivita ovlivňuje politické procesy).

Kde je tedy pozice Václava Havla?

Demokratem je, i když často kritizoval stranickou demokracii. Promyšlenou alternativu ale nikdy nenabídl, ač byl v pozici, která to více než umožňovala.

Životním stylem je velmi liberální, soukromě konzervativní hodnoty nectí, rodina s dětmi je "teletín". Ekonomicky se chová jako majetný konzument se zálibou v luxusních značkách (Mercedes atd.). Jako konzument je tedy i ekonomicky liberální.

1. V.Havel soukromě: politicky i ekonomicky liberální demokrat = středopravicový

Na druhé straně konzum ostatních občanů kritizuje, tržní ekonomiku zpochybňuje, na firemní sféru občas chrlí oheň a síru, přičemž se dopouští i roztomilých přešlapů, které odhalují určitou neznalost záležitostí, které průměrný občan řeší. V projevech se hlásí k morálním hodnotám, které se ale ne vždy zrcadlí v jeho osobním životě.

2. V.Havel pro ostatní: politicky i ekonomicky konzervativní demokrat = středolevicový

Z rozporu mezi 1. a 2. by bylo možné například odvodit, že se V.Havel řadí do skupiny tzv. salónních levicových liberálů. Takových lze potkat na západě velké počty, jedná se o majetkově dobře zajištěné občany, kteří si užívají luxusu, ale přitom kritizují prohnilou stranickou parlamentní demokracii a konzum, fandí různým marxistům od Che Guevary až já nevím po koho, pokud sami nepíší básně nebo divadelní hry (samozřejmě velmi kritické proti sociálnímu bezpráví) tak o nich alespoň diskutují atd. Tento druh lidí také občas před érou Gorbačova zastával názor, že se vlastně lidé v komunistickém bloku mají lépe protože všechno patří všem - jen se tam kupodivu nechtěli přestěhovat. Takové diskuze se samozřejmě dobře vedou u skleničky pravého šampaňského.

Autor: Václav Pavlovec | pátek 19.6.2009 14:05 | karma článku: 21,36 | přečteno: 879x