Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaslouží respekt

Nedávno jsem zahlédla na FB naléhavou výzvu, která měla za úkol získat nové dobrovolníky pro práci v terénu. Takové, které neodradí komunikace ani s lidmi nejhrubšího zrna, opilci, mnohdy agresivními feťáky a občany tmavší pleti.

Výzvu zveřejnili dobrovolníci z Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat. Jsou to lidé, v převážné většině tedy mladé vzdělané dámy, které nelitují svého volného času a peněz, aby zlepšily život týraných zvířat. Hlavně psů a koček v bezdomoveckých koloniích kolem Ostravy, Karviné, kterým se normální člověk raději vyhne, kde žijí zvířata v nevyhovujících podmínkách,  nekontrolovaně se množí. Ale pomáhají také těm, pro které je chlupatý kamarád nejbližší bytostí, ale na lepší péči o ně jim chybějí prostředky.

Pořádají několikrát ročně  tzv. Homeless tour, kdy objíždějí zmíněná kritická místa a za pomocí ochotného veterináře zvířata očkují, odblešují, odčervují, případně provádějí jiné úkony, které jsou třeba. Mnohdy odjíždějí se štěňaty nebo psy, jejichž zdravotní stav je kritický nebo jsou nežádoucí. Zajišťují psům a kočkám kastraci, aby jejich počty nerostly. Část se jich vrací nazpět a část je umísťována do pěstounské péče.

Pochopitelně někde s kastrací neuspějí, protože pro agresivního vlastníka je „výroba“ a následný prodej štěňat třeba jistým finančním zdrojem. Ale daří se jim majitele přesvědčit a zachraňují tak psy z příšerných podmínek, kdy jsou uvázaní na řetězu, či zavřeni v chlívku. Bez vody a pořádného žrádla.

Tak na to je třeba, přátelé, odvahu  a tyto dámy ji mají.

Tak pár snímků z akcí. Nechci zde šokovat případy zarostlého řetězu do krku a podobně, ale není to mnohdy hezký pohled.

 

Spolek má statut občanského sdružení a vznikl už v roce 1990. Současně s terénními pracovníky spolupracují tzv. pěstouni. Poskytují dobrovolně azyl pro kočky i psy, pro zvířata nemocná i zdravá, mladá i stará, zanedbaná, aby nemusela skončit v útulcích. Mnozí mají doma i další své psy, či kočky a tak je možné s přijatými chlupáči pracovat a provádět socializaci. Samozřejmě je učí správným návykům, aby mohli být třeba umístěni do bytu, což značně zvyšuje jejich šanci na umístění do nových domovů. I pěstounů není nadbytek a hledají se noví.

Pěstouni si rovněž hradí vše sami, pouze veterinární ošetření, případně u štěňat, či psů se speciálními nároky na stravu, hradí toto právě Moravskoslezský spolek. Ze sponzorských příspěvků. A věřte, že při množství případů jsou tyto částky za péči a ošetření nemalé. Ale šťastný pohled zachráněných jim to mnohdy vynahradí.

 

Někdo může namítnout, proč ta starost o bezdomovecké psy, když nikdo nepomůže těmto lidem. Otázkou je, zda si někteří chtějí nechat pomoci. Ale to je jiné téma. Pes si sám nepomůže. Ale i zde najdeme případ, kdy starost o psy pomohla i člověku.  

MS spolek vydává již několik let nástěnné kalendáře. Prodejem se dají získat finanční prostředky na provoz. Letošní se jmenuje – Dej mi pusu. A prosincová stránka je věnována panu Bohouškovi, který má domov pod přístřeškem v areálu jedné firmy. Rexík je jeho jediný společník, oba by pro sebe dýchali. Po vydání kalendáře a jeho medializaci, ho poznali rodinní příslušníci, kteří ho snad 20 let neviděli a žijí na opačném konci republiky. Tak možná aspoň zde bude happy end i pro člověka.

Pan Bohoušek s Rexíkem.

 

Zmiňovaný kalendář na rok 2016.

Ale pomáhají i při umísťování psů z útulků v kraji. Sami máme s nimi velmi dobré zkušenosti a několik psů z „mého“ útulku díky nim našlo nový domov. Nedávno jsme převáželi pejska, který by díky své velikosti asi našel brzy domov i v útulku, ale byl po příchodu do útulku vystresovaný, že každý den v útulku jeho stav mohl zhoršit.

