Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

On ti nezaplatil?

To je vtipná otázka při konstatování, že faktura za vystavenou práci zůstává několik týdnů, měsíců i let nezaplacena. To byla i otázka nedávno na mě, když jsme vzpomněli na jistou osobu a staré dluhy.

Jsou občasné diskuze, zda je výhodnější být zaměstnancem nebo podnikatelem – živnostníkem, zkrátka OSVČ. Jistota příjmu, nebo svoboda disponování svým časem, jak se nejspíše prezentují výhody OSVČ. Samozřejmě, i zaměstnanec nemusí dostat zaplaceno. Ale má trochu jiné následné možnosti.

Z hlediska mého – jsem obojí, dokážu posoudit, na to už mám dost zkušeností. OSVČ na vedlejší pracovní poměr. Je to moje věc, proč takto. Ale svým způsobem je úplně jedno, jestli vystavíte fakturu jako firma, nebo OSVČ. Pokud vám někdo nezaplatí, je to totéž.

Jednou jsem „vlezla“ do diskuze jistého motivačního časopisu, FB stránky, kde jsem absolvovala konfrontaci na téma „jednoduchosti“ vzniku podnikání s někým, kdo počítal „cash flow“- peněžní tok, v miliardovém obratu a nerozhodné zesměšňoval, že se zbytečně bojí, když je to tak jednoduché. Trochu mimo mísu a běžnou realitu.

Měla jsem na mysli to, že pokud se třeba zedník chce osamostatnit jako OSVČ, protože je mi to téma blízké, musí si koupit výrobní nástroje, pokud je nemá – auto, vozík, míchačku, drobné mechanismy, jako jsou bourací kladivo, vrtačka, míchadlo, řezačky na obklady, motorovou pilu, pilu na cihly, nářadí – kolečka, lopaty… až po základní zednický „vercajk“. Nebo nemusí je kupovat, může si je půjčit. Ale musí na to mít.

A když začne, protože ne každý mu dá zálohu, nebo než ji dostane, musí mít volné peníze, aby nakoupil vstupní materiál – beton, štěrk, písek, cihlu, tmely, pomocníka, spolupracující osobu, …

Prostě nemůže začít s holým zadkem. Nebo musí mít odvahu vlézt do banky a půjčit si, nebo po rodině, známých. Tedy už od počátku vzít na sebe riziko, že si vše pořídí na dluh a pak začne s velkým nadšením a najednou mu první zákazník nezaplatí včas, další vůbec, třetí má výhrady a zaplatí jen část. A co pak? Musí si, mimo jiné, platit pojistné, myslet na daně, na pojištění auta i činnosti, na benzín do toho auta, na leasing, zaplatit materiál, pomocníky…. A za co se najíst. Případně jeho rodina. Atd, atd…. tedy měla jsem na mysli to, co zvažuje „normální“ člověk, občan, který se chce živit sám, vlastníma rukama a nechce být závislý na systému.

Je spousta lidí, kteří se chtějí živit samostatně. Ve smyslu zkušeného poctivého zedníka, se kterým občas spolupracuju a který říkává – uživím se sám, nepotřebuju nic od státu, ale ať mi úřady neházejí klacky pod nohy.

Na plný úvazek, na přivýdělek, to je jedno, s nadšením a odhodláním. A pak přijde zklamání v tom, že vám opravdu někdo nezaplatí. Nechce zaplatit, vyhledává důvody, obviňuje z nedodržení termínů, technologických postupů, aniž něco o nich ví z praktického hlediska, kromě naučných videí na youtube, které si nedovede poskládat do celkového kontextu. Někdo neumí ani zatlouct hřebík, ale bude kritizovat něco, o čem neví zhola nic. A zedník potřebuje robit, ne lítat po soudech.

Někdy je důvodem nezaplacení údajná roztržitost dotyčného, který opravdu měsíc, dva, tři odolává výzvám k zaplacení. Až se musíte „šprajcnout“ a z pozice ochotně spolupracujícího přejít do pozice – víš co? Až mi zaplatíš, tak se budeme bavit dál. Také už se mi to stalo.

Ale to může být i firemní měřítko. Zdůvodňujete, proč chcete zaplatit to a to, přestože to bylo provedeno a ujednáno ve smlouvě nebo v následných dohodách. Pořád se k něčemu vracet, hledat staré diskuze, komentáře, vypisovat nové komentáře, vysvětlujete. Někdy stačí telefon, ale co je psáno, je dáno. Pak to jsou literární dílka, která vás, spolu s přístupem dotyčného, vyšťaví na celý den. Pak už se nechce ani myslet, natož psát něco bohulibého.

Znám případ projektanta, který neměl nouzi o práci, byl dobrý, poctivý, ale měkký. Skončil po letech s odporem ke své práci, za kterou nedostával zaplaceno. A vím, že to byli i lidé veřejně známí, kteří rozhodně nemají hluboko do kapsy. Ano, odporem k práci, ne k lidem, kteří mu nezaplatili. A šel dělat do fabriky – bez starostí, bez stresu, bez zodpovědnosti. Za něco musí zaplatit byt a jiné.

A to už nemluvím o praktikách některých velkých firem, třeba s těmi miliardovými obraty, které také občas nezaplatí drobným poddodavatelům, kteří mnohdy rovněž skončili. Satisfakcí těch malých může být, že skončila i nejedna taková velká firma. Za to se ovšem nenají. To je také důsledek jediného kritéria v soutěžích – nejnižší cena. Ale to je jiné téma, které zde nechci rozvádět.

Nicméně, já osobně si nemůžu stěžovat, mám štěstí na platiče. A to málo, co opravdu nezaplatili? Tak, byl by za to třeba fajn víkendový pobyt někde ve welness. Taky jsou to peníze, vím, ale co už. Z dotyčných je nevydoluju.

Nevím, jestli je to tím, že se ztrácí nějak smysl pro povinnost, úcta k práci druhých, slušnost, dobré mravy. Jsou lidé dnes nějak více „vyčůraní“? Je normální v obchodě za zboží zaplatit a za provedenou práci ne? Nebo se opravdu svět v zadel obrací ?

Autor: Ivana Pavlisková | neděle 14.10.2018 18:06 | karma článku: 34,81 | přečteno: 3430x
  • Další články autora

Ivana Pavlisková

Čtyřnozí závodníci

Ano i chlupatí čtyřnožci závodí. A ačkoliv je zima a logický by byl report ze závodů psích spřežení, pojďme se trochu letně ohřát. A připlést se chlupáčům do cesty.

13.1.2019 v 16:53 | Karma: 19,21 | Přečteno: 342x | Diskuse | Fotoblogy

Ivana Pavlisková

Typicky vánoční

Tak máme zas typické Vánoce posledních let. Na blátě. Nevím, které už jsou takové v řadě, ale přesně vím, že toto jsou moje sedmé Vánoce, kdy na Štědrý den směřují mé kroky do psího útulku. Myslíte, že sedmička je šťastné číslo?

24.12.2018 v 16:09 | Karma: 23,17 | Přečteno: 517x | Diskuse | Fotoblogy

Ivana Pavlisková

Schizofrenie

Začarované slovo. Skandální slovo? Co kdo může, co nemůže, čeho je schopen a neschopen, co je schopen rozpoznat a co ne? Že to není typické vánoční téma? Zkusím vás přesvědčit, že trochu ano.

22.12.2018 v 11:56 | Karma: 19,31 | Přečteno: 468x | Diskuse | Ostatní

Ivana Pavlisková

Černá je dobrá, nejlepší

Že máte dost všudypřítomných slevových lákadel spojených s černým pátkem? Že černá v životě značí smutek? Přesto nelze popřít, že černá má cosi do sebe. Elegantní, klasická, společenská, tajuplná. To je černá kočka.

25.11.2018 v 19:24 | Karma: 23,50 | Přečteno: 436x | Diskuse | Fotoblogy

Ivana Pavlisková

I ty stará zřícenino!

Mnozí v kategorii ...sát, mi jistě dají za pravdu, že občas něco loupe, tu zabolí, ale pořád to ještě ujde. Tedy se člověk může cítit dotčeně, když neuctivá omladina konstatování z nadpisu utrousí mezi řečí vaším směrem.

4.11.2018 v 18:27 | Karma: 19,73 | Přečteno: 485x | Diskuse | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Malé nádrže, tůně i kmeny. Při zadržování vody se osvědčují menší opatření

25. července 2024  4:54

Nákladná obnova vodních nádrží, ale i hloubení tůní, revitalizace toků, rušení nepoužívaných...

Obrana demokracie je důležitější než funkce, vysvětlil Biden konec kandidatury

25. července 2024  2:13,  aktualizováno  3:15

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

Stačí zpomalit a zachráníte život, říká Veselá z České asociace pojišťoven

25. července 2024

Spěch a jeho negativní následky jsou zřetelné v mnoha oblastech našeho každodenního fungování. Ty...

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

25. července 2024

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

  • Počet článků 292
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 855x
Vážně i nevážně, o tom, co mě napadá, o tom, co vidím cestou.

O svých zážitcích ze psího útulku jsem napsala knížku - Potkala jsem psy, útulek a lidi.

http://www.potkala-jsem-psy.cz/