 

Rocky legenda, byl v útulku 3 roky.

 

Nessie. Byla k pěstounům převezena ve velmi vážném stavu, už bylo pozdě na záchranu, takto se dostala už do útulku, ale dožila v láskyplném prostředí.

 

Brit, nádherný velký pes, který si v útulku nenechal nasadit obojek a byl tudíž nevenčitelný. Jeho osud je zašmodrchaný, ale díky MS spolku se dostal z útulku pryč.

 

Denis, má nový domov nedaleko útulku. V útulku takový úsměv nevykouzlil.

 

A poslední Mick.

To je aspoň pár psů, jejichž osudy jsem znala, ale bylo jich mnohem více. A o některých z těchto pejsků a jejich osudech jsem psala i ve své knížce.

Velký respekt takovým lidem, kteří nemyslí ve vzácném volném čase jen na své záliby, ale obětují se pro dobrou věc. A díky za Rockyho, Brita, Denise, Nessii i Micka a další a všechny psy a kočky, které jste zachránili. A já soukromě i za Kočinu.

 

Čerpáno z FB stránek Moravskoslezského spolku a kalendáře 2016 s laskavým svolením k publikaci.

Autor: Ivana Pavlisková | neděle 19.6.2016 18:43 | karma článku: 27,20 | přečteno: 851x
  • Další články autora

Ivana Pavlisková

Čtyřnozí závodníci

Ano i chlupatí čtyřnožci závodí. A ačkoliv je zima a logický by byl report ze závodů psích spřežení, pojďme se trochu letně ohřát. A připlést se chlupáčům do cesty.

13.1.2019 v 16:53 | Karma: 19,21 | Přečteno: 342x | Diskuse| Fotoblogy

Ivana Pavlisková

Typicky vánoční

Tak máme zas typické Vánoce posledních let. Na blátě. Nevím, které už jsou takové v řadě, ale přesně vím, že toto jsou moje sedmé Vánoce, kdy na Štědrý den směřují mé kroky do psího útulku. Myslíte, že sedmička je šťastné číslo?

24.12.2018 v 16:09 | Karma: 23,17 | Přečteno: 516x | Diskuse| Fotoblogy

Ivana Pavlisková

Schizofrenie

Začarované slovo. Skandální slovo? Co kdo může, co nemůže, čeho je schopen a neschopen, co je schopen rozpoznat a co ne? Že to není typické vánoční téma? Zkusím vás přesvědčit, že trochu ano.

22.12.2018 v 11:56 | Karma: 19,31 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ostatní

Ivana Pavlisková

Černá je dobrá, nejlepší

Že máte dost všudypřítomných slevových lákadel spojených s černým pátkem? Že černá v životě značí smutek? Přesto nelze popřít, že černá má cosi do sebe. Elegantní, klasická, společenská, tajuplná. To je černá kočka.

25.11.2018 v 19:24 | Karma: 23,50 | Přečteno: 436x | Diskuse| Fotoblogy

Ivana Pavlisková

I ty stará zřícenino!

Mnozí v kategorii ...sát, mi jistě dají za pravdu, že občas něco loupe, tu zabolí, ale pořád to ještě ujde. Tedy se člověk může cítit dotčeně, když neuctivá omladina konstatování z nadpisu utrousí mezi řečí vaším směrem.

4.11.2018 v 18:27 | Karma: 19,73 | Přečteno: 485x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Končí lhůta pro zpochybnění eurovoleb u Nejvyššího správního soudu

22. června 2024  7:21

Voliči a kandidující uskupení mají dnes poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do...

NKÚ si posvítí na Úřad práce. Prověří dotace z EU, ale i nemovitosti

22. června 2024  7:03

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) začne letos prověřovat, jak Úřad práce hospodaří s majetkem a penězi...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 292
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 855x
Vážně i nevážně, o tom, co mě napadá, o tom, co vidím cestou.

O svých zážitcích ze psího útulku jsem napsala knížku - Potkala jsem psy, útulek a lidi.

http://www.potkala-jsem-psy.cz